Amnesty International víta záväzok vlády SR prijať opatrenia na odstránenie segregácie vo vzdelávaní na základe etnického pôvodu, ktorý bol dnes schválený Národnou radou SR v programovom vyhlásení.„Uznanie vlády SR, že etnická segregácia vo vzdelávaní je existujúci problém, je prvým krokom k ukončeniu diskriminácie a segregácie rómskych detí vo vzdelávacom systéme SR“, hovorí Martina Mazúrová, kampaňová koordinátorka Amnesty International Slovensko.
Tento záväzok však bude vyžadovať konkrétne opatrenia na posilnenie právneho a politického rámca týkajúceho sa zákazu diskriminácie a segregácie, ktorý je už súčasťou školského zákona a antidiskriminačnej legislatívy.
„Konkrétne opatrenia zamerané na presadzovanie zákazu segregácie by mali zahŕňať posilnenie právomoci a poskytnutie primeraných zdrojov Štátnej školskej inšpekcii, vrátane podrobných pokynov a postupov na identifikáciu, monitorovanie a odstráneniesegregácie v praxi. Zároveň je nevyhnutné, aby boli systematicky zhromažďovanéštatistické údaje vo vzdelávaní s dôrazom na kritériá pohlavia a etnického pôvodu“, dodáva Mazúrová.
Zavedenie systematického zberu etnických údajov o vzdelávaní žiadajú od SR mnohé medzinárodné a regionálne ľudsko-právne organizácie, ako napríklad Výbor OSN pre odstránenie všetkých foriem rasovej diskriminácie či Európska komisia proti rasizmu a intolerancii Rady Európy.
Doplňujúce informácie:
Tisícky rómskych detí na Slovensku sú umiestňované do špeciálnych škôl alebo tried pre deti s ľahkým mentálnym postihnutím alebo sú segregované v bežných výlučne rómskych školách alebo triedach. Systematické porušovanie práva na vzdelanie znižuje pre dieťa vyhliadky na vyššie vzdelanie a dobré uplatnenie sa na pracovnom trhua uzamyká ich do kruhu chudoby a marginalizácie.
Amnesty International vedie kampaň proti segregovanému vzdelávaniu rómskych detí na Slovensku od roku 2007. Organizácia bude aj naďalej sledovať úsilie vlády v súvislosti s jej deklarovaným záväzkom a bude pokračovať v kampani za konkrétne opatrenia, aby sa zabezpečilo rómskym deťom právo na vzdelanie bez diskriminácie.
Viac informácií nájdete v správach AI:
Rómske deti stále znevýhodňované
Príbeh dvoch škôl
Stále segregovaní, stále v nerovnom postavení