TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
26. júla 2024
Amnesty International upozorňuje, že protipechotné míny, ktorými je posiate územie Ukrajiny v minulosti alebo v súčasnosti okupované ruskými silami, naďalej predstavujú smrteľnú hrozbu pre civilnú populáciu. Používanie protipechotných mín musí byť podľa organizácie rýchlo, dôkladne, nezávisle a nestranne vyšetrené ako možný vojnový zločin.
Podľa údajov z výročnej správy Landmine Monitor 2023 úrady na Ukrajine v roku 2022 zaznamenali 608 obetí nášľapných mín. To je viac ako v ktorejkoľvek krajine na svete s výnimkou Sýrie. Z údajov, ktoré zhromaždili humanitárne organizácie odstraňujúce míny na Ukrajine, vyplýva, že väčšina obetí prišla o život v dôsledku zranení, ktoré im spôsobili protipechotné míny. Tieto zbrane vo svojej podstate neumožňujú zameranie na konkrétny vojenský cieľ, a preto medzinárodné humanitárne právo zakazuje ich používanie.
Míny roztrúsené po celom území
„Míny sú roztrúsené po všetkých územiach Ukrajiny, ktoré v minulosti okupovali alebo v súčasnosti okupujú ruské vojská. Tieto míny predstavujú každodennú smrteľnú hrozbu pre civilistov a civilistky. Niektoré z mín vojaci zámerne umiestnili v civilných domoch, kde mrzačia a zabíjajú.
Príslušné orgány musia všetky takéto prípady účinne vyšetriť ako potenciálne vojnové zločiny. V každom regióne Ukrajiny, ktorý v predošlom období okupovala Ruská federácia, sme videli dôkazy o zabitiach a zraneniach civilistov a civilistiek protipechotnými mínami, ktoré po sebe zanechali ruské ozbrojené sily,“ uviedol výskumný pracovník Amnesty International pre Ukrajinu Patrick Thompson.
Protipechotné míny sa na Ukrajine pravidelne používajú od začiatku rozsiahlej ruskej invázie v roku 2022 a v menšej miere od roku 2014. Po ústupe Ruska z Mykolajivskej, Chersonskej a Charkovskej oblasti a návrate civilnej populácie do domov, usadlostí a na farmy koncom roka 2022 výrazne stúpol počet civilných obetí.
Míny v obytnom dome v Snihurivke
V marci 2022 ruské sily vysťahovali Oleksandra* a jeho matku z ich bytu v Snihurivke v Mykolajivskej oblasti. Ruská vojenská jednotka obsadila celý obytný blok, z ktorého sa stiahla až po intenzívnych bojoch v novembri 2022. Po ruskom ústupe sa Oleksandr vrátil do bytového domu, aby posúdil rozsah jeho poškodenia. Keď Oleksandr vošiel do suterénu, stúpil na zamaskovanú protipechotnú mínu PFM-1, ktorá bola pod drevenými doskami. Mína vybuchla a Oleksandr spadol na ďalšie zamaskované míny, ktoré boli zrejme zámerne nastražené tak, aby zranili alebo zabili každého, kto vstúpi do budovy. Oleksandr prišiel o ľavú nohu a ľavú ruku.
Tento hrozný príbeh nie je ojedinelý. Výskumný tím Amnesty International zdokumentoval aj ďalšie prípady, keď ruské sily položili protipechotné míny v obytných oblastiach v Chersonskej a Charkovskej oblasti.
„Odmínovači, ktorí pracujú na vyčistení Ukrajiny od tejto hrozby, dennodenne vykonávajú namáhavú a nebezpečnú prácu. Nesporne ide o problém obrovského rozsahu, avšak najväčšou prekážkou pri čistení Ukrajiny od nášľapných mín je pokračujúca ruská agresia.
Medzinárodné spoločenstvo sa musí zaviazať k trvalej finančnej a technickej pomoci, aby Ukrajine pomohlo zbaviť sa nebezpečenstva, ktoré naďalej ničí životy a živobytie [mnohých Ukrajincov a Ukrajiniek],“ uviedol Patrick Thompson.
Ukrajina sa zaviazala, že vyšetrí používanie protipechotných mín vlastnými ozbrojenými silami.
Protipechotné míny, ktoré armáda nasadila dnes, budú ovplyvňovať a ničiť životy civilistov a civilistiek ešte veľmi dlho.
„Krajiny musia dodržiavať zákaz používania, výroby, skladovania a presunu protipechotných mín na celom svete. Používanie takýchto zbraní, ktoré nie je možné presne zamerať na vojenské ciele, sa musí skončiť,“ doplnil Patrick Thompson.
Doplňujúce informácie
Amnesty International 12. júna 2024 listom požiadala ukrajinskú vládu o vyjadrenie vo veci, ako napreduje vyšetrovanie používania protipechotných mín ukrajinskými ozbrojenými silami. Pred zverejnením tejto tlačovej správy organizácia nedostala žiadnu odpoveď.
* meno sme zmenili v záujme ochrany totožnosti