Queer Leaders Forum a AI pripomenuli Slovensku Medzinárodný den proti homofóbii

Amnesty International Slovensko podporila akciu Queer Leaders Fora pri príležitosti druhého rocníka Medzinárodného dna boja proti homofóbii, ktorá sa uskutocnila 23. mája.

Mottom akcie bolo spolocné želanie a vízia “Podporujeme všetky typy rodín.” Boj proti homofóbii a diskriminácii je bojom, ktorý je v prvom rade o diskusii a pozitívnej prezentácii lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodovo identifikovaných ludí.

Co vás na akcii neminulo: 

– dúhové stužky, symbol nášho/vášho nesúhlasu s homofóbiou a diskrimináciou
– antidiskriminacné letáky a nálepky
– tematická nehetero obývacka
– homofóbne výroky slovenských politikov a politiciek
– možnost zastrielat si na bránu FK Homofóbia
– rozhovory s ludmi z mimovládnych organizácií
– prezentácia nového internetového obchodu pre LGBT a LGBT friendly ludí.

Pochody proti homofóbii v Európe 

Hlasy proti homofóbii sa v máji ozývali na viacerých akciách po celej Európe – lotyšská Riga 17. mája prvýkrát zažila pochod Baltic Pride, ktorý napriek pôvodným obavám o jeho zrušení na poslednú chvílu, prebehol úspešne a pokojne. Na pochode nechýbala ani Amnesty International.

„Sme hrdí, že tu dnes môžeme pochodovat. Je to pochod a zároven oslava,“ povedal v príhovore John Dalhuisen z AI. „Amnesty International s vami bude pochodovat smerom k naplneniu vašich práv,“ dodal.

V Polsku sa odohral LGBT pochod v centre Krakowa, proti ktorému bola organizovaná demonštrácia. Polícia zatkla asi 20 ludí, tieto udalosti však nezasiahli do priebehu pochodu.

Moskovský pochod Slavic Pride zakázaný a polícia rozohnala demonštrantov, ktorí protestovali proti diskriminácii a homofóbii. Polícia zatkla niekolko desiatok aktivistov.

„Plánovali sme pokojný pochod, ktorým sme chceli poukázat na zlú situáciu v oblasti LGBT práv v Rusku,“ povedal jeden z organizátorov Nikolaj Aleksejev. „Polícia so súhlasom otvorenen homofóbneho moskovského primátora Jurija Lužkova nestiahla zbrane napriek pozorností médií z celého sveta,“ dodal.

Sloboda prejavu a sloboda združovania sa je zakotvená v Európskej konvencii ludských práv. Hocijaká osoba – ci s homosexuálnou, bisexuálnou orientáciou alebo transrodovo identifikovaná, má právo na slobodu prejavu a združovania sa, bez diskriminácie. Homofóbia nepatrí do žiadnej spolocnosti 21. storocia, tvrdí Amnesty International.