6 mesiacov ruskej invázie na Ukrajine. Páchatelia vojnových zločinov musia čeliť spravodlivosti. 

Pred 6 mesiacmi začala invázia vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu. Ruská  invázia predstavuje podľa Amnesty International do očí bijúce porušenie Charty OSN. Takýto akt agresie je podľa medzinárodného práva zločinom. Žiadny z dôvodov, ktoré Rusko doteraz ponúklo, neospravedlňuje takéto konanie. Amnesty International od vypuknutia ruskej agresie žiada zastavenie útokov, dodržiavanie medzinárodného práva a dôslednú ochranu civilného obyvateľstva. Sme presvedčení, že obete všetkých vojnových zločinov si zaslúžia spravodlivosť. Vojnové zločiny spáchané Putinovými silami musia byť v plnej miere vyšetrené a páchatelia potrestaní. 

Vojenský vpád ruských jednotiek má zničujúce následky na ľudské životy a ľudské práva obyvateľov a obyvateliek Ukrajiny. Za uplynulých 6 mesiacov Amnesty International zdokumentovala mnohé vojnové zločiny a prípady porušovania medzinárodného humanitárneho práva ruskou armádou v Charkove, Černihive, Buči, Izjume, Kyjeve, Mariupole, Sehriivke a mnohých ďalších miestach, ktoré dokazujú, že ruské ozbrojené sily úmyselne zabíjajú ukrajinské civilné obyvateľstvo.  

Šesť mesiacov od vypuknutia brutálnej ruskej agresie nesmie medzinárodné spoločenstvo, vlády štátov, ale ani občianska spoločnosť poľaviť v snahách o ukončenie ruskej agresie, ochranu civilného obyvateľstva a vyvodenie zodpovednosti voči všetkým páchateľom. Naša solidarita patrí všetkým ľuďom, do ktorých životov a práv kruto a neospravedlniteľne zasiahla ruská agresia. V Amnesty International pokračujeme v zhromažďovaní dôkazov s cieľom postaviť páchateľov pred súd a aj týmto spôsobom prispievať k ochrane životov a ľudských práv civilného obyvateľstva Ukrajiny.  

Viac o práci Amnesty International si prečítate tu.

S dnešným smutným výročím súvisí aj správa, ktorú Amnesty vydala 4. augusta 2022. Amnesty International Slovensko k nej publikovalo kritické stanovisko, ktoré si môžete prečítať tu.