Filters applied

79 results

Sort by
  • Amnesty kritizuje plánované zavádzanie kamerových systémov na školách

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO7. NOVEMBRA 2024 Amnesty International Slovensko striktne odmieta plán Ministerstva vnútra SR nainštalovať kamery s umelou inteligenciou na základných a stredných školách po celom Slovensku. „Masové monitorovanie detí v školskom prostredí je absolútne neprípustné. Tento krok je neopodstatneným zásahom do práv detí, ktorý priamo ohrozuje ich súkromie a slobodu,“ vyhlásil Rado…

  • PÁN MINISTER, TOTO NIE JE REFORMA VZDELÁVANIA!

    TLAČOVÁ SPRÁVA RÓMSKE ADVOKAČNÉ A VÝSKUMNÉ STREDISKO, AMNESTY INTERNATIONAL, EDUROMA 31.10.2024 Organizácie eduRoma, Rómske advokačné a výskumné stredisko a Amnesty International Slovensko upozorňujú na ľudskoprávne riziká spojené s novelou školského zákona, ktorú včera schválila Národná rada. Vyzývajú ministerstvo školstva, aby upustilo od zmien, ktoré so sebou nesú vysoké riziko prehĺbenia segregácie. Namiesto toho žiadajú, aby…

  • Medzinárodné a slovenské organizácie vydávajú spoločné stanovisko k národnostnému školstvu a právam národnostných menšín na Slovensku

    TLAČOVÁ SPRÁVA RÓMSKE ADVOKAČNÉ A VÝSKUMNÉ STREDISKO, AMNESTY INTERNATIONAL, EDUROMA24. 10. 2024 Medzinárodné a slovenské organizácie dnes vydali spoločné stanovisko, v ktorom sa venujú naliehavému problému v oblasti národnostného školstva a práv národnostných menšín. Toto stanovisko zdôrazňuje hlboké znepokojenie nad vývojom národnostného vzdelávania v súvislosti s rómskou národnostnou menšinou na Slovensku. Pod stanovisko sa podpísali viaceré organizácie vrátane European…

  • Falošné gestá a prázdne záväzky v novele školského zákona 

    SPOLOČNÁ TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO, EDUROMA A RÓMSKEHO ADVOKAČNÉHO A VÝSKUMNÉHO STREDISKA9. SEPTEMBRA 2024 Organizácie Amnesty International Slovensko, EduRoma a Rómske advokačné a výskumné stredisko varujú pred ľudskoprávnymi rizikami novely školského zákona, o ktorej bude parlament rokovať na septembrovej schôdzi.  Organizácie vyjadrujú vážne obavy, že namiesto dlho očakávanej a komplexnej reformy diskriminačného vzdelávacieho systému,…

  • Potláčanie ľudských práv pod zásterkou ochrany hodnôt 

    VYJADRENIE AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO4. SEPTEMBRA 2024 Návrh na zmenu školského zákona, ktorý sa pokúša zakázať vzdelávanie o existencii LGBTI+ ľudí a podporu ich práv, považuje Amnesty International za útok na ľudské práva kvír ľudí vrátane detí vo vzdelávacom procese. Prijatie tohto zákona by obmedzilo právo na vzdelanie a prístup k informáciám, právo na súkromný život,…

  • Afganská populácia po troch rokoch vlády Talibanu stráca nádej

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL15. augusta 2024 Afganci a Afganky žijúce v Afganistane aj zahraničí majú za sebou tri frustrujúce roky. De facto štátne orgány Talibanu od svojho návratu k moci v Afganistane absolútne beztrestne porušujú ľudské práva a páchajú zločiny podľa medzinárodného práva. Nová správa Amnesty International upozorňuje, že porušovaniu práv čelia primárne ženy a dievčatá.…

  • Prelomte mlčanie: Ukončite porušovanie ľudských práv v Afganistane

    Po troch rokoch vlády Talibanu je krajina naďalej ohniskom nekontrolovaného a nepretržitého porušovania ľudských práv. Ľudia v Afganistane čelia rodovo podmienenému prenasledovaniu, mučeniu, svojvoľnému zadržiavaniu a cenzúre, a to všetko bez vyvodenia zodpovednosti. Taliban koná svojvoľne, protiprávne a beztrestne. A ako na to reaguje svet? V najlepšom prípade mierne. PODPÍŠTE PETÍCIU adresovanú Ministerstvu zahraničných vecí a žiadajte,…

  • PRIHLÁSTE SA NA ODBER HRE NEWSLETTERA

    Prihláste sa na odber newslettera o ľudskoprávnom vzdelávaní (HRE) Amnesty International Slovensko a dostávajte novinky o našom ľudskoprávnom vzdelávaní, kurzoch a ponuke workshopov. Na odber HRE newslettera sa prihásite vyplnením údajov vo formulári nižšie. Ak máte záujem o odber všeobecného newslettera Amnesty International Slovensko, nezabudnite zaškrtnúť políčko Prihlásiť sa na odber všeobecného newslettera Amnesty Slovensko.…

  • Zastavme výstavbu segregovaných škôl

    Slovensko má najvyšší podiel rómskych detí v oddelených triedach alebo čisto rómskych školách spomedzi krajín EÚ. Je zároveň jedinou krajinou v EÚ, proti ktorej Európska komisia podala žalobu na Súdny dvor EÚ pre porušenie smernice o rasovej rovnosti. Existuje vysoké riziko prehĺbenia segregácie, teda že bude viac rómskych detí dlhodobo oddelených na nových alebo väčších…

  • Reakcia Amnesty International na pilotný projekt rómskej národnostnej školy 

    Ministerstvo školstva informovalo o zriadení pilotnej rómskej národnostnej školy v Rakúsoch. Ministerstvo pri tejto príležitosti deklarovalo, že projekt predstavuje významný krok k podpore skvalitnenia rómskeho národnostného školstva na Slovensku a boju proti segregácii. Riaditeľ Amnesty International Slovensko, Rado Sloboda, upozornil na ľudskoprávne riziká spojené s národnostným vzdelávaním marginalizovanej a viacnásobne diskriminovanej rómskej menšiny:  „Potenciálne výhody…

  • Rómske deti bez ihrísk a telocviční

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO1. JÚNA 2024 Amnesty International Slovensko na Medzinárodný deň detí žiada o bezodkladné prijatie opatrení na odstránenie systémovej rasovej diskriminácie rómskych detí vo vzdelávaní, ktorá sa prejavuje nielen priestorovým oddeľovaním rómskych detí od ich rovesníctva na školách ale aj serióznym nedostatkom športovísk na segregovaných školách či suchými obedmi pre rómske deti. …

  • Vybrané ľudskoprávne problémy v regióne Európy a strednej Ázie z výročnej správy Amnesty International o stave ľudských práv v roku 2023

    PRÍLOHA TLAČOVEJ SPRÁVY AMNESTY INTERNATIONAL 24. APRÍLA 2024  Východná Európa a stredná Ázia  Upevňovanie autoritárstva v Európe a strednej Ázii, ktoré ďalej podnecovala Ruská agresia na Ukrajine, viedlo v roku 2023 k početným útokom na ľudské práva aj ich obrancov a obrankyne v oblasti. Vlády prenasledovali predstaviteľov a predstaviteľky občianskej spoločnosti a potláčali disent.  Kriminalizácia práva…