Rekordné globálne teploty trvajú už rok a svedčia o naliehavej potrebe opatrení na zabezpečenie klimatickej spravodlivosti

Údaje zo služby Európskej únie pre globálne monitorovanie klímy (Copernicus Climate Change Service) ukazujú, že minulý mesiac bol najteplejším májom, aký kedy zaznamenali. Globálne priemerné teploty pritom už 12 mesiacov po sebe prekonávajú rekordy.

Priemerná globálna teplota v máji 2024 bola o 1,52 °C vyššia ako predindustriálny priemer z rokov 1850 až 1900. Máj predstavuje 11. mesiac po sebe (od júla 2023), keď bola teplota minimálne o 1,5 °C vyššia ako predindustriálny priemer. Krajiny sa však v roku 2016 v Paríži dohodli, že sa pokúsia udržať globálne teploty pod úrovňou nárastu o 1,5 °C. Priemerná globálna teplota za posledných 12 mesiacov od júna 2023 do mája 2024 je najvyššia v histórii. Teplota bola v tomto období o 1,63 °C vyššia než bol priemer rokov 1850 až 1900. Aj keby si krajiny plnili záväzky týkajúce sa znižovania emisií skleníkových plynov, ktoré už prijali, planéta sa v tomto storočí oteplí takmer o 3 °C.

Krajiny, ktoré produkujú najviac emisií skleníkových plynov a bohaté krajiny musia za túto krízu zaplatiť

„Nedávne záplavy v Brazílii, Keni a Nemecku a rekordné horúčavy v Indii, iných častiach južnej Ázie a Mexiku poukazujú na hroziace škody spôsobené pokračujúcim globálnym otepľovaním. Ak sa neprijmú zásadné a konkrétne opatrenia, táto hrozba sa stane skutočnosťou. V súčasnosti je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby sa výrazne zvýšili finančné prostriedky potrebné na zabránenie väčšiemu otepľovaniu. Finančné prostriedky treba zvýšiť aj na to, aby sa miestne komunity mohli prispôsobiť realite zmeny klímy. Nečinnosť len zvýši náklady – ako na ľudské práva, tak na ekonomiku,“ uviedla Ann Harrison, poradkyňa Amnesty International pre klimatickú politiku.

„Ľudí v krajinách s nízkymi príjmami táto kríza zasahuje najviac. Majú pritom najmenej prostriedkov na jej zvládnutie. Znečisťovatelia prostredia musia za túto krízu zaplatiť. To znamená, že krajiny, ktoré sú historicky najväčšími producentmi emisií skleníkových plynov, a ďalšie štáty, ktoré si to môžu dovoliť, vrátane niektorých veľkých krajín produkujúcich fosílne palivá, musia poskytnúť viac finančných prostriedkov na boj proti zmene klímy štátom s nižšími príjmami.

Jediným spoľahlivým riešením, ktoré pomôže vyriešiť hlavnú príčinu globálneho otepľovania, je rýchle ukončenie využívania fosílnych palív. Je potrebné financovať spravodlivé, rýchle a trvalé ukončenie využívania fosílnych palív a prechod na obnoviteľné zdroje energie.“

Prečítajte si viac o našej práci