Kňazi Hillary Boma a Lino Sebit, spolu s ďalšími 24 osobami obvinenými z účasti na bombových sprisahaniach v júni 1998 boli prepustení.
Prepustili ich v pondelok 6. decembra 1999 z Koberskej väznice v Chartúme na základe amnestie, ktorú im udelil sudánsky prezident Bašír. Nasledujúci deň bolo prepustených ďalších sedemnásť obvinených. V zadržaní zostal iba jeden spoluobvinený, ktorý je v lekárskej opatere vo Vojenskej nemocnici. V blízkej budúcnosti by mal byť taktiež prepustený na slobodu.
Podľa oficiálnej sudánskej tlačovej agentúry SUNA, prezident udelil amnestiu “v súlade s duchom mieru a upokojenia vzťahov v krajine”.
V skutočnosti je isté, že rozhodnutie prepustiť týchto väzňov nasledovalo po permanentnom tlaku národných a medzinárodných organizácii, vrátane Amnesty International (AI), návštevy osobitného spravodajcu OSN Leonarda Franca, ktorý sa počas návštevy v Chartúme stretol s niekoľkými zo zadržaných, ako aj vďaka práci Human Rights Watch.
V tomto prípade vykonala niekoľko náprav aj sudánska vláda. Prípad pôvodne prejednávaný pred špeciálnym poľným vojenským tribunálom bol pozastavený v decembri 1998, aby Ústavný súd rozhodol či spadá pod jurisdikciu vojenského súdnictva. Ústavný súd oznámil, že prípad spadá pod normálny vojenský súd. V novembri 1999 bolo nakoniec oznámené, že prípad sa presúva pred civilný vojenský súd.
Amnesty International v tomto prípade bojovala za spravodlivý súd pre obvinených. Na Slovensku za prípad kňaza Hillary Bomu okrem AI pracovali aj Hnutie kresťanských spoločenstiev detí – eRko a Univerzitné pastoračné centrum. Zástupcovia organizácií odovzdali sudánskej vláde, prostredníctvom sudánskeho veľvyslanca akreditovaného pre Slovenskú republiku Abdela Ghaffara A. Hassana, petíciu, v ktorej 12 619 občanov Slovenska žiadalo spravodlivé vyšetrovanie a spravodlivý súdny proces pre všetkých 26 obvinených mužov.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do aktivít v tomto prípade.