CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
10. FEBRUÁRA 2025
Salmu al-Shebab zo Saudskej Arábie, ktorá strávila viac ako štyri roky vo väzení na základe obvinení z terorizmu za zverejňovanie tweetov na podporu práv žien, konečne prepustili.
Salma al-Shehab je 36-ročná doktorandka z University of Leeds a matka dvoch detí. 15. januára 2021 ju zatkli za to, že na sociálnej sieti Twitter publikovala vlastné príspevky a šírila príspevky ďalších saudskoarabských aktivistiek za práva žien. Na základe toho ju obvinili okrem iného z „narúšania verejného poriadku [a] destabilizácie bezpečnosti spoločnosti a stability štátu“.
V marci 2022 špecializovaný trestný súd (ŠTS) odsúdil Salmu al-Shehab na šesť rokov väzenia. V odvolacom konaní v auguste 2022 obžaloba požadovala prísnejší trest. ŠTS jej drasticky zvýšil trest odňatia slobody na 34 rokov. Salma sa proti tomuto rozsudku odvolala a v januári 2023 Najvyšší súd vrátil jej prípad odvolaciemu senátu ŠTS. Súd jej trest znížil na 27 rokov odňatia slobody. V septembri 2024 Najvyšší súd vrátil jej prípad odvolacej komore ŠTS. Potom jej trest odňatia slobody znížili z 27 rokov na 4 roky odňatia slobody a ďalšie 4 roky s podmienečným odkladom. Jej štvorročný trest odňatia slobody sa skončil v decembri 2024 a následne ju tento mesiac prepustili na slobodu.
Žiadame saudskoarabské orgány, aby ukončili potláčanie práva na slobodu prejavu
Na prepustenie Salmy al-Shehab reagovala výskumná pracovníčka Amnesty International pre Blízky východ Dana Ahmed:
„Utrpenie Salmy al-Shehab vo väzení sa konečne skončilo. Viac ako štyri roky ju vystavovali jednej hrubej nespravodlivosti za druhou. V istom momente jej za príspevky na sociálnych sieťach uložili krutý trest odňatia slobody na 34 rokov. Takmer 300 dní strávila v dlhodobej samoväzbe. Odopreli jej právne zastúpenie. Potom ju opakovane odsúdili na základe obvinení z terorizmu a vymerali jej trest odňatia slobody na desaťročia. A to všetko len preto, že na Twitteri podporovala práva žien a zdieľala príspevky saudskoarabských aktivistiek za práva žien. Saudskoarabské orgány teraz musia zabezpečiť, aby jej neuložili zákaz cestovania ani žiadne ďalšie represívne opatrenia.
Hoci je dnešný deň oslavou Salminho prepustenia, je to zároveň príležitosť zamyslieť sa nad situáciou mnohých ďalších ľudí, ktorí si v Saudskej Arábii odpykávajú podobne dlhé tresty za svoje aktivity na internete. Patria medzi nich aj ďalšie ženy, ako napríklad Manahel al-Otaibi a Noura al-Qahtani, uväznené za to, že sa zasadzovali za práva žien, a Abdulrahman al-Sadhan, uväznený na 20 rokov za satirické príspevky na Twitteri. Naliehavo žiadame saudskoarabské orgány, aby ich okamžite prepustili a raz a navždy ukončili neúprosné potláčanie práva na slobodu prejavu.
Prepustenie Salmy by nebolo možné bez vytrvalej práce ľudskoprávnych aktivistiek a aktivistov na celom svete.“
Viac o prípade Salmy al-Shehab si môžete prečítať tu.