Zákazy interrupcií v USA spôsobujú rozsiahle škody

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
5. augusta 2024

Spojené štáty americké od zrušenia rozsudku v prípade Roe vs. Wade v roku 2022 rozhodnutím v prípade Dobbs vs. Jackson Women’s Health Organization odopierajú a obmedzujú prístup k interrupciám miliónom ľudí. USA tým porušujú svoje medzinárodné záväzky a normy v oblasti ľudských práv, podľa ktorých majú mať tehotné osoby prístup k interrupciám. Uviedla to Amnesty International v novej správe, ktorú dnes zverejnila.

Organizácia vydala správu s názvom Interrupcie v USA: Kríza v oblasti ľudských práv po rozhodnutí v prípade Dobbs. Jej súčasťou sú aj príbehy ľudí z celej krajiny, ktorých postihli reštriktívne zákony a praktiky v ich štátoch. Správa tak poukazuje na skutočných ľudí, ktorých mnohými spôsobmi poškodilo odopieranie práva na interrupciu.

K súčasnej kríze v oblasti ľudských práv viedli zákazy a obmedzenia interrupcií v 21 štátoch USA. Prispievajú k nej však aj prekážky v poskytovaní pohotovostnej lekárskej starostlivosti a snahy o kriminalizáciu interrupcií, ktoré ohrozujú tehotné osoby aj zdravotnícky personál. V správe sa uvádza, že ku kríze navyše prispieva aj šírenie nepravdivých informácií a stigmatizácia interrupcií. Na tom sa podieľajú aj takzvané krízové tehotenské centrá, ktoré často vedú aktivistky a aktivisti, ktorí vystupujú proti interrupciám a poskytujú nekvalifikovanú starostlivosť.

Prístup jednotlivca k interrupčnej starostlivosti závisí od toho, kde žije a aké má zdroje

„Tieto prekážky a zákazy interrupcií vedú k tomu, že prístup jednotlivca k interrupčnej starostlivosti závisí od toho, kde žije a aké má zdroje,“ uviedla Jasmeet Sidhu, vedúca výskumníčka Amnesty International USA.

„Prístup k reprodukčnej starostlivosti vrátane interrupcií nesmie závisieť od toho, v ktorom štáte žijete, ani od toho, či máte alebo nemáte možnosť cestovať do iného štátu. Súčasná situácia vedie k tomu, že niektorí ľudia nemajú prístup k interrupčnej starostlivosti, čo nie je spôsob, akým by mali fungovať ľudské práva,“ zdôraznila Sidhu.

Doktorka Amna Dermish pracuje v Texase ako gynekologička-pôrodníčka so špecializáciou na komplexné plánované rodičovstvo. Amnesty v správe uvádza jej vyjadrenie: „Dlho som mala pocit, že každý jeden deň, keď môžem prísť na kliniku a prijímať pacientky, je výhrou. A potom prišiel [verdikt v prípade] Dobbs a ten pocit bol zrazu preč. Ešte stále som sa s tým nezmierila. Bolo to hrozné. Každý deň som mala panické záchvaty. Žiadny poskytovateľ zdravotnej starostlivosti by sa nikdy nemal dostať do takejto situácie. A predovšetkým, žiadne pacientky ani pacienti by sa nikdy nemali ocitnúť v situácii, keď im ich poskytovateľ zdravotnej starostlivosti dokáže poskytnúť starostlivosť, a vláda mu v tom bráni.“

Hrozivá diskriminácia

Správa poukazuje na rozsiahle škody a diskrimináciu, ktorým čelia ľudia v USA. Obsahuje hĺbkové rozhovory s tehotnými osobami, rodinami, aktivistami, odborníčkami z oblasti verejného zdravia a zdravotníckym personálom to štátov, v ktorých platia zákazy interrupcií. Hrozivé príbehy podčiarkujú skutočnosť, že každé tehotenstvo je iné a že každá tehotná osoba musí mať právo rozhodnúť sa, či podstúpi interrupciu, a to bez toho, aby do jej rozhodovania zasahoval štát.

V správe sa uvádzajú príbehy ľudí, ktorí cestovali stovky kilometrov, aby podstúpili interrupciu. Iné príbehy opisujú situácie, keď si ľudia nemohli dovoliť cestovať, a preto museli donosiť plod proti svojej vôli. Ďalšie príbehy zahŕňajú znásilnené deti, ktoré donútili donosiť plod. V iných prípadoch museli tehotné osoby proti svojej vôli donosiť plody so závažnými anomáliami alebo pokračovať v tehotenstve napriek tomu, že pre ne samotné predstavovalo zdravotné riziko.

„Bol to odporný pocit, keď som musela lekárovi vysvetľovať, že [moju dospievajúcu dcéru] znásilnili, a on mi potom musel povedať, že mi nemôže nijako pomôcť,“ uviedla jedna matka z Mississippi, ktorá musela cestovať viac ako sedem hodín na interrupčnú kliniku v Illinois a zaplatiť 1 595 dolárov za dcérinu interrupciu a takmer 500 dolárov za nocľah v hoteli.

Niektoré tehotné osoby nešli na vyšetrenie po samovoľnom potrate zo strachu z nespravodlivej kriminalizácie. Iným sa nepodarilo nájsť potrebnú lekársku starostlivosť v dôsledku nedostatku poskytovateľov, nakoľko aj tí sa obávajú trestných postihov.

Nedostatočný prístup k informáciám o interrupčnej starostlivosti

Taylor z Texasu uviedla, že svoju zdravotnú starostlivosť riešila prostredníctvom „náhodného“ vyhľadávania na internete. „Už samotné vyhľadávanie ma znervózňovalo. Prípad zatknutia a uväznenia istej ženy z Texasu za užitie interrupčných tabletiek som mala v čerstvej pamäti… Bála som sa zavolať svojmu lekárovi, pretože čo ak by ma musel povinne nahlásiť?“ povedala.

„Niektoré z týchto zákonov sú mimoriadne neprehľadné. Takmer sa v nich nedá zorientovať. Súčasná situácia predstavuje útok na práva tehotných ľudí. Okrem toho vzbudzuje v ľuďoch strach a prispieva k ich stigmatizácii. Zdravotnícky personál sa v dôsledku súčasného stavu dostáva do hrozných situácií. V konečnom dôsledku to vedie k tomu, že sa tehotným ľuďom nedostáva starostlivosti, ktorú potrebujú. Ocitli sme sa v bezprecedentnej kríze,“ uviedla Jasmeet Sidhu z Amnesty International.

Zákazy interrupcií neprimerane zasahujÚ marginalizované komunity

Zákazy interrupcií a iné obmedzujúce politiky neprimerane zasahujú ľudí z marginalizovaných komunít, ktorí už čelia viacerým a vzájomne sa prelínajúcim formám diskriminácie. Nová správa obsahuje množstvo príbehov tehotných osôb, ktoré sú černošky, pôvodné obyvateľky, osoby bez dokladov, LGBTI+ osoby, zdravotne znevýhodnené osoby, osoby s nízkym príjmom a osoby z vidieckych oblastí.

„Po [rozhodnutí súdu v prípade] Dobbs sa dopyt po [černošských] dulách jednoznačne zvýšil, pretože ľudia musia nútene podstupovať pôrody,“ uviedla D’Andra Willia z centra Afiya. „V poslednom čase sme v našej komunite zaznamenali veľa traumatizujúcich udalostí v dôsledku pandémie COVID-19. Ľudia museli byť doma s tými, ktorí na nich páchali násilie, so zdravotnými problémami či ekonomickými ťažkosťami. Popri tom všetkom ich nútili k pôrodu. Mnohé z týchto osôb sa ešte stále vyrovnávajú s popôrodnými a inými problémami. Je to náročné.“

Latinskoamerická žena z Texasu, ktorá čakala dvojčatá, sa v 12. týždni tehotenstva dozvedela, že jednému z nich prostredníctvom vnútromaternicového vyšetrenia diagnostikovali smrteľné ochorenie, ktoré by mohlo ohroziť život druhého plodu. Táto žena opísala, že musela vycestovať za hranice štátu, aby zachránila životaschopný plod. „Bola to najtraumatizujúcejšia skúsenosť v mojom živote, ktorú tieto nelogické a nebezpečné zákony výrazne zhoršili. Tieto zákazy zbytočne komplikujú, tabuizujú a sťažujú prístup k riadnej zdravotnej starostlivosti,“ povedala.

Odporúčania pre vlády jednotlivých štátov a federálnu vládu

Správa obsahuje rozsiahly zoznam odporúčaní pre vlády jednotlivých štátov a federálnu vládu, vrátane federálnej ochrany práva na interrupciu a krokov na zabezpečenie rovnakého prístupu k interrupčným tabletkám a pohotovostným zdravotníckym službám. Amnesty International v správe vyzýva USA, aby ratifikovali medzinárodné zmluvy o ľudských právach, ktoré tehotným osobám zaručujú prístup k potrebnej starostlivosti.

„Každý musí mať možnosť slobodne si uplatňovať právo na telesnú autonómiu a rozhodovať o svojom reprodukčnom zdraví,“ uviedla Jasmeet Sidhu. „Zatiaľ čo pracujeme na dosiahnutí dlhodobejšieho cieľa, ktorým je zabezpečenie federálnej ochrany práva na interrupciu, jedným z dôležitých krokov, ktoré môžu ľudia v niektorých štátoch urobiť túto jeseň, je voliť takých kandidátov a kandidátky do parlamentu a iných volených funkcií vo svojom štáte, u ktorých existuje predpoklad, že budú chrániť právo na prístup k interrupcii.“

Prečítajte si viac o našej práci