Amnesty International zaznamenala od 7. októbra 2023 dramatický nárast prípadov administratívneho zatýkania a zadržiavania Palestínčanov na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Okrem toho organizácia zaznamenala aj nárast mučenia palestínskych väzňov. Administratívna väzba je formou svojvoľného zadržiavania, ktorou podľa izraelskej ľudskoprávnej organizácie HaMoked od 1. októbra do 1. novembra bez obvinenia alebo súdneho procesu izraelské orgány zadržiavajú 2 070 ľudí. To predstavuje nárast o 751 ľudí oproti predošlému obdobiu.
Podľa Združenia na podporu práv palestínskych väzňov (Addameer) izraelské sily od 7. októbra zadržali viac ako 2 200 palestínskych mužov a žien. Okrem nárastu prípadov svojvoľného zadržiavania sa rozšírili mimoriadne opatrenia, ktoré zjednodušujú neľudské a ponižujúce zaobchádzanie s väzňami. Izraelské úrady tiež počas uplynulých štyroch týždňov nevyšetrili prípady mučenia a smrti vo väzbe.
Mučenie a zlé zaobchádzanie, ktorému počas uplynulých 4 týždňov čelili palestínski väzni, ilustrujú svedectvá prepustených väzňov a právničiek zaoberajúcich sa ľudskými právami, a tiež videozáznamy a fotografie. Medzi zdokumentované metódy mučenia a zlého zaobchádzania patria brutálne bitky a ponižovanie. Zadržané osoby nútili okrem iného držať sklonené hlavy, kľačať na zemi počas počítania väzňov či spievať izraelské piesne.
Nepopierateľné vojnové zločiny Hamasu neospravedlňujú trestanie palestínskych civilistov a civilistiek
„Počas uplynulého mesiaca sme boli svedkami toho, že Izrael výrazne zvýšil počet prípadov administratívneho zadržiavania. Pri administratívnom zadržiavaní nie je potrebné vzniesť obvinenie alebo viesť súdny proces, pričom doba zadržania sa môže predlžovať na neurčito. Počet administratívne zadržiavaných osôb bol na 20-ročnom maxime už pred eskaláciou násilia, ku ktorej došlo 7. októbra. Administratívne zadržiavanie je jedným z kľúčových nástrojov, ktorými Izrael presadzuje svoj režim apartheidu voči Palestínčanom a Palestínčankám. Svedectvá a videozáznamy poukazujú aj na početné prípady mučenia a iného zlého zaobchádzania zo strany izraelských síl. To zahŕňalo kruté bitie a úmyselné ponižovanie Palestínčanov, ktorých izraelské orgány zadržiavajú v hrozných podmienkach.
Hromadné zabíjanie a branie rukojemníkov, ktoré 7. októbra spáchali bojovníci Hamasu a ďalších ozbrojených skupín, predstavujú vojnové zločiny a ako také musia byť aj odsúdené. Izraelské orgány však týmito útokmi nesmú ospravedlňovať svoje vlastné nezákonné útoky a kolektívny trest voči civilnej populácii obliehaného pásma Gazy. [Vojnové zločiny zo 7. októbra neospravedlňujú ani] používanie mučenia, svojvoľné zadržiavanie a ďalšie porušovanie práv palestínskych väzňov a väzenkýň. Zákaz mučenia nemožno pozastaviť ani sa od neho odchýliť, a to ani, respektíve najmä, v takýchto časoch,“ uviedla regionálna riaditeľka Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku Heba Morayef.
Výskumný tím Amnesty International viedol rozhovory s 12 ľuďmi vrátane šiestich prepustených väzňov, troch príbuzných zadržaných osôb a troch právnikov, ktorí sa zaoberali nedávnymi prípadmi zatýkania. Tím Amnesty tiež preskúmal svedectvá, o ktoré sa podelili ďalšie v nedávnej minulosti zadržiavané osoby, analyzovali dostupné videozáznamy a fotografie.
Mučenie a ponižovanie na Západnom brehu
Amnesty International už desaťročia dokumentuje rozsiahle mučenie, ktoré páchajú izraelské orgány voči osobám zadržiavaným na Západnom brehu Jordánu. Počas uplynulých štyroch týždňov sa však na internete vo veľkom rozsahu šírili videá a fotografie, ktoré ukazujú hrozné scény. Na záznamoch izraelskí vojaci bijú a ponižujú Palestínčanov, ktorí majú zaviazané oči, sú vyzlečení donaha alebo do spodnej bielizne a majú zviazané ruky. Tieto záznamy predstavujú dôkazy o mimoriadne hrozivom mučení a ponižovaní zadržiavaných Palestínčanov.
Záznamy analyzoval tím Investigatívneho laboratória Amnesty International, ktoré skúma postup aktérov a dokumentuje prípady porušovania ľudských práv v krízových situáciách vo svete. Laboratórium preskúmalo aj fotografiu, na ktorej vidno troch nahých Palestínčanov so zaviazanými očami. Muži sa nachádzajú vedľa vojaka v olivovozelenej uniforme, ktorá vyzerá ako uniforma izraelských pozemných síl. Izraelský denník Haaretz snímku skúmal a svoje zistenia uverejnil 19. októbra. Podľa denníka snímka vznikla 12. októbra v dedine Wadi al-Seeq východne od mesta Ramalláh. Jeden z troch väzňov na fotografii pre Amnesty International uviedol, že ho pôvodne zadržali a bili osadníci. O dve hodiny neskôr prišiel na miesto izraelský vojenský džíp.
„Jeden z príslušníkov izraelských síl, ktorí prišli [na džípe], ku mne pristúpil a kopal ma do ľavého boku. Potom mi skočil na hlavu oboma nohami a zatlačil mi tvár hlbšie do hliny. Následne pokračoval v kopaní, zatiaľ čo ja som mal ruky zviazané za chrbtom a tvár vtlačenú do zeminy. Potom vzal nôž a rozrezal na mne všetko oblečenie okrem spodnej bielizne. Časť roztrhaného oblečenia použil na to, aby mi zaviazal oči. Neprestával ma biť do zvyšku tela, v jednom momente mi začal skákať po chrbte – tri alebo štyri razy – a pritom kričal ‚zomri, zomri, ty odpad‘. Keď to konečne prestalo, iný policajt sa mi vymočil na tvár a telo. Pritom na nás tiež kričal ‚zomri‘,“ uviedol jeden z bývalých zadržaných.
Nahí, so zaviazanými očami a zadržiavaní bez obvinení
Amnesty International hovorila aj s dvoma ženami, ktoré svojvoľne zadržiavali 14 hodín na policajnej stanici v okupovanom východnom Jeruzaleme. Počas zadržiavania ich ponižovali, vykonali na nich osobné prehliadky, vysmievali sa im a vyzývali ich, aby preklínali Hamas. Neskôr obe prepustili bez toho, aby voči nim vzniesli akékoľvek obvinenia.
Dňa 31. októbra sa na sociálnych sieťach objavilo video, na ktorom vidieť 9 zadržaných mužov. Video analyzovalo Investigatívne laboratórium Amnesty International. Mužov na základe prízvukov identifikovali ako Palestínčanov. Niektorí sú vyzlečení donaha, iní polonahí, majú zaviazané oči a spútané ruky. Mužov obklopuje najmenej 12 vojakov v olivovozelených uniformách. Vojaci sú vybavenými útočnými puškami M4A1 alebo Tavor X95. Zmienené uniformy aj zbrane sú štandardným vybavením izraelských pozemných síl. Na videu vidno, ako jeden z vojakov kope jedného zo zadržaných mužov do hlavy. Laboratórium Amnesty analyzovalo aj ďalšie video, ktoré bolo na platformu X (bývalý Twitter) nahrané 31. októbra. Na zázname vidieť osobu so zaviazanými očami, pravdepodobne Palestínčana, okolo ktorého tancuje a vysmieva sa mu seržant izraelskej armády.
Tím Amnesty sa rozprával aj s ďalším Palestínčanom, ktorého nedávno prepustili z izraelského zadržiavacieho komplexu al-Maskoubiyeh (tzv. Ruská väznica) v Jeruzaleme. Muž hovoril s Amnesty International pod podmienkou zachovania úplnej anonymity. Izraelskí vyšetrovatelia muža a ďalších zadržaných brutálne bili, pričom mu zlomili tri rebrá a spôsobili podliatiny. Muž upozornil, že izraelskí policajní vyšetrovatelia ich neustále bili po hlavách a kričali na nich, aby mali hlavy vždy sklonené. Pritom im kázali „chváliť Izrael a preklínať Hamas“. Muž dodal, že „dokonca aj keď to jeden z dvanástich zadržaných v cele urobil, bitie a ponižovanie neprestalo.“
Úmrtia zadržaných Palestínčanov nikto nevyšetril
Podľa izraelských orgánov zomreli od 7. októbra v izraelských väzniciach štyria Palestínčania. Okolnosti ich smrti zatiaľ neboli nestranne vyšetrené. Dvaja zo štyroch mŕtvych boli pracujúci z okupovaného pásma Gazy. Izraelská armáda ich zadržiavala vo vojenských väzniciach bez kontaktu s vonkajším svetom. Armáda informáciu o ich smrti zverejnila až po tom, ako izraelský denník Haaretz zverejnil investigatívny článok o ich prípadoch.
Medzinárodné právo klasifikuje mučenie a iné zlé zaobchádzanie s chránenými osobami na okupovanom území ako vojnový zločin. Zadržiavanie chránených osôb mimo okupovaného územia, ako je to v prípade palestínskych väzňov z Okupovaných palestínskych území zadržiavaných v Izraeli, sa tiež považuje za porušenie medzinárodného humanitárneho práva, pretože predstavuje násilný presun.
Výnimočný stav vo väzniciach napomáha neľudskému zaobchádzaniu
Izraelská väzenská služba informovala ľudskoprávnu organizáciu HaMoked, že k 1. novembru zadržiava 6 809 palestínskych väzňov. Izraelské orgány 31. októbra o mesiac predĺžili „výnimočný stav vo väzniciach“. Ten izraelskému ministrovi národnej bezpečnosti umožňuje prakticky bez obmedzení odopierať odsúdeným väzňom prístup k návštevám právnikov a rodinných príslušníkov. Okrem toho môžu väzňov držať v preplnených celách a upierať im pohyb na čerstvom vzduchu. Počas výnimočného stavu môžu vo väzniciach robiť dlhé odstávky vody a elektriny a používať ďalšie metódy kolektívneho trestu. To zhoršuje kruté a neľudské zaobchádzanie so zadržanými osobami, čím izraelské orgány porušujú zákaz mučenia a iného zlého zaobchádzania.
Medzinárodný výbor Červeného kríža potvrdil, že palestínskym väzňom od 7. októbra odopierajú kontakt s ich rodinami a právnikmi. Amnesty International sa rozprávala aj so Sanou Salameh, manželkou smrteľne chorého palestínskeho väzňa Walida Daqqaha. Tá v rozhovore uviedla, že od 7. októbra ho nemôže navštíviť ani ona ani Daqqahov právnik. Okrem toho ani jeden z nich nemá informácie o jeho zdravotnom stave. „Neviem, či dostáva potrebnú lekársku starostlivosť. Nemám s ním absolútne žiadny kontakt a nemám ani zlomok informácie, ktorá by ma utešila,“ uviedla Salameh pre Amnesty International.
Palestínsky právnik Hassan Abadi od 7. októbra každý týždeň navštevuje najmenej štyroch zadržaných Palestínčanov. Podľa jeho slov palestínskym väzňom upierajú právo na pohyb na čerstvom vzduchu. Jednu z foriem ponižovania, ktorému väzni čelia, predstavuje to, že ich pri počítaní väzňov nútia kľačať na zemi. Zadržiavaným Palestínčanom zároveň skonfiškovali a v niektorých prípadoch spálili všetky osobné veci vrátane kníh, denníkov, listov, oblečenia, potravín a iných predmetov. Palestínskym väzenkyniam vo väznici al-Damon väzenské orgány skonfiškovali aj hygienické vložky. Abadiho klientka mu povedala, že po zadržaní jej na policajnej stanici v Kirjat Arba neďaleko Hebronu zaviazali oči a policajt sa jej vyhrážal znásilnením.
Nárast svojvoľného zadržiavania od začiatku roka
Počet administratívne zadržiavaných Palestínčanov a Palestínčaniek postupne narastal počas celého roka 2023. Podľa organizácie HaMoked bolo 1. októbra administratívne zadržaných 1 319 Palestínčanov a Palestínčaniek, 1. novembra sa tento počet zvýšil na viac ako 2 070 ľudí. Palestínčanov, ktorých Izrael klasifikoval ako „väzňov z bezpečnostných dôvodov“, často zadržiavajú bez obvinenia alebo súdneho procesu. Týchto ľudí zadržiavajú zväčša na základe príkazov na administratívne zadržanie, ktoré môžu úrady každých šesť mesiacov predlžovať na neurčito.
Izraelské orgány odôvodňujú administratívne zadržiavanie Palestínčanov a Palestínčaniek „utajovanými bezpečnostnými dôvodmi“, ktoré nemôže preskúmať ani obvinená osoba, ani jej advokát. Týmto spôsobom štát účinne obchádza riadny spravodlivý proces, aký všetkým osobám zbaveným slobody garantuje medzinárodné právo. Amnesty International zistila, že Izrael využíva administratívne zadržanie ako nástroj na systematické prenasledovanie Palestínčanov, a nie ako mimoriadne a selektívne používané preventívne opatrenie.
Izraelské orgány sa tiež rozhodli uplatňovať zákon o „nezákonných bojovníkoch“ na to, aby bez obvinení, súdneho procesu a na neurčitú dobu zadržiavali najmenej 105 Palestínčanov z okupovaného pásma Gazy, ktorí vstúpili do Izraela počas útoku vedeného ozbrojeným krídlom hnutia Hamas 7. októbra. Medzinárodné právo takúto právnu kategóriu neuznáva. Zatiaľ nie je jasné, koľkých zo 105 zadržiavaných väznia v súvislosti s útokmi zo 7. októbra.
Izraelské orgány musia zastaviť neľudské zaobchádzanie a chrániť práva palestínskych väzňov
Tisíce Palestínčanov z pásma Gazy, zväčša robotníkov s pracovným povolením v Izraeli, úrady najmenej tri týždne zadržiavali v izolácii na dvoch vojenských základniach v Izraeli a na Západnom brehu Jordánu. Mnohých z nich odvtedy prepustili, izraelské orgány však nepreukázali, koľkých naďalej zadržiavajú.
„Izraelské orgány musia okamžite zrušiť neľudské opatrenia, ktoré uvalili na palestínskych väzňov a väzenkyne. Zároveň im musia umožniť okamžitý prístup k ich právnym zástupcom a rodinám. Všetkých svojvoľne zadržiavaných Palestínčanov musia prepustiť na slobodu. Izrael tiež naliehavo vyzývame, aby Medzinárodnému výboru Červeného kríža umožnil navštíviť väznice a ďalšie zadržiavacie zariadenia a monitorovať podmienky osôb, ktoré v nich zadržiava.
Izraelské súdne orgány musia tiež nestranne a nezávisle vyšetriť sťažnosti na mučenie a iné zlé zaobchádzanie. Okrem toho musia trestne stíhať v spravodlivých súdnych procesoch osoby, ktoré nesú zodpovednosť za nariadenie a vykonávanie mučenia,“ uviedla Heba Morayef.
Žiadame ochranu všetkých civilistov a civilistiek
Amnesty International je nestranná ľudskoprávna organizácia. Organizácia chce docieliť, aby všetky strany ozbrojeného konfliktu dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. V súlade s týmto cieľom bude Amnesty International vo svojich budúcich správach skúmať nasadenie izraelskej armády v pásme Gazy v záujme určiť, či Izrael dodržiava pravidlá medzinárodného humanitárneho práva vrátane vykonávania nevyhnutných preventívnych opatrení na minimalizáciu škôd voči civilistom a civilným objektom a zdržania sa nezákonných útokov a kolektívnych trestov voči civilnému obyvateľstvu, ako to vyžaduje medzinárodné právo. Amnesty International bude naďalej sledovať aj aktivity Hamasu a iných palestínskych ozbrojených skupín.
Amnesty International zdokumentovala dôkazy o porušovaní medzinárodného práva vrátane vojnových zločinov všetkými stranami konfliktu. Organizácia vyzýva na uzavretie prímeria, prepustenie rukojemníkov a vyvodenie zodpovednosti za vojnové zločiny.