Ruský súd nechal speváčky z Pussy Riot za mrežami

Dňa 26. júla Najvyšší súd Mordvianskej republiky zamietol podmienečné prepustenie Nadeždy Tolokonnikovovej, pretože odmietla priznať vinu za „výtržníctvo“. Dva dni predtým, 24. júla, krajský súd odmietol podmienečne prepustiť ďalšiu členku skupiny, Mariju Aľochinovú. Tolokonnikovová trvá na svojej nevine a tvrdí, že bude naďalej apelovať až na Najvyšší súd Ruskej federácie.

„V priebehu niekoľkých dní bola dvom mladým umelkyniam opäť odopretá sloboda, pričom nemali byť vôbec nikdy zatknuté,“ povedala Natalia Prilutskaya z ruskej Amnesty International.

„Ruské autority by si mali uvedomiť, že časy sa zmenili – je nemožné umlčať slobodu prejavu a oslabovať občiansku spoločnosť. Rusko je významný hráč na svetovej scéne a aby to tak zostalo, autority musia dodržiavať záväzky krajiny ochraňovať a podporovať ľudské práva.“

Rozhodnutie ruského odvolacieho súdu o ponechaní druhej členky skupiny Pussy Riot za mrežami kvôli protestnej piesni je ďalším potvrdením nebezpečnému posunu krajiny smerom k veľkým potláčaniam slobody prejavu, vyjadrila sa Amnesty International.

„Toto rozhodnutie je opätovným potvrdením toho, že ruské autority sú nekompromisné v potláčaní slobody prejavu,“ povedal Denis Krivosheev, zástupca riaditeľa programu pre Európu a strednú Áziu.

Tri členky ženskej skupiny Pussy Riot, Marija Aľochinová , Jekaterina Samucevičová a Nadežda Tolokonnikovová, boli obvinené z „výtržníctva na základe náboženskej nenávisti“ potom, ako zaspievali protestnú pieseň v moskovskom hlavnom ortodoxnom chráme vo februári 2012. Všetky tri boli následne odsúdené na dva roky väzenia v kolónii, avšak Jekaterine Samucevičovej bol neskôr udelený podmienečný trest odňatia slobody na základe odvolania.

„Marija Aľochinová a ďalšie dve punkové speváčky nemali byť vôbec zadržané. Boli zbavené slobody iba pre pokojné vyjadrenie svojich názorov a Amnesty International ich považuje za väzenkyne svedomia. Ruské autority musia okamžite a bezpodmienečne Mariju Aľochinovú a Nadeždu Tolokonnikovovú prepustiť a obvinenia voči nim a Jekaterine Samucevičovej by mali byť zrušené,“ povedal Denis Krivosheev.

Rozhodnutie súdu má zastrašiť slobodu prejavu. Môže byť prezentované ako zásadové, ale odhaľuje trend šikanovania kritikov napriek povinnostiam krajiny ochraňovať a presadzovať ľudské práva.

V januári 2013 žiadala Marija Aľochinová o skoršie prepustenie, aby sa mohla starať o svojho šesťročného syna. Jej žiadosť bola zamietnutá s odôvodnením, že táto skutočnosť sa brala do úvahy pri prijímaní pôvodného trestu minulý rok. V predvečer pojednávania žiadalo viac ako sto medzinárodne preslávených hudobníkov okamžité prepustenie Marije Aľochinovej a Nadeždy Tokookonnikovovej.

Angelique Kidjo, jedna zo signátoriek, sa dnes vyjadrila: „Je hlboko znepokojivé, že Masha, mladá matka, zostáva za mrežami kvôli pokojnému vyjadreniu jej názorov. Spolu s kolegami hudobníkmi, umelcami, členmi Amnesty a tisíckami ľudí z celého sveta, pokračujeme v požadovaní oslobodenia z odporne nespravodlivého väzenia. Osloboďte Pussy Riot!“

Počas iba dvoch dní, odkedy bol list vydaný, viac ako 15 000 ľudí z celého sveta podpísalo petíciu, ktorá apeluje na generálneho prokurátora, aby zabezpečil okamžité a bezpodmienečné prepustenie Marije a Nadeždy a počet podpisov stúpa. Najvyšší súd Mordvianskej republiky, kde si odpykáva trest, bude rokovať o podmienečnom prepustení uväznenej členky Pussy Riot Nadeždy Tokolonnikovovej 26. júla.

Žiadajte o prepustenie členiek Pussy Riot spolu s Amnesty: https://www.amnesty.sk/oslobodte-pussy-riot/