30 rokov od genocídy v Rwande je nevyhnutné dosiahnuť spravodlivosť

V nedeľu 7. apríla si pripomíname tragické výročie genocídy Tutsiov v Rwande. Od udalostí z roku 1994, pri ktorých bolo podľa odhadov zabitých 800 000 ľudí, uplynie 30 rokov. Obeťami sa stali aj odporcovia a odporkyne genocídy z radov Hutuov a ďalší odporcovia extrémistickej vlády, ktorá genocídu riadila. Amnesty International pri tejto príležitosti vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby sa v záujme spravodlivosti pre preživších a pozostalých urýchlene vrátilo k svojmu záväzku vyvodiť zodpovednosť voči páchateľom.

Národné a komunitné súdy v Rwande, Medzinárodný trestný tribunál pre Rwandu (ICTR) a súdy v Európe a Severnej Amerike (na základe princípu univerzálnej jurisdikcie) trestne stíhali a súdili mnohých páchateľov zodpovedných za genocídu v Rwande. Nedávny vývoj však ukazuje, že je naliehavé presadiť spravodlivosť v plnej miere.

„Oneskoriť vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom znamená spravodlivosť mnohým obetiam a preživším uprieť. Niekoľko z najhľadanejších podozrivých z genocídy v Rwande zomrelo skôr, ako sa mohli postaviť pred súd. Súd zároveň na neurčito pozastavil proces s ďalším obvineným, ktorý trpí ochorením súvisiacim s vysokým vekom. Tieto udalosti ukazujú, aké dôležité je udržať justičné procesy v pohybe. Iba tak dokážeme zabezpečiť preživším a pozostalým príbuzným obetí genocídy v Rwande spravodlivosť,“ uviedol regionálny riaditeľ Amnesty International pre východnú a južnú Afriku Tigere Chagutah.

Ak sa proces zabezpečenia spravodlivosti neurýchli, nebude už koho trestať

V období od mája 2020 do novembra 2023 medzinárodná skupina na sledovanie ľudí unikajúcich pred spravodlivosťou, ktorá je súčasťou Medzinárodného zostatkového mechanizmu pre trestné tribunály (IRMCT), potvrdila úmrtia štyroch z najhľadanejších podozrivých, ktorí čelili obvineniam ICTR.

V roku 2020 sa v Konžskej demokratickej republike podarilo identifikovať pozostatky Augustina Bizimanu. Bizimana bol v čase genocídy v Rwande ministrom obrany. IRMCT tiež potvrdil smrť veliteľa vtedajšej prezidentskej stráže Protaisa Mpiranyu, ktorý zomrel v Zimbabwe v roku 2006. Mpiranya čelil obvineniam zo zodpovednosti za vraždy vysokých štátnych predstaviteľov, ktorí vyzývali na umiernenie situácie. Medzi týmito zavraždenými boli premiérka Agathe Uwilingiyimany, predseda ústavného súdu, minister poľnohospodárstva a minister informácií, ako aj desať belgických príslušníkov mierových síl OSN. IRMCT potvrdil aj smrť Phénéasa Munyarugaramu, veliteľa vojenského tábora Gako a najvyššieho vojenského dôstojníka v regióne Bugesera počas genocídy. Munyarugarama zomrel roku 2002 v Konžskej demokratickej republike. Starosta Gisovu, kde došlo k početným brutálnym zločinom, Aloys Ndimbati, zomrel v roku 1997 v Rwande.

Súd s hlavným obvineným odročili na neurčito kvôli tomu, že trpí demenciou

V máji 2023 v Južnej Afrike zatkli a obvinili ďalšieho podozrivého z genocídy v Rwande, Fulgencea Kayishemu. Očakávalo sa, že po desaťročiach na úteku bude postavený pred IRMCT v Tanzánii alebo súdený priamo v Rwande. Dodnes však zostáva vo väzbe v Juhoafrickej republike, kde čelí obvineniam súvisiacim s imigráciou.

Súdny proces s 90-ročným údajným hlavným organizátorom genocídy Félicienom Kabugom, ktorého chytili po 26 rokoch na úteku, prerušili v auguste 2023 na neurčito. Rozhodnutie sa opieralo o záver odvolacej poroty, podľa ktorej Kabuga pre ťažkú stareckú demenciu nie je spôsobilý čeliť súdnemu procesu. Félicien Kabuga čelí obvineniam z financovania a poskytovania inej logistickej podpory milíciám Interahamwe. Okrem toho ho obvinili z podpory vysielania genocídnych nenávistných prejavov prostredníctvom rozhlasovej stanice Radio Television Libre des Milles Collines (RTLM). Preživší a preživšie genocídy vyjadrili po rozhodnutí o odročení súdu hnev a sklamanie nad týmto vývojom.

„Aby sme si uctili pamiatku obetí genocídy v Rwande a zabezpečili spravodlivosť pre preživších a rodiny obetí, naliehavo žiadame štáty, aby sa znovu zaviazali vynaložiť neúnavné úsilie v záujme včasného dosiahnutia spravodlivosti. Pripomíname, že v niektorých prípadoch môžu na stíhanie podozrivých páchateľov využiť aj nástroj univerzálnej jurisdikcie,“ doplnil Tigere Chagutah.

Viac o našej práci