Súd vo Veľkej Británii by mal čoskoro rozhodnúť vo veci vydania Juliana Assangea do USA

Vláda USA sa naďalej pokúša zvrátiť predchádzajúce súdne rozhodnutie o zablokovaní vydania Juliana Assangea z Veľkej Británie. Vrchný súd v Londýne by mal v najbližších dňoch rozhodnúť, či ukončí odvolacie konanie, alebo umožní odvolanie na súde najvyššej inštancie.

Najvyšší súd Spojeného kráľovstva sa bude prípadom zaoberať iba ak vrchný súd rozhodne, že tento prípad má celospoločenskú vážnosť. Faktom ostáva, že v prípade vydania do USA hrozí Julianovi Assangeovi vo väzbe zlé zaobchádzanie.

V prípade, že Assangea vydajú do USA, bude čeliť obvineniam zo špionáže a v prípade uznania viny mu hrozí trest odňatia slobody až do výšky 175 rokov.

Diplomatické „záruky“, ktorým je ťažké veriť

Vláda USA vydala písomné záruky, že v prípade vydania Juliana Assangea z Veľkej Británie:

  • Assangea neumiestnia do väznice s najvyšším stupňom stráženia
  • Assange nebude vystavený tzv. špeciálnym administratívnym opatreniam, ktoré by mohli zahŕňať dlhodobú samoväzbu

Spojené štáty však tieto záruky spojili s podmienkou, že ich môžu za určitých okolností zmeniť.

Vláda USA tiež vyhlásila, že Assange bude mať prístup k „zdravotnej starostlivosti vrátane starostlivosti o duševné zdravie podľa lekárskeho posudku vyhotoveného odborným personálom väzenského zariadenia, v ktorom budú Assangea zadržiavať. Úroveň zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytujú federálne väznice v USA, je však dlhodobo kritizovaná a považovaná za podpriemernú.

Tieto „záruky“ by údajne mali znížiť riziko, že ak Juliana Assangea uväznia vo federálnom väzenskom systéme, bude vo väzení čeliť zlému zaobchádzaniu. Avšak ľudia, ktorí sa dnes vo federálnych väzniciach nachádzajú, čelia zlému zaobchádzaniu dennodenne.

Nedávne zistenia vláde na dôveryhodnosti nepridávajú

Koncom minulého roka svet obleteli šokujúce správy o tom, že CIA údajne zvažovala únos alebo zabitie Assangea v období, keď sa skrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Británii. Tieto odhalenia nasledovali po súdnom konaní, na ktorom boli predložené dôkazy o tom, že štátne orgány USA odpočúvali ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne, sledovali Assangeovu rodinu a jeho spolupracovníkov a vlámali sa do kancelárie jeho právnika. Vláda USA tieto obvinenia poprela, napriek tomu však spochybnili dôveru v diplomatické záruky krajiny a odhalili ohromný politický záujem o ďalší vývoj v prípade.

Obvinenie Juliana Assangea vládou USA predstavuje vážnu hrozbu pre slobodu tlače v USA aj zahraničí. Jednotlivé body obvinenia vychádzajú priamo zo skutočnosti, že v rámci svojej práce pre WikiLeaks zverejňoval odhalené dokumenty. Toto konanie samo osebe by nemalo byť trestné a predstavuje bežnú súčasť profesionálnej investigatívnych žurnalistiky.

Potenciálny ochromujúci účinok na novinársku obec a ďalších ľudí, ktorí odhaľujú previnenia štátnych orgánov prostredníctvom zverejňovania informácií získaných z dôveryhodných zdrojov, môže mať vážny dosah na právo verejnosti na informácie o činnosti a plánoch svojej vlády.

Žiadame slobodu a spravodlivosť pre Juliana Assangea

Amnesty International žiada, aby vrchný súd v Londýne zamietol opakované žiadosti USA o vydanie Assangea do Spojených štátov. Prístup k spravodlivému súdnemu proces v USA je v Assangeovom prípade viac než otázny a po vydaní mu hrozí mučenie a iné zlé zaobchádzanie. Amnesty zároveň žiada, aby USA stiahli všetky obvinenia voči Julianovi Assangeovi, ktoré súvisia s jeho investigatívnou prácou v rámci WikiLeaks.

Našu prácu nedokážeme robiť bez pravidelnej podpory ľudí, ako ste vy. Ďakujeme za každý podpis petície, zdieľanie či drobný pravidelný príspevok. Vaša podpora nám pomáha brániť ľudské práva pre všetkých.