Priestupková novela ohrozuje zhromažďovacie právo

Správa mimovládnych organizácií Amnesty International, Občan a demokracia, Priatelia Zeme–SPZ a Združenia sociálnej sebaobrany z tlačovej besedy 4.8.2005.

Návrh novely priestupkového zákona znepokojil stovky občanov a mimovládne organizácie. Časť venovaná zhromažďovaciemu právu zakotvuje veľmi neurčito definované priestupky a navyše za ne zavádza vysoké pokuty. Organizátor zhromaždenia napriek snahe dodržať zákon preto nebude mať nikdy istotu, či na základe niektorého z nejasných ustanovení nebude vysoko pokutovaný. Novela vytvára priestor pre účelové zneužitie zákona proti „nepohodlným“ zhromaždeniam.

Amnesty International, Združenie Občan a demokracia, Priatelia Zeme-SPZ, Aliancia Fair-play a Združenie sociálnej sebaobrany zverejnili k novele zásadné pripomienky, ktoré prostredníctvom internetového servera www.changenet.sk podporilo za tri dni viac ako 600 občanov. Ministerstvo vnútra SR je teraz povinné uskutočniť o pripomienkach rokovanie so zástupcami týchto občanov. Ak ich ministerstvo neakceptuje, musí tento postoj zdôvodniť a predložiť pripomienky občanov legislatívnej rade vlády aj vláde.

Zhromažďovacie právo je dôležitým základným občianskym právom, pretože umožňuje verejne a viditeľne vyjadriť postoj k spoločenským problémom. Pre bežného občana je jednou z mála dostupných možností rýchlo reagovať na aktuálne udalosti. 

V mnohých krajinách – vrátane Slovenska – bolo medzi základnými požiadavkami demokratických revolúcií. Snahy o jeho obmedzenie sú nebezpečným signálom. „Novela vytvára priestor pre účelové zneužitie proti „nepohodlným“ zhromaždeniam, ktorými sa môžu stať v zásade všetky. Priestupky, ktorých sa zvolávateľ môže dopustiť, sú definované veľmi neurčito a občania aj organizácie sa tak ocitajú v neistote, či úrad uzná, že splnili zákonné povinnosti,“ uvádza Michal Polák zo Združenia sociálnej sebaobrany.

Zákon totiž zvolávateľovi zhromaždenia pod hrozbou pokuty až 50 000 Sk ukladá napríklad povinnosť poskytnúť úradu „súčinnosť nevyhnutnú na zabezpečenie riadneho priebehu“, ktorá však nie je nikde definovaná. Neurčitá je aj povinnosť zabezpečiť „potrebný“ počet „spôsobilých“ usporiadateľov. „Zo zákona vôbec nie je jasné, čo v takých prípadoch možno považovať za porušenie povinnosti. Môže sa tiež stávať, že pod hrozbou vysokých pokút budú úrady požadovať od organizátorov plnenie hoci aj nezmyselných povinností.“ upozornil právnik Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia. „Ministerstvo až príliš ľahkovážne navrhuje obmedziť jedno zo základných politických práv.“ dodáva.

Podľa novely hrozí pokuta aj účastníkom zhromaždenia. Stačí, aby pri sebe mali „predmet, ktorým možno spôsobiť ublíženie na zdraví”, a to bez ohľadu na to, či takéto ublíženie skutočne niekomu hrozí. Pokutovaný by teda mohol byť aj človek nesúci transparent, keďže aj tým by bolo možné udrieť.

Obavy občianskej spoločnosti vzbudzuje tiež nová výška pokút. Novela navrhuje ich zvýšenie zo súčasných 1000 na 10 000 až 50 000 Sk. Mimovládne organizácie varujú, že vysoké pokuty na základe nejasných ustanovení môžu byť pre mnohé organizácie, ale aj občanov – zvolávateľov zhromaždení – až likvidačné. Keďže takéto riziko je ochotný niesť len málokto, hrozí, že novela zákona mnohých odradí od uplatňovania práva zhromažďovať sa.

„Neprimerane vysoké sumy pokút pôsobia zastrašujúco a vyvolávajú dojem, že ide o reakciu ministerstva na víťazstvá mimovládnych organizácií na súdoch, ktoré potvrdili, že slobodu zhromažďovania nemožno svojvoľne obmedzovať,“ skonštatovala Ingrid Králová z Amnesty International.

Mimovládne organizácie v záujme zachovania nestrannosti a nezaujatosti pri rozhodovaní o priestupku žiadajú, aby sa priestupkami zaoberali obvodné úrady ako doteraz, a nie úrady obcí. „Zhromaždenia znamenajú pre obce obvykle len komplikáciu a starosti. Preto sa obávame, že rozhodovanie o priestupkoch úradmi obcí nebude celkom objektívne a budú sa snažiť zvolávateľov odradiť alebo dokonca zastrašiť. O viacerých takýchto porušeniach zhromažďovacieho práva obcami a mestami existujú právoplatné rozsudky súdov,“ poznamenala právnička Mária Kolíková zo združenia Občan a demokracia.

Pripomienky k návrhu zákona o priestupkoch sú zverejnené na https://www.changenet.sk

Návrh novely zákona o priestupkoch možno nájsť na
https://www.minv.sk/pk/2005/ARCHIV/KM-186/zoznam.htm