Sloboda slova v Egypte: Žiadajte stiahnutie obvinenia voči Básemovi Yúsefovi a ostatným

Egyptská televízny satirik Básem Yúsef  bol obvinený z „urážky prezidenta”  z dôvodu jeho zosmiešňovania. Egyptský bloger Ahmed Anwar uverejnil na internete video policajta tancujúceho brušné tance, na základe ktorého sa  začal súdny proces. Dôvodom  je „kritizovanie“ ministerstva vnútra a „zneužitie“ internetu. Ide o názory, ktoré by nemali byť kriminalizované, keďže sú prejavom uplatňovania slobody prejavu. Žiadajte, aby Egypt stiahol obvinenia voči Yúsefovi, Ahmedovi Anwarovi a ostatným. 

Yúsef a Anwar sú iba dvoma príkladmi nedávnych egyptských zásahov voči slobode prejavu. Tridsaťtri ľudí v Egypte, vrátane aktivistov, blogerov a dokonca komediantov, bolo koncom marca a začiatkom apríla obvinených alebo zatknutých za ich názory. Niektorí čelili obvineniam, ktoré sa zdajú byť politicky motivované či vykonštruované. Iní boli obvinení z „urážky prezidenta“ či hanobenia náboženstva.

Podľa AI tieto obvinenia sú súčasťou novej eskalácie politicky motivovaných súdnych prenasledovaní a zatýkaní.“Sme svedkami zatýkania za to, že niekto povie pár vtipov. A nič nenasvedčuje tomu, že sa táto prax chýli ku koncu. Vláda vážne zintenzívňuje svoje úsilie na potlačenie slobody prejavu,” povedala Ann Harrisonová, zástupkyňa riaditeľa AI pre Blízky východ a severnú Afriku.

Právo na slobodu prejavu zahŕňa slobodu kritizovať a uťahovať si z verejných činiteľov. Útok na slobodu prejavu podkopáva záväzok vlády daný svojim obyvateľom. Je to návrat k dňom zapchávania úst občianskej spoločnosti pod vládou prezidenta Mubaraka.

Žiadajte, aby Egypt stiahol obvinenia voči Yúsefovi, Ahmedovi Anwarovi a ostatným prenasledovaným za kritizovanie autorít. Egyptská vláda musí ochraňovať základe ľudské právo na slobodu prejavu!

Zoznam, tých ktorí boli obvinení:

Básem Yúsef: Obvinený z “urážok prezidenta” a za “hanobenie náboženstiev”. Vyšetrovanie prebieha.
Zločin: Youssef si vo svojej televíznej show často robí žarty z autorít, napr. nedávno, zosmiešnil prezidenta Morsího pre jeho výber klobúka pri slávnostnom ceremoniáli v Pakistane a pre jeho zlú angličtinu.

Ali Qandil: Obvinený z hanobenie náboženstva. Vyšetrovanie prebieha.
Zločin: Qandil sa objavil v Youssefovom programe, v ktorom si robil vtipy o spôsobe, akým je náboženstvo praktizované niektorými ľuďmi v Egypte.

Ahmed Anwar: Obvinený z “urážok Ministerstva vnútra”. Súdny proces prebieha.
Zločin: Uverejnenie videa v ktorom policajt tancuje, a ktoré kritizuje policajnú brutalitu a beztrestnosť v prípadoch porušenia ľudských práv. Video bolo uverejnené na jeho blogu v marci 2012.

Káhirski aktivisti/tky:  Prípravne konanie je iniciované voči 12 ľuďom, medzi ktorými sú aj známi aktivisti a blogeri. Obvinenie sa týka zapálenie sídla bývalého prezidentského kandidáta Ahmeda Shafiqa v máji 2012 a tiež protestu v sídle Moslimského bratstva v marci 2013. Ahmed už verejne stiahol svoje obvinenie.
Zločin: AI sa obáva že obvinenia sú politicky motivované

Alexandrijskí aktivisti/tky: 13 osôb bolo zatknutých v marci 2013 počas okupačnej akcie právnikov na policajnej stanici v Alexandrii. Aj keď boli prepustení, vyšetrovanie naďalej pokračuje. Obvinenie: za urážanie štátnych zamestnanci v službe, snaha o vniknutie na policajnú stanicu.
Zločin: AI sa obáva že obvinenia sú politicky motivované