Útoky a vzrastajúce obťažovanie študentských aktivistov hnutia Otpor (Odpor)

Policajná razia na hnutie Otpor v Belehrade, je prejavom vzrastajúceho obťažovania študentských aktivistov v Srbsku. Študenti sú vystavení opakovanému zatýkaniu, zastrašovaniu a psychickému nátlaku, uvádza Amnesty International. 

Srbská polícia vykonala 4. septembra raziu v belehradskom sídle študentského opozičného hnutia Otpor, zabavila počítače, archív a kampaňové materiály.

V ten istý deň boli zatknutí dvaja aktivisti v meste Sabac, v západnom Srbsku. Aktivisti vylepovali plagáty oznamujúce zhromaždenie s opozičným kandidátom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Jeden z aktivistov, Darko Pavlovic, po prepustení uviedol, že bol zbitý po nohách, niekoľko krát ho prefackali a búchali mu hlavou o okenný parapet.

Amnesty International uvádza, že nosenie trička s logom hnutia Otpor niekoľkým študentom vynieslo bitku od polície.

Pozadie
Belehradská razia bola podľa všetkého vykonaná bez súdneho príkazu desiatimi príslušníkmi polície. Niektorí z nich boli oblečení v civile. Z bytu odniesli 60 krabíc nálepiek a iných materiálov, 10 krabíc tričiek Otporu, dva počítače diskety, video a audio kazety.

Polícia považuje hnutie Otpor za “ilegálnu predajnú pro-NATO orientovanú organizáciu”. Od 1. augusta, kedy Otpor začal kampaň za podporu opozície v nadchádzajúcich prezidentských a srbských voľbách, bolo zatknutých viac ako 111 aktivistov hnutia Otpor.

Zatýkanie a odvádzanie na “neformálne rozhovory” sa však začalo už pred oficiálnym spustením kampane. V máji a júni bolo takto zatknutých a bez obvinenia prepustených vyše 400 aktivistov. Mnohí prepustení vypovedali o zlom zaobchádzaní počas zadržania.

Hnutie Otpor vzniklo v roku 1998 a po opakovanom organizovaní malých protestov získalo širokú podporu verejnosti. Prednedávnom požiadalo o registráciu, ale úrady Otpor odmietli oficiálne zaregistrovať.