Amnesty International dnes oznámila, že Aun Schan Su Ťij odobrala svoje najvyššie ocenenie Veľvyslankyňa svedomia (the Ambassador of Conscience Award), ktoré získala v roku 2009. Ako mjanmarská líderka zradila Aun Schan Su Ťij hodnoty, za ktoré kedysi ako väzenkyňa svedomia a disidentka bojovala. Osem rokov od jej prepustenia z domáceho väzenia a v polovici funkčného obdobia nevyužila Aun Schan Su Ťij svoju politickú a morálnu autoritu na ochranu ľudských práv, spravodlivosti a rovnosti v Mjanmarsku. Svojim správaním naopak ukázala zjavnú ľahostajnosť k armádou páchaným zverstvám a rastúcej neznášanlivosti voči slobode prejavu. Odobratie ocenenia jej 11. novembra listom oznámil generálny tajomník Amnesty International, Kumi Naidoo.
“Očakávali sme od vás, Veľvyslankyne svedomia Amnesty International, že svoju morálnu autoritu budete využívať v boji proti nespravodlivosti všade tam, kde ju uvidíte, nielen v samotnom Mjanmarsku. Namiesto toho sme však hlboko zdesení, pretože už nereprezentujete symbol nádeje, odvahy a nikdy nekončiaceho zápasu za ľudské práva. Váš status laureátky ocenenia Veľvyslankyňa svedomia je ďalej neobhájiteľný a preto vám Amnesty International ocenenie s veľkým smútkom odoberá,” píše v liste Kumi Naidoo.
Aun Schan Su Ťij sa stala laureátkou ocenenia Veľvyslankyňa svedomia na základe svojho pokojného a nenásilného boja za demokraciu a ľudské práva v Mjanmarsku v roku 2009. V tom čase sa nachádzala v domácom väzení. Cenu si osobne prevzala až po prepustení v roku 2013. Pri preberaní ocenenia požiadala Amnesty International, aby “teraz neodvracala zrak a pozornosť a pomohla Mjanmarsku stať sa krajinou, kde sa nádeje a história spájajú”.
V apríli 2016 sa de facto stala líderkou mjanmarskej vlády. V protiklade s jej predošlými slovami však voči krutému zaobchádzaniu s Rohingami v štáte Rakhine dodnes nezaujala relevantné stanovisko. Počas násilnej kampane proti Rohingom vypálili bezpečnostné zložky v krajine stovky dedín, zadržiavali, mučili, znásilnili a zavraždili tisíce mužov, žien a detí. Viac ako 720 000 ľudí nútene opustilo svoje domovy, väčšina z nich utiekla do susedného Bangladéša. Amnesty International opakovane kritizovala toto devastujúce zlyhanie Aun Schan Su Ťij a jej vlády. OSN dokonca vyzvala na vyšetrovanie a trestné stíhanie vysokých vojenských predstaviteľov za trestný čin genocídy.
Hoci civilná vláda nemá nad armádou kontrolu, Aun Schan Su Ťij a jej úrad popiera obvinenia z porušovania ľudských práv a bráni nezávislému medzinárodnému vyšetrovaniu. Tým chráni bezpečnostné zložky pred zodpovednosťou za spáchané zločiny. Jej vláda taktiež aktívne podnecuje nepriateľstvo voči Rohingom, ich verejným označovaním za “teroristov” a obviňovaním z vypaľovania vlastných domovov a fabrikovania obvinení zo znásilnení. Zároveň, štátne médiá uverejňujú dehumanizujúce články, označujúce Rohingov za “odporné ľudské blchy” a “tŕňe v päte”, ktoré treba vytiahnuť.
“Zlyhanie Aun Schan Su Ťij v situácií Rohingov je jedným z dôvodov, prečo jej Amnesty International nemôže ponechať ocenenie Veľvyslankyňa svedomia. Ľudia, žijúci v akomsi limbe v Bangladéši, ani tí, ktorí zatiaľ ostávajú v štáte Rakhine, nemajú veľmi svetlé vyhliadky. Bez uznania závažnosti zločinov spáchaných voči ich komunite je len ťažko predstaviteľné, že by vláda v budúcnosti podnikla kroky na ich ochranu pred pokračujúcim násilím,” povedal Kumi Naidoo.
Počas dvoch rokov jej vlády obťažovanie, zastrašovanie a svojvoľné zadržiavanie mnohých obrancov a obrankýň ľudských práv, aktivistov, aktivistiek, novinárov a novinárok pokračuje, ba priam narastá. Aun Schan Su Ťij dodnes nedokázala presadiť zrušenie represívnych zákonov, vrátane legislatívy potláčajúcej slobodu prejavu a ľudské práva, ktorá pred pár rokmi umožnila väzniť aj ju samotnú. Naopak, aktívna podpora využívania týchto zákonov umožňuje väzniť napríklad aj dvoch novinárov agentúry Reuters, ktorí dokumentovali vojenský masaker v krajine.
“Žiadosť Aun Schan Su Ťij o dohliadanie na ľudsko-právnu situáciu v jej krajine berieme v Amnesty veľmi vážne. Nikdy sa preto neprestaneme zaujímať o porušovanie práv a slobôd v Mjanmarsku. V boji za spravodlivosť a ľudské práva budeme pokračovať – s podporou Aun Schan Su Ťij alebo bez nej,“ povedal Kumi Naidoo.
Myslíte si, že to čo robíme má zmysel? PODPORTE NÁS.