Ruskom podporované sily musia chrániť práva vojnových zajatcov z Azovstaľu

AMNESTY INTERNATIONAL
17. máj 2022

Na správu, že ukrajinskí vojaci obkľúčení v mariupoľských oceliarňach Azovstaľ sa po mesiacoch obliehania a bombardovania vzdali ruským ozbrojeným silám, reagoval Denis Krivošejev, zástupca regionálnej riaditeľky Amnesty International pre východnú Euópu a Strednú Áziu:

„Ukrajinskí vojaci nasadení v oblasti Mariupoľa boli v ruských médiách dehumanizovaní a Putinova propaganda ich počas celej ruskej vojenskej agresie na Ukrajine vykresľovala ako ‚neonacistov‘. Táto charakteristika vyvoláva vážne obavy o ich ďalší osud v pozícii vojnových zajatcov.

Amnesty International v uplynulých týždňoch zdokumentovala hromadné zabíjanie zajatcov na východe Ukrajiny separatistickými jednotkami podporovanými Ruskom, ako aj mimosúdne popravy ukrajinských civilistov a civilistiek. Vojaci, ktorí sa dnes vzdali, nesmú skončiť rovnako.

Vojnoví zajatci nesmú byť podrobení žiadnej forme mučenia alebo iného zlého zaobchádzania a okamžite by mali získať prístup k Medzinárodnému výboru Červeného kríža. Príslušné orgány musia v plnej miere rešpektovať práva vojnových zajatcov v súlade so Ženevskými dohovormi.“

V utorok 17. mája ukrajinské ozbrojené sily potvrdili, že vojakom, ktorí sa ukrývali v obliehaných mariupoľských oceliarňach Azovstaľ, bol vydaný rozkaz, aby sa vzdali ozbrojeným silám pod vedením Ruska.

Podľa vyjadrenia ukrajinského ministerstva obrany už Azovstaľ opustilo 264 vojakov vrátane 53 ranených, ktorí boli následne prevezení do Novoazovska and Olenivky, dvoch dedín pod kontrolou samozvanej Doneckej ľudovej republiky.