Aktivistom z Kene sa vyhrážajú smrťou

Amnesty International vyzvala verejnosť k okamžitej akcii v prípade deviatich ľudskoprávnych aktivistov z Kene, ktorým sa za posledné dni až niekoľkokrát vyhrážali smrťou. Šiesti muži a tri ženy, z ktorých niektorí sú prominentnými členmi ľudskoprávnych organizácií, obdržali niekoľko anonymných vyhrážok vo forme SMS správ, telefónnych hovorov či emailov. Aktivisti sa v záujme vlastnej bezpečnosti museli dokonca presťahovať a vyhýbajú sa akýmkoľvek verejným vyjadreniam. 

Politicky a etnicky motivované zabíjanie ozbrojenými gangmi pokračuje naprieč krajinou. Väčšinou je namierenené proti komunite Kikujov, ktorej príslušníci sú považovaní za sympatizantov prezidenta Kibakiho. Dôvodom, prečo sa im niekto vyhráža smrťou je, že ich považujú za „zradcov“ svojho etnika. S výnimkou jedného patria všetci spomínaní aktivisti ku kikujskému etniku.

To, čo majú všetci spoločné je, že v nedávnej minulosti otvorene hovorili o neregulárnosti nedávnych prezidentských volieb, ale aj o porušovaní ľudských práv zo strany polície a ozbrojených skupín.

Mená štyroch z nich sú tiež uvedené v letáku neznámeho pôvodu, ktorý je v obehu v kruhoch kikujskej komunity. Ten obsahuje viac než 25 mien osôb označovaných za „zradcov, ktorí si naďalej pokojne žijú medzi nami“. Autori letáku sa týmto ľuďom tiež nepriamo vyhrážajú smrťou.

Pozadie:
Amnesty International už predtým vyzvala vládu Keni, aby zaručila bezpečnosť a ochranu všetkých ľudí v krajine, vyšetrila vyhrážky, ktorým museli čeliť ľudskoprávni aktivisti a vyvodila spravodlivosť voči tým, ktorí sú za tieto udalosti zodpovední.

Podľa oficiálnych vládnych štatistík si zabíjanie v krajine doteraz vyžiadalo vyše 680 obetí na životoch – avšak iné zdroje naznačujú, že toto číslo by mohlo byť oveľa vyššie. Desiatky ľudí boli zastrelené príslušníkmi polície. OSN odhaduje, že svoje domovy bolo nútených opustiť vyše štvrť milióna ľudí, z ktorých sa stali vnútorne vysídlení občania. Dalších viac ako 6000 osôb našlo nový domov v utečeneckých táboroch susednej Ugandy.