Slovensko: Odmietnutie regresívnej novely zákona o interrupciách je víťazstvom pre práva žien

„Poslanci a poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky na dnešnom hlasovaní odmietli regresívnu novelu zákona o interrupciách. Tá by osoby, ktoré sa rozhodli pre potrat, nútila podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie a vidieť obrázky embrya alebo plodu,“ uviedla Monica Costa Riba, kampanierka Amnesty International pre práva žien a dievčat.

 
„Dnešné hlasovanie je víťazstvom pre ženy a ich reprodukčné práva. Odmietnutím tohto zákona sa zákonodarcovia a zákonodarkyne na Slovensku rozhodli chrániť súkromie a telesnú autonómiu žien a odmietnuť ďalšie potláčanie ich ťažko vybojovaných práv.
 
V prípade, že by NR SR návrh zákona schválila, vytvorila by nebezpečný precedens pre celú Európu. Zákon by znamenal vážnu komplikáciu v prístupe žien, dievčat a všetkých osôb, ktoré môžu otehotnieť, k bezpečným interrupčným službám a porušenie medzinárodných záväzkov Slovenska v oblasti ľudských práv. Legislatíva by narušila právo na súkromie a autonómiu žien a vystavila by ich stigmatizácii a ponižujúcemu zaobchádzaniu.
 
Dnešný výsledok hlasovania je obrovským triumfom pre ženy, aktivistky a aktivistov, ktoré a ktorí sa na Slovensku aj v zahraničí mobilizovali a neboli ticho. Chceme sa poďakovať všetkým, ktoré a ktorí konali a vyzvali poslancov a poslankyne NR SR, aby tento škodlivý zákon odmietli.“
 
Pozadie prípadu
 
Zo 150 poslancov a poslankýň NR SR hlasovalo za schválenie novely iba 59. Na schválenie zákona bolo potrebných 76 hlasov. 24 poslancov a poslankýň hlasovalo proti a 40 sa zdržalo hlasovania.
 
Dnešné hlasovanie bolo posledným hlasovaním o tomto zákone pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami v marci 2020.
 
Minulý týždeň bol zverejnený otvorený list podpísaný viac ako 30 organizáciami, ktoré v ňom vyzvali poslancov a poslankyne na zastavenie tohto návrhu zákona.