Ukrajina: unesený, mučený a “ukrižovaný” aktivista

Únos a mučenie ukrajinského opozičného aktivistu Dmytra Bulatova je barbarský počin, ktorý musí byť okamžite vyšetrený, tvrdí Amnesty International.

Ukrajinské autority musia okamžite zahájiť vyšetrovanie v prípade Dmytra Bulatova a postaviť pred spravodlivosť tých, ktorí sa dopustili tohoto barbarského činu proti prominentnému organizátorovi protestov,” vyhlásil John Dalhuisen, programový riaditeľ Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu.

Dmytrov strašný príbeh nie je  medzi protestujúcimi výnimočný. Nahlásených bolo množstvo podobných prípadov, vrátane prípadu Jurija Verbytského, ktorý, bohužiaľ, mučenie neprežil. Je veľmi ťažké vidieť cestu von zo súčasnej krízy, keď sa  s organizátormi protestov zaobchádza takýmto strašným spôsobom. Autority musia dať páchateľom týchto otrasných násilných činov jasne najavo, že ukončia beztrestnosť a páchatelia budú potrestaní.

Dmytro Bulatov, jeden z najvýznamnejších organizátorov protestov, zmizol večer 22. januára. Bulatov tvrdí, že bol v priebehu ôsmich dní, ktoré po jeho únose nasledovali bitý, mučený a ukrižovaný. Dlhý čas mal zaviazané oči a dostával veľmi málo jedla. Bol vypočúvaný mužmi, ktorí mali ruský prízvuk a zaujímali sa, kto financuje jeho aktivity.

30. januára bol vyhodený z auta a nechaný napospas mrazivým teplotám v lese na predmestí Kyjeva. Podarilo sa mu prejsť do najbližšej obce, nájsť prístrešok a zavolať priateľom. Bol celý od krvi a jeho telo bolo pokryté zraneniami: “Bol som ukrižovaný. Moje ruky boli prepichnuté. Odrezali mi ucho. Porezali mi tvár. Nie je ani kúsok môjho tela, ktorý by nebol zranený. Môžete to sami vidieť. Ale žijem, vďaka Bohu.” Momentálne sa zo svojich zranení lieči v nemocnici.