Turecká polícia použila neprimeranú silu proti pokojným účastníkom a účastníčkam PRIDE na univerzite METU

V piatok 10. júna 2022 polícia násilne rozohnala študentský pochod PRIDE v areáli Technickej univerzity Blízkeho východu (METU) v Ankare. Niekoľkých študentov a študentky policajti vláčili po zemi a následne zatkli. Zásahu predzal oficiálny e-mail, v ktorom vedenie univerzity zastalo všetkým študentom a študentkám, pričom im oznámilo, že podujatie PRIDE by mohlo „ohrozilo povesť univerzity“ a preto na pôde univerzity nie je povolené. V ozname sa zároveň uvádza, že ak študentstvo tento zákaz poruší a aj napriek nemu PRIDE usporiada, na miesto konania bude privolaná polícia.

„Scény, počas ktorých polícia konfrontuje pokojné účastníctvo pochodu PRIDE v areáli METU, pričom používa zbytočnú a neprimeranú silu vrátane slzotvorných nástrojov, sú hlboko znepokojujúce. Vidíme tu opakujúcu sa brutalitu, ku ktorej došlo už pred tromi rokmi.

Počas tohto temného dňa vedenie univerzity privolalo políciu, aby rozohnala študentstvo, ktoré pokojne pochodovalo za svoje práva, dôstojnosť a rovnosť.,“ uviedol regionálny riaditeľ Amnesty International pre Európu Nils Muižnieks.

Podľa informácií na Twitter účte univerzitného spolku, ktorý pochod organizoval, polícia prepustila zadržaných ľudí. Situáciu v Ankare naďalej sledujeme a v prípade ďalšieho vývoja o ňom budeme informovať na našich sociálnych sieťach.