USA – poprava mladistvých

Douglas Christopher Thomas bol popravený 10. januára 2000.Steve Edward Roach bol popravený 13. januára 2000.
Glen McGinnis má byť popravený 25. januára 2000.

Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach a Dohovor o právach dieťaťa zakazujú použiť trest smrti voči detských páchateľom – tým, ktorí v čase spáchania zločinu mali menej ako 18 rokov. Tento zákaz je prijatý a dodržiavaný tak všeobecne, že sa stal princípom zvykového medzinárodného práva v krajinách bez ohľadu na to, ktoré špecifické medzinárodné dohody ratifikovali.

Za posledné desaťročie sa v USA vykonalo 11 z 20 popráv mladistvých na celom svete. Od októbra 1997 na celom svete jediných päť známych popráv detských páchateľov sa uskutočnili v USA. Glen McGinnis má byť ďalším.

Glen Charles McGinnis je černoch, ktorý má v súčasnosti 26 rokov. Jeho príbeh však začal oveľa skôr…

Glen McGinnis má byť popravený 25. januára 2000 za vraždu Lety Anny Wilkersonovej, belošky, počas lúpeže v práčovni v Conroe, okres Montgomery, štát Texas. Stalo sa to 1. augusta 1990, Glen McGinnis mal vtedy 17 rokov.

Glenova matka bola prostitútkou v ich jednoizbovom byte, v ktorom spolu so synom aj bývala. Bola narkomanka, opakovane bola väznená pre problémy s drogami. Nevlastný otec Glena žijúci s nimi v byte dva roky chlapca bíjaval, okrem iného elektrickým káblom. Štátna organizácia na ochranu detí zakročila trikrát. Raz keď nevlastný otec znásilnil desať ročného Glena, druhýkrát keď ho bil baseballovou pálkou po hlave a posledný raz keď mu spolu s matkou popálil brucho horúcim olejom. Štátna organizácia na ochranu detí zakaždým chlapca po liečení vrátila do toho istého prostredia – domov. Glen z domu utekal, ale vždy ho prichytili pri krádeži v obchodoch a znova vrátili k matke. V jedenástich rokoch z domu ušiel natrvalo a približne vtedy aj prestal chodiť do školy. Striedavo žil v uliciach Houstonu, v autách a prázdnych bytoch a tiež v štátnych zariadeniach pre mladistvých. Tam ho poslali aj potom ako ho pristihli pri krádeži auta. Už pred tým kradol v obchodoch šaty a potraviny. V čase vraždy bol prepustený na podmienku za spomínanú krádež auta.

Pri súdnom procese, okresný prokurátor nástojčivo žiadal trest smrti, opisujúc Glena McGinnisa ako chronického kriminálnika, ktorý bude naďalej hrozbou pre spoločnosť, ak zostane nažive.

Obhajoba priniesla dôkazy o detstve obžalovaného, ako aj o možnosti jeho vývoja v prípade ak bude žiť v štruktúrovanom prostredí. Zamestnanci zariadenia pre mladistvých svedčili, že bol disciplinovaný a správal sa slušne. Svedčili, že nebol agresívny, ani vtedy, keď ho ostatní mladiství v zariadení provokovali a boli voči nemu agresívni, hlavne v súvislosti s jeho neskrývanou homosexualitou. Jedna zo zamestnankýň povedala porote, že uvažovala o adopcii Glena McGinnisa potom čo s nim pracovala v dobe jeho zadržiavania.

Bývalý vedúci psychologického programu štátnych väzení predložil argumenty o tom, že je nepravdepodobné, aby Glen McGinnis bol naďalej hrozbou pre spoločnosť, najmä ak bude žiť v štruktúrovanom prostredí väznice, a že má schopnosť ľutovať svoje činy. Vypovedal, že Glen Mc Ginnis je produktom svojho prostredia, a je mladistvým, ktorý jednal bez uváženia keď v práčovni zastrelil Letu Wilkersonovú. Znalcovi však nedovolili podoprieť jeho názor svedectvom obžalovaného, že spanikáril a nemal v úmysle vraždiť.

Porota bola spočiatku vyberaná zo 102 ľudí – z 3 černochov a 99 belochov. Sudca prepustil 22 z 35 porotcov, ktorý požiadali, aby boli z procesu ospravedlnení, vrátane všetkých troch černochov, pričom dôvody prečo žiadali byť ospravedlnení skúmal len minimálne.

Plánovaná poprava Glena McGinnisa porušuje medzinárodné právo, ktoré zakazuje trest smrti pre detských páchateľov – tých, ktorí v čase spáchania trestného činu nemali ešte 18 rokov. Trest smrti je v rozpore s nezrelosťou detí, ich schopnosťou ďalšej nápravy, a nerešpektuje skutočnosť, že spoločnosť dospelých má aspoň minimálnu zodpovednosť za zločiny detí. Spoločnosť v prípade Glena McGinnisa zlyhala úplne. Žiadame, aby McGinnisovi bola udelená milosť!