Amnesty International Slovensko podporila akciu Queer Leaders Fora pri príležitosti druhého rocníka Medzinárodného dna boja proti homofóbii, ktorá sa uskutocnila 23. mája.
Mottom akcie bolo spolocné želanie a vízia “Podporujeme všetky typy rodín.” Boj proti homofóbii a diskriminácii je bojom, ktorý je v prvom rade o diskusii a pozitívnej prezentácii lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodovo identifikovaných ludí.
Co vás na akcii neminulo:
– dúhové stužky, symbol nášho/vášho nesúhlasu s homofóbiou a diskrimináciou
– antidiskriminacné letáky a nálepky
– tematická nehetero obývacka
– homofóbne výroky slovenských politikov a politiciek
– možnost zastrielat si na bránu FK Homofóbia
– rozhovory s ludmi z mimovládnych organizácií
– prezentácia nového internetového obchodu pre LGBT a LGBT friendly ludí.
Pochody proti homofóbii v Európe
Hlasy proti homofóbii sa v máji ozývali na viacerých akciách po celej Európe – lotyšská Riga 17. mája prvýkrát zažila pochod Baltic Pride, ktorý napriek pôvodným obavám o jeho zrušení na poslednú chvílu, prebehol úspešne a pokojne. Na pochode nechýbala ani Amnesty International.
„Sme hrdí, že tu dnes môžeme pochodovat. Je to pochod a zároven oslava,“ povedal v príhovore John Dalhuisen z AI. „Amnesty International s vami bude pochodovat smerom k naplneniu vašich práv,“ dodal.
V Polsku sa odohral LGBT pochod v centre Krakowa, proti ktorému bola organizovaná demonštrácia. Polícia zatkla asi 20 ludí, tieto udalosti však nezasiahli do priebehu pochodu.
Moskovský pochod Slavic Pride zakázaný a polícia rozohnala demonštrantov, ktorí protestovali proti diskriminácii a homofóbii. Polícia zatkla niekolko desiatok aktivistov.
„Plánovali sme pokojný pochod, ktorým sme chceli poukázat na zlú situáciu v oblasti LGBT práv v Rusku,“ povedal jeden z organizátorov Nikolaj Aleksejev. „Polícia so súhlasom otvorenen homofóbneho moskovského primátora Jurija Lužkova nestiahla zbrane napriek pozorností médií z celého sveta,“ dodal.
Sloboda prejavu a sloboda združovania sa je zakotvená v Európskej konvencii ludských práv. Hocijaká osoba – ci s homosexuálnou, bisexuálnou orientáciou alebo transrodovo identifikovaná, má právo na slobodu prejavu a združovania sa, bez diskriminácie. Homofóbia nepatrí do žiadnej spolocnosti 21. storocia, tvrdí Amnesty International.