Filters applied

16 results

Sort by
  • Technologické systémy na celom svete prehlbujú rodovú nerovnosť

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL10. JÚLA 2024 Amnesty International dnes vydala správu s názvom „Rod a ľudské práva v digitálnom veku“. Uvádza v nej, že rôzne technologické systémy na celom svete prehlbujú rodovú nerovnosť a upevňujú rasové a sociálno-ekonomické mocenské štruktúry. Marginalizované skupiny vrátane žien a LGBTI+ osôb čelia porušovaniu svojich ľudských práv v dôsledku praktík…

  • Systematické obmedzenia podkopávajú právo na pokojný protest v Európe

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL9. júla 2024 Právo na pokojné zhromažďovanie v Európe čelí vážnym útokom. Európske štáty čoraz viac stigmatizujú a kriminalizujú pokojných demonštrantov a demonštrantky a potláčajú ich práva. Amnesty International v novej výskumnej správe s názvom Nedostatočná ochrana a nadmerné obmedzenia: Právo na protest v 21 krajinách Európy uvádza, že analyzované krajiny zavádzajú neopodstatnené…

  • Rezolúcia o Medzinárodnom dni na pamiatku genocídy v Srebrenici je dôležitým uznaním pre obete a ich rodiny

    CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL23. MÁJA 2024 Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu o vyhlásení 11. júla za oficiálny Medzinárodný deň na pamiatku genocídy v Srebrenici v roku 1995. Slovensko sa pri hlasovaní zdržalo, s odôvodnením, že na prijatie rezolúcie momentálne nie je vhodná chvíľa. V reakcii na zdržanie sa pri hlasovaní Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko, povedal: „Táto dlho…

  • Nekontrolované zavádzanie technológií do systémov sociálneho zabezpečenia ohrozuje ľudské práva

    Amnesty International vo svojej krátkej výskumnej správe upozorňuje, že zavádzanie digitálnych technológií (vrátane umelej inteligencie, automatizácie a prideľovania sociálnej pomoci na základe na algoritmov) do systémov sociálneho zabezpečenia prehlbuje sociálne nerovnosti na celom svete. Organizácia zdôrazňuje, že pri zavádzaní týchto technológií musia vlády konať transparentnejšie a lepšie chrániť ľudské práva. Cieľom publikácie je poukázať na…

  • Zneužívanie slzotvorného plynu vedie k zraneniam na celom svete (aktualizácia)

    Aktualizovaná webová stránka Tear Gas: An investigation podrobne opisuje nové prípady, v ktorých zaznamenala hrubé zneužívanie slzotvorného plynu štátnymi bezpečnostnými zložkami. Sú medzi nimi aj prípady zneužitia slzotvorného plynu pri brutálnych zásahoch proti protestujúcim v Iráne, Peru a na Srí Lanke.  Na interaktívnu webstránku pribudli podrobnosti o 30 prípadoch z 13 krajín, v ktorých došlo…

  • Historický rozsudok v prípade z bývalej Juhoslávie

    Medzinárodný zostatkový mechanizmus OSN pre trestné tribunály dnes rozhodol o vine v prípade bývalých predstaviteľov srbskej štátnej bezpečnosti Jovicu Stanišića a Franka Simatovića. Obaja sa v roku 2021 odvolali proti predchádzajúcemu rozsudku o ich vine za napomáhanie pri páchaní vrážd, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v meste Bosanski Šamac. Podľa dnešného verdiktu sú Stanišić…

  • Bosna a Hercegovina: Karadžič vinný z genocídy v Srebrenici

    Minulotýždňový verdikt tribunálu OSN v Hágu o vine bývalého lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča z genocídy a ďalších porušení medzinárodného práva je krokom ku spravodlivosti pre obete ozbrojeného konfliktu v Bosne a Hercegovine. Súdna komora Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu uznala Karadžiča vinným zo zločinu genocídy v jednom prípade, zločinov proti ľudskosti v piatich prípadoch a z vojnových zločinov v štyroch prípadoch, pre…

  • DOBRÁ SPRÁVA! Nútené vysťahovania v osade Grmeč v Belehrade boli zastavené!

    Srbská vláda vydala príkaz na zastavenie búrania domovov 53 rómskych rodín v osade Grmeč, v okrese Zemun v Belehrade. Všetkým rodinám bolo prisľúbené, že dostanú alternatívne ubytovanie predtým, ako budú vysťahovaní.  Srbská podpredsedníčka vlády a ministerka výstavby, dopravy a infraštruktúry Zorana Mihajlovičová oznámila Amnesty International, že vláda vydala príkaz, v ktorom zakazuje okresu Zemun vysťahovať…

  • Pripomíname si Medzinárodný deň zmiznutých osôb

    Na snímke politický aktivista Mohamed Bachir Arab, ktorý je nezvestný od roku 2011. Srbsko/Kosovo: Je čas naplniť právo na pravdu, spravodlivosť a odškodniť obete násilných zmiznutí a únosov 30. august bol vyhlásený za Medzinárodný deň zmiznutých osôb 21. decembra 2010 Valným zhromaždením OSN, ktoré vyjadrilo hlboké znepokojenie nad nárastom násilných zmiznutí po celom svete a uvítalo…

  • Bosna a Hercegovina: Je na čase, aby Republika srbská odškodnila vojnové obete znásilnenia

    Od začiatku vojny v Bosne v Hercegovine, ktorá sa odohrala v rokoch 1992 – 1995 Amnesty International zhromažďovala mnohé svedectvá žien, ktoré boli vystavené mučeniu, vrátane často systematického a opakovaného znásilňovania, sexuálneho otroctva, núteného tehotenstva a iných zločinov sexuálneho násilia. Celkový rozsah sexuálneho násilia počas vojny ale nebol uznaný orgánmi Republiky srbskej, konštatuje to vo svojej správe Amnesty International. Keď všetci…

  • Belehrad Pride 2010 – výzva k tolerancii proti diskriminácii

    Belehrad Pride 2010 sa konal 10. októbra. Išlo vôbec o prvý pochod tohto druhu za posledné desaťročie v Belehrade. Deň predtým nacionalistické organizácie a zástupcovia srbského pravoslávneho duchovenstva viedli demonštrácie vyzývajúc vládu k zákazu akcie. Pride sa začal v dopoludňajších hodinách za slnečného počasia s výzvou k tolerancii. Násilie, ktoré prepuklo mimo miesta konania pochodu však…

  • Srbsko/Kosovo: Ani 10 rokov nezahojilo rany

    Desať rokov od začiatku vojny v Kosove zostáva väčšina zločincov zodpovedných za vraždy a zmiznutia etnických Albáncov a Srbov nepotrestaných, vyhlásila dnes Amnesty International. Organizácia opätovne vyzýva na doriešenie vojnových zločinov.  „Predstavitelia Kosova a Srbska nezabezpečili komplexné a nezávislé vyšetrovanie. Iba málo zločincov, ktorí stáli za únosmi a nútenými zmiznutiami, bolo potrestaných,“ tvrdí riaditeľ Amnesty…