CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
15. JANUÁRA 2025
Generálna tajomníčka Amnesty International, Agnès Callamard, reagovala na správu o tom, že Izrael a Hamas uzavrú prímerie. Callamard uviedla, že dohoda o prímerí prinesie Palestínčanom a Palestínčankám, ktorí sa stali obeťami izraelskej genocídy, záblesk veľmi oneskorenej úľavy.
„Pre Palestínčanov a Palestínčanky, ktorí a ktoré už viac ako 15 mesiacov znášajú ničivé a neprestajné bombardovanie, opakovane museli opustiť svoje domovy a dnes bojujú o prežitie v provizórnych stanoch bez potravín, vody a základných potrieb, sa nočná mora neskončí, ani keď sa bombardovanie zastaví.
Pre ľudí, ktorí stratili nespočetné množstvo blízkych, v mnohých prípadoch boli vyhladené celé ich rodiny, a ich domovy sa zmenili na trosky, ukončenie bojov nenapraví ich zničené životy ani nevylieči ich traumu.
Prepustenie izraelských rukojemníkov a palestínskych väzňov prinesie úľavu rodinám v Izraeli a na celom okupovanom palestínskom území, ale nevymaže utrpenie, ktoré prežili v zajatí.
Nemáme času nazvyš
Nemáme času nazvyš. Neustále a úmyselné odmietanie a blokovanie humanitárnej pomoci v pásme Gazy zo strany Izraela spôsobilo, že civilná populácia čelí bezprecedentnej miere hladu a deti na hlad umierajú. Medzinárodné spoločenstvo, ktorému sa doteraz hanebne nepodarilo presvedčiť Izrael, aby dodržiaval svoje zákonné povinnosti, musí zabezpečiť, aby Izrael okamžite umožnil naliehavý prísun život zachraňujúcich dodávok do všetkých častí okupovaného pásma Gazy a zabezpečil tak prežitie palestínskeho obyvateľstva. To zahŕňa zabezpečenie prísunu nevyhnutných zdravotníckych potrieb na ošetrenie zranených a chorých a umožnenie naliehavých opráv zdravotníckych zariadení a inej životne dôležitej infraštruktúry. Ak sa urýchlene nezruší nezákonná izraelská blokáda pásma Gazy, toto utrpenie bude len pokračovať. Izrael tiež musí urýchlene umožniť prístup nezávislých pozorovateľov v oblasti ľudských práv do pásma Gazy, aby odhalili a zachovali dôkazy o porušovaní ľudských práv a zistili jeho rozsah.
Palestínčania a Palestínčanky, ktorí a ktoré prišli o tak veľa, nemajú čo oslavovať, kým nemajú záruky, že sa dočkajú spravodlivosti a odškodnenia za hrozné zločiny, ktorým čelili.
Pokiaľ nedôjde k odstráneniu základných príčin konfliktu, Palestínčania a Izraelčania nemôžu ani len dúfať v lepšiu budúcnosť založenú na právach, rovnosti a spravodlivosti. Izrael musí odstrániť brutálny systém apartheidu, ktorý zaviedol na ovládanie a útlak palestínskej populácie, a raz a navždy ukončiť svoju nezákonnú okupáciu palestínskeho územia. Tretie strany (štáty) musia zohrať kľúčovú úlohu, aby pomohli skoncovať s beztrestnosťou Izraela a obnoviť dôveru v právny štát,“ uviedla Callamard.