Vyšetrite prípady policajného násilia

Medzinárodné štandardy vyžadujú, aby sa polícia vyhýbala násiliu a aby obmedzila použitie sily na nevyhnutné minimum. Prípady desiatok pokojných demonštrantov na Ukrajine, novinárov, lekárov, ktorí boli bití a vážne zranení políciou sú dôkazom opaku, dôkazom porušovania práva. Prípad Iriny a Vladislava sú jedným z mnohých. Podpíšte apel za nezávislé vyšetrenie ich prípadov.

Prípad Iriny Rabčeňuk

54 ročná Irina sa spolu so svojou rodinou zúčastnila v decembri pokojnej demonštrácie na Námestí nezávislosti v Kyjeve.  Vzduch bol plný dymu a Irina nevidela, že rad poriadkovej polície sa blíži k jej rodine. Údery obuškom jej spôsobili zlomeniny lebky, nosa a poškodenie pravého oka, na ktoré momentálne nevidí. Irina, ktorá je stále v nemocnici, jej manžel a syn boli takisto napadnutí. Podala sťažnosť mestskému prokurátorovi, ktorý pri jej návšteve v nemocnici sa jej len spýtal, či bola účastníčkou protestov na Bankovej ulici. Aj v iných prípadoch sa prokurátor pýtal otázky, ktoré viedli k obvineniu samotných prostestujúcich zo skutku, alebo k zastrašovaniu svedkov.

Prípad Vladislava Cilyckého

23-ročný programátor z Kyjeva bol zadržaný príslušníkmi poriadkovej polície Berkut  v januári.  Bol v skupine protestujúcich nad vchodom do futbalového štadióna , z ktorej niekto hodil Molotov koktejl. Aj keď to podľa vyjadrení nebol on, spolu s ďalším jedným bol podľa videozáznamu bitý na vrchu stĺporadia, až do stavu keď upadol do bezvedomia. Okrem toho utrpel zlomeniny lebky a tváre, otras mozgu a podliatiny.

Vyzvite ukrajinské úrady, aby vyšetrili prípady Iriny a Vladislava a aby,

• aby sa vyšetrili všetky obvinenia z mučenia a zlého zaobchádzania zo strany bezpečnostných zložiek voči demonštrantom,

• aby tí, ktorí sú zodpovední za násilie boli stíhaní,

• aby obete zlého zaobchádzania zo strany polície boli odškodnené a bola im poskytnutá primeraná zdravotná starostlivosť

• aby obete útokov neboli zastrašované a nebolo im vyhrozované

• aby plnili svoje ľudsko-právne povinnosti a rešpektovali právo na pokojné zhromažďovanie