Postrelení a popálení rómski chlapci

V Bulharsku naďalej pokračuje policajná brutalita dopadajúca najmä na 800 tisícovú populáciu rómskej komunity, uviedla dnes Amnesty International (AI) v súvislosti s dnešným vydaním správy týkajúcej sa Bulharska. Správa detailne opisuje dva incidenty policajnej brutality spáchanej na dvoch rómskych chlapcoch.

Dňa 10. mája 2000 bol v meste Sliven postrelený 14-ročný rómsky chlapec Atanas Djambazov. Policajný príslušník ho postrelil do hlavy a ramena, počas pochôdzky v objekte vinárskeho závodu, ktorý susedí s mestským rómskym getom. Podľa výpovedí policajt po streľbe odišiel a chlapca ležiaceho v bezvedomí zanechal bez pomoci. Atanas sa podľa výpovedí snažil utiecť zo závodu po tom, ako spolu s kamarátmi zo závodu odvliekli niekoľko drevených paliet, ktoré chceli použiť ako palivo.

Ďalší zdokumentovaný prípad sa stal 29. apríla 2000 v mestečku Vidin. Tsvetalin Perov 16-ročný Róm, tu v policajnej väzbe utrpel popáleniny tretieho stupňa na 15 % tela. Tsvetalin je epileptik a má problémy s učením. Často sa dostal do konfliktu s políciou a podľa výpovedí bol už viac krát týraný príslušníkmi polície. V tomto prípade polícia tvrdí, že Tsvetalin sa podpálil sám, avšak existujú nezrovnalosti v zodpovednosti policajných príslušníkov a dôležitý dôkazový materiál sa stratil. Tsvetalin vypovedal, že policajt ho zbil do bezvedomia, z ktorého sa prebral na bolesť vyvolanú ohňom. Problémy s uhasením ohňa a rozsiahlosť popálenín napovedajú, že pri zapálení Tsvetalinovi poliali ruku horľavou látkou, ako je náplň do zapaľovača.

“V oboch incidentoch, ako aj v podobných prípadoch, musí dôjsť k pravdivému a nezávislému vyšetreniu okolností,” uviedla AI. Vzhľadom k stále narastajúcemu počtu prípadov policajnej brutality, organizácia vyzýva bulharské úrady vytvoriť a implementovať národnú stratégiu na potieranie policajnej brutality v krajine.

Pozadie
Zbedačená rómska komunita, ktorá je už takmer desať rokov po páde komunizmu vytláčaná na okraj spoločnosti, sa často dostáva do konfliktu s osobami právneho donútenia. Prieskum Bulharského helsinského výboru z roku 1999 ukázal, že 60 % Rómov vypovedá, o bití počas zatknutia alebo vyšetrovania.