Súd odmietol prerušenie trestu pre členku skupiny Pussy Riot Mariu Aljochinovú

Ruský súd v stredu 16. januára zamietol žiadosť Marie Aljochinovej o prerušenie výkonu dvojročného trestu väzenia, ktorú Maria podala s odôvodnením, že sa musí starať o svojho päťročného syna. Súd to ale odmietol s tým, že k rodinnej situácii odsúdenej prihliadol už pri vynesení pôvodného dvojročného trestu.

Podľa Amnesty International je rozhodnutie súdu len potvrdením nespravodlivosti celého prípadu. “Je to ďalší výsmech spravodlivosti. Všetky tri odsúdené speváčky nemali byť vôbec stíhané. Znovu sa ukazuje, ako sú ruské úrady nekompromisné pri potláčaní slobody prejavu,” hovorí David Diaz-Jogeix, zástupca riaditeľa AI pre Európu a Strednú Áziu. “Maria Aljochinová a Nadežda Tolokonnikovová by mali byť okamžite prepustené.”

Maria Aljochinová, Nadežda Tolokonnikovová a Jekaterina Samucevičová, ktorú súd podmienečne prepustil, boli odsúdené za minuloročné odohratie svojej “punkovej modlitby” v moskovskom kostole. Svojím protestom chceli upozorniť na previazanosť špičiek ruskej pravoslávnej cirkvi s politikmi. “Verdikt ruského súdu je len pokračovaním jasnej politiky ruských úradov, ktoré potláčajú nesúhlas v akejkoľvek forme,” pripomína David Diaz-Jogeix.

Podľa AI je celý proces s Pussy Riot politicky motivovaný a ich čin bol legitímna protestná akcia. Maria Aljochinová a Nadežda Tolokonnikovová sú podľa AI väzenkyne svedomia, väznené výhradne pre mierové vyjadrenie svojich názorov.

Súvisiace články:

Rusko: Žiadajte prepustenie 3 členiek punkovej skupiny Pussy Riot

Ruský súd nariadil prepustenie jednej z členiek Pussy Riot, ostatné dve ostávajú vo väzení