SPOLOČNÁ TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL, IPPF, IPAS, MSI, ODAS CENTRE A ICM
29. novembra 2024
Pri príležitosti Medzinárodného dňa obrankýň a obrancov ľudských práv žien koalícia ľudskoprávnych organizácií vydáva nový súbor usmernení pre vlády. Usmernenia sa zameriavajú na ochranu ľudí, ktorí v prvej línii bránia právo žien na interrupciu, vrátane poskytovateľov a poskytovateliek zdravotnej starostlivosti.
Amnesty International, Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo (IPPF), medzinárodná organizácia na zlepšenie prístupu k bezpečnej interrupcii a antikoncepcii Ipas, MSI Reproductive Choices, Organizácia pre dialóg pre bezpečnú interrupciu (ODAS Centre) a Medzinárodná konfederácia pôrodných asistentiek (ICM) vydali Kľúčové zásady a opatrenia na ochranu poskytovateľov a poskytovateliek interrupčnej starostlivosti ako obrancov a obrankýň ľudských práv (ďalej aj skrátene Kľúčové zásady).
Dokument obsahuje súbor konkrétnych odporúčaní pre vlády, ako môžu zaručiť, že zdravotnícky personál a iné obrankyne a obrancovia ľudských práv budú môcť brániť právo žien, dievčat a ostatných tehotných osôb na interrupciu bez toho, aby sa báli útokov a zastrašovania.
„V posledných rokoch sme celosvetovo zaznamenali pokrok v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv, vrátane krokov na dekriminalizáciu interrupcií v mnohých krajinách. Napriek tomu je obrana práva na interrupciu, ktorá zahŕňa aj poskytovanie interrupčnej zdravotnej starostlivosti, naďalej nebezpečná,“ upozornila Fernanda Doz Costa, riaditeľka programu Amnesty International pre rodovú a rasovú spravodlivosť, ľudí na úteku a migrujúcich.
„Mnohé štáty zlyhávajú pri ochrane obrancov a obrankýň interrupčných práv. Na jednej strane zanedbávajú svoju povinnosť chrániť týchto ľudí, na druhej strane naďalej obmedzujú a kriminalizujú interrupcie. Na obrancov a obrankyne práva na interrupciu sa preto často nazerá ako na osoby, ktoré si menej ‚zaslúžia‘ podporu a ochranu, a často sú vystavené útokom. Kľúčové zásady ukazujú vládam, ako tento začarovaný kruh prelomiť,“ povedala Melissa Cockroft, vedúca odborníčka na problematiku interrupcií v Medzinárodnej federácii pre plánované rodičovstvo.
Napredovanie v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia brzdia predsudky a zastrašovanie
„Demokracia, ľudské práva a právo na interrupciu čelia útokom, a tak sú útokom vystavení aj ľudia, ktorí tieto práva bránia v prvej línii. Podstupujú riziko fyzických a verbálnych útokov, vyhrážok, ohovárania a zastrašovania, aby zabezpečili ľuďom prístup k interrupcii – kritickej a nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti. Dnes a každý deň stojíme pri nich v boji za ľudské práva a vyzývame svetové spoločenstvo, aby robilo to isté,“ povedala Dr. Anu Kumar, prezidentka a výkonná riaditeľka organizácie Ipas.
Kľúčové zásady obsahujú praktické odporúčania, ktorými vlády môžu
- predchádzať porušovaniu ľudských práv zavedením osobitných protokolov o ochrane a vytvorením kanálov na nahlasovanie obťažovania a prijímanie podpory;
- umožniť obrankyniam a obrancom práva na interrupciu uplatňovať si svoje práva bez strachu zabezpečením všeobecného prístupu ku komplexnému sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu a dekriminalizáciou interrupcií – ako to podporujú usmernenia WHO o interrupciách;
- chrániť práva obrankýň a obrancov práva na interrupciu prostredníctvom ochrany občianskej spoločnosti a boja proti stigmatizácii interrupcií;
- zabezpečiť nápravu zastavením kriminalizácie obrankýň a obrancov interrupcií a vyvodením spravodlivosti za útoky na nich.
„Pokračuje organizované obmedzovanie reprodukčných práv a útoky na poskytovateľov a poskytovateľky zdravotnej starostlivosti sú čoraz horšie. Je preto načase, aby si štáty splnili svoju povinnosť a chránili ľudí, ktorí riskujú všetko, aby poskytovali starostlivosť, ktorá zachraňuje životy. Tešíme sa na spoluprácu s vládami, profesijnými združeniami, darcami, manažmentom zdravotníckych zariadení a organizáciami občianskej spoločnosti, aby sme spoločne zabezpečili, že poskytovatelia a poskytovateľky zdravotnej starostlivosti v prvej línii dostanú podporu, akú si zaslúžia,“ povedal Simon Cooke, generálny riaditeľ MSI Reproductive Choices.
Prezidentka Medzinárodnej konfederácie pôrodných asistentiek Sandra Oyarzo Torres uviedla: „Komplexná interrupčná starostlivosť je základnou zdravotnou službou. Pôrodné asistentky, ktoré tieto služby poskytujú, sú často vystavené diskriminácii, zastrašovaniu a v niektorých prípadoch dokonca násiliu. Aby sme zachovali právo žien na bezpečnú interrupčnú starostlivosť, musíme pôrodným asistentkám a zdravotníckym pracovníkom, ktorí takéto služby poskytujú, zabezpečiť ochranu a umožniť im ich vykonávať. Na tento účel je potrebné, aby profesijné združenia, občianska spoločnosť, tvorcovia politík a vlády implementovali Kľúčové zásady a opatrenia na ochranu poskytovateľov a poskytovateliek interrupčnej starostlivosti ako obrancov a obrankýň ľudských práv.“
„Odmietame mlčať tvárou v tvár neustálym pokusom o obmedzenie a kriminalizáciu interrupcií a ich obrankýň a obrancov. Zaväzujeme sa, že budeme pevne stáť na strane tohto základného ľudského práva,“ zdôraznila Kadidiatou Sow, riaditeľka Centra ODAS.
Amnesty zdokumentovala ťažkosti a prekážky, ktorým čelia obrankyne práva na interrupciu
Amnesty International vo svojej správe z roku 2023 podrobne opisuje nebezpečenstvo a ťažkosti, ktorým čelia obrankyne a obrancovia práva na interrupciu. Ide aj o ľudí, ktorí poskytujú prístup k zdravotníckym službám, často v náročných podmienkach, vrátane pôrodných asistentiek, lekárov a lekárok, zdravotných sestier, dúl, aktivistov a aktivistiek, ktoré pomáhajú tehotným osobám zvládnuť vlastnú interrupciu pomocou interrupčných tabletiek.
Správa dokazuje, že mnohí ľudia pracujúci v zdravotníctve sú vystavení nepriateľstvu a napádaniu zo strany kolegov, zamestnávateľov, pacientov a iných osôb, ktoré vystupujú proti interrupciám. Obrancovia a obrankyne práva na interrupciu, ktoré pracujú mimo zdravotníckych zariadení, sú tiež vystavené fyzickým a verbálnym útokom, vyhrážkam, ohováraniu a zastrašovaniu. Niektoré sú kriminalizované prostredníctvom trestného stíhania, vyšetrovania a zatýkania. Správa dokumentuje aj prípady stigmatizácie, izolácie a ostrakizácie a obmedzovania práva na slobodu prejavu, združovania a zhromažďovania. K útokom dochádza častejšie v krajinách, kde sú interrupcie stigmatizované, obmedzované alebo kriminalizované.
„Interrupcia je základná zdravotná starostlivosť. Napriek tomu sme ako poskytovateľky a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti bežne vystavení diskriminácii a násiliu len preto, že robíme svoju prácu. Reštriktívne interrupčné zákony a postoje ubližujú ľuďom. Vytvárajú nepriateľské prostredie, ktoré živí stigmu súvisiacu s interrupciami. Poskytovateľky a poskytovateľov tejto zdravotnej starostlivosti, ako aj osoby, ktoré vyhľadávajú interrupčnú starostlivosť, označuje za zločincov. Všetci a všetky, žiaľ, poznáme kolegov a kolegyne, ktoré bojovali so stigmatizáciou, blokovaním kariéry, zastrašovaním, fyzickými útokmi, väznením. V najextrémnejších prípadoch boli poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dokonca zavraždení,“ povedala Dr. Anne-Beatrice Kihara, prezidentka Medzinárodnej federácie gynekológov a pôrodníkov (FIGO).