Pripomíname si prvé výročie smrti Václava Havla

Dnes si pripomíname 1.výročie smrti  Václava Havla, neúnavneho bojovníka proti bezpráviu, posledného československého prezidenta a väzňa svedomia Amnesty International.

 

Je na každom z nás, aby sa snažil. Tí, ktorí hovoria,  že jedinec toho veľa nezmôže, si len hľadá výhovorky,“ povedal Václav Havel vo februári 2011 pri príležitosti 50. narodenín Amnesty International. Jeho entuziazmus a chuť brániť aktívne ľudské práva všade tam, kde sú porušované, je obrovskou inšpiráciou nielen pre členov a priaznivcov AI.

Havel za sebou zanechal výnimočné morálne a intelektuálne dedičstvo Bol jedným zo symbolických postáv 20. storočia a jeho práca v oblasti ľudských práv, demokracie a slobody je inšpiráciou pre nás všetkých,“ povedal Salil Shetty, generálny tajomník AI. „Nám i celému svetu bude chýbať, nikdy naň nezabudneme,“ dodal.

Havel bol členom Amnesty International už od roku 1991. S Amnesty ho však spojuje aj ďalšia osobná skúsenosť. V dobách, keď bol i on sám väzňom, sa Amnesty International masívne zasadzovala za jeho prepustenie a posielala predstaviteľom vtedajšieho režimu tisíce zásielok požadujúcich  jeho oslobodenie.

Málo sa o tom vie,  ale v 80. rokoch chodilo do Československa až 30 000 zásielok ročne. Zástupcovia Amnesty tiež do krajiny chodili  ako pozorovatelia na súdne procesy s politickými väzňami. Boli však často vykázaní z miestnosti a sledovaní tajnou políciou,“ povedal riaditeľ AI Slovensko Mark Martin. „Václav Havel bol významnou postavou v boji o dodržiavanie ľudských práv.