Vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým obetí zo Zámockej a solidaritu všetkým LGBTI+ ľuďom na Slovensku 

Vyhlásenie k útoku na ľudí v bare Tepláreň
13. októbra 2022

Včerajší útok na ľudí v bare Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave je ľudskou aj ľudskoprávnou tragédiou. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám obetí a solidaritu preživšej a jej blízkym, ako aj všetkým ľuďom, ktorých sa táto tragédia osobne dotkla. 

Naša solidarita však musí siahať oveľa ďalej.  

LGBTI+ ľudia sa môžu len ťažko cítiť bezpečne v spoločnosti, ktorá stále častejšie prehliada nenávistné výroky a verbálne útoky na niektorých a niektoré z nás len preto, kým sme. LGBTI+ ľudia sú dlhodobo démonizovaní a škodlivé mýty a lži, ktoré kolujú vo verejnom priestore, podkopávajú ľudské práva LGBTI+ ľudí a znižujú citlivosť väčšinovej populácie voči stupňujúcim sa útokom. Nepriateľská atmosféra a škodlivé výroky niektorých z našej politickej reprezentácie nijako nepomáhajú posilniť rovnosť práv pre všetkých. Naopak, priamo ju podkopávajú.  

Podľa doteraz medializovaných informácií je najpravdepodobnejším motívom páchateľa nenávisť. Naše zákony poznajú zločiny z nenávisti aj nenávistné prejavy, a aj napriek tomu sa na sociálnych sieťach šírili varovné signály, ktoré ostali nepovšimnuté. Ľudia, ktorí zažívajú verbálne útoky či násilie sa často reálne nemajú na koho obrátiť. Veríme, že dnes to bude inak a vyzývame na urgentné a dôsledné vyšetrenie smrteľného útoku na Zámockej ako aj podniknutie ďalších krokov smerujúcich k prevencii podobných tragédií v budúcnosti. 

PRÁVA LGBTI+ ĽUDÍ SÚ ĽUDSKÉ PRÁVA. 

Pridajte sa zajtra (14. 10.) o 17tej na Spomienkový pochod za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite, ktorý organizuje Dúhový PRIDE Bratislava. Pochod začne sa na Zámockej pri podniku Tepláreň. 


Ak potrebujete odbornú pomoc pri spracovaní udalostí spred Teplárne, pomoc ponúkajú viaceré slovenské organizácie:

IPčko – online podpora: https://ipcko.sk/chatova-poradna/, bezplatná nonstop Krízová linka pomoci: 0800 500 333 

Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566 

Linka detskej istoty: 116 111 

INPoradňa – online podpora: https://www.inporadna.sk/#HowToHelp  

Prizma Košice: https://www.prizma-kosice.sk/kontaktny_formular.html  

Viac informácií pribúda na našom Facebooku aj Twitteri.