Rozkaz strieľať do protestujúcich v Kazachstane bez varovania smeruje ku katastrofe

Amnesty International reagovala na televízny prejav kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva zo 7. januára 2022, v ktorom prezident vyzval bezpečnostné zložky, aby po nedávnych masových protestoch a násilnostiach „bez varovania strieľali“ pri akýchkoľvek ďalších nepokojoch.

Kazašské štátne orgány majú povinnosť udržiavať poriadok, ale rozkázať príslušníkom polície a armády, aby strieľali bez varovania, je nezákonné a smeruje ku katastrofe. Takýto rozkaz je živnou pôdou pre neuvážené reakcie, ktoré môžu veľmi ľahko vyústiť do nezákonného zabíjania. Ak prezident tento rozkaz okamžite a jednoznačne nezruší, beztak žalostná ľudskoprávna situácia v Kazachstane sa môže iba zhoršiť a pretrvávajúca kríza v krajine iba prehĺbiť.

„Podľa medzinárodného práva by polícia mala smrteľnú silu používať len v krajných prípadoch – v situáciách, keď je to absolútne nevyhnutné v záujme sebaobrany alebo ochrany života a zdravia iných osôb a iba ak všetky ostatné prostriedky použiteľné na deeskaláciu situácie zlyhali,“ uviedla Marie Struthers, riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu.

Zásady OSN pre používanie hrubej sily a strelných zbraní v nevyhnutných situáciách hovoria jasne: bezpečnostné zložky musia vždy jasne varovať, že sa chystajú spustiť paľbu, a jedinou výnimkou sú prípady, keď by tým ohrozili seba alebo iné osoby. Ak pred streľbou nevarujú, znásobuje sa tým i riziko vážneho poranenia alebo smrti nevinných ľudí nachádzajúcich sa v blízkosti.

„Tento všeobecný rozkaz strieľať bez varovania je mimoriadne nebezpečný a poukazuje na politiku ‚najprv zabi, potom premýšľaj‘. Prítomnosť násilných jednotlivcov alebo skupín medzi protestujúcimi nezbavuje kazašské bezpečnostné sily povinnosti chrániť právo na pokojné zhromažďovanie a život demonštrantov a demonštrantiek,“ dopĺňa Marie Struthers.

Presný počet obetí nedávnych násilností v krajine zatiaľ nie je známy. Úrady potvrdili, že došlo k zabitiu najmenej 18 príslušníkov ozbrojených zložiek, počet civilných obetí však zatiaľ nezverejnili.

V nedeľu 9. januára sa na sociálnej sieti Telegram objavila informácia o úmrtí 164 osôb. Informáciu, ktorá sa objavila na profile blízkom vláde, však ministerstvo zdravotníctva neskôr dementovalo ako technickú chybu.

„Mlčanie úradov o počte obetí nepokojov a okolnostiach ich smrti je poburujúce. Vláda musí okamžite zverejniť informácie o počte a okolnostiach civilných úmrtí,“ uviedla Marie Struthers.

Komplexnejšiu tlačovú správu o situácii v Kazachstane si môžete prečítať v angličtine tu:
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2022/01/kazakhstan-authorities-must-release-arbitrarily-detained-protestors-and-respect-human-rights-amid-ongoing-unrest/