Amnesty International víta rozhodnutie veľvyslanca SR v Oslo zúčastniť sa na odovzdávaní Nobelovej ceny.

Amnesty International Slovensko víta rozhodnutie veľvyslanca Slovenskej republiky v Nórsku Dušana Rozboru zúčastniť sa slávnostného odovzdávania Nobelovej ceny za mier, ktoré sa uskutoční dňa 10. decembra v Oslo, napriek písomnej výzve Čínskej ľudovo-demokratickej republiky, ktorá žiada veľvyslanectvá európskych krajín v Nórsku k bojkotovaniu tejto významnej udalosti. Dôvodom čínskej nóty je fakt, že tohtoročným laureátom na Nobelovu cenu za mier je čínsky disident Liou Siao-Po.

„Liou Siao-Po, ktorý získal Nobelovu cenu za mimoriadny prínos v oblasti ľudských práv, si v súčasnosti odpykáva 11-ročný trest na základe obvinení z “podnecovania k rozvracaniu štátnej moci”, za ktorý bol odsúdený v nespravodlivom procese,“ uviedla Alexandra Malangone, riaditeľka Amnesty International Slovensko. Toto ocenenie môže prispieť k zlepšeniu situácie v krajine iba vtedy, ak sa vytvorí väčší medzinárodný tlak na Čínu, aby prepustila Liou spolu s mnohými ďalšími väzňami svedomia, ktorí si odpykávajú tresty v čínskych väzniciach za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu,“dodala.

Liou je literárny kritik, historik a predovšetkým aktivista za ľudské práva, ktorého v roku 2008 odsúdili na 11 rokov väzenia za spísanie Charty 08. Tento dokument požaduje politické reformy a dodržiavanie základných ľudských práv, akými sú slobodné voľby, sloboda prejavu, zhromažďovania, náboženská sloboda, nezávislé súdnictvo a podobne. Chartu podpísalo už 10 tisíc Číňanov.

Čína je dlhodobo kritizovaná zo strany Amnesty International a iných mimovládnych organizácií za neustále porušovanie základných práv a slobôd a bezdôvodné väznenie aktivistov za ľudské práva.