Maratón písania listov: Barmský lekár uväznený na 17 rokov za údajné podnecovanie k násiliu

Barmský lekár Tun Aung bol zatknutý v júni 2012. Najprv bol niekoľko mesiacov zadržiavaný v izolácii a následne odsúdený na 17 rokov väzenia za údajné podnecovanie násilia v spoločnosti v súvislosti s etnickými nepokojmi medzi väčšinovými budhistami a moslimskou menšinou. Tie vypukli na západe Barmy po znásilnení a zavraždení mladej ženy budhistického vyznania. Amnesty International sa domnieva, že Tung Aung bol uväznený len preto, že je predsedom Rady pre islamské náboženské záležitosti v meste Maungaw.

Požadujte okamžité a bezpodmienečné prepustenie Tun Aunga a prístup k liekom a radnej lekárskej starostlivosti. Podpíšte list, ktorý za Vás odošleme barmskému prezidentovi:

Vaša Excelencia,

dovoľte mi obrátiť sa na Vás v mene Amnesty International Slovensko a vyjadriť moje hlboké znepokojenie nad prípadom barmského lekára Tun Aung, ktorý bol v júni 2012 zatknutý, niekoľko mesiacov držaný v izolácii a následne odsúdený na 17 rokov väzenia.

Amnesty International považuje Tun Aung za väzňa svedomia a je presvedčená, že bol v skutočnosti uväznený len preto, že je uznávaným vodcom miestnej moslimskej komunity.

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti Vás s úctou žiadam o zabezpečenie nasledovného:

• okamžité a bezpodmienečné prepustenie Tun Aunga.

Ďakujem za venovanie Vašej pozornosti tejto dôležitej téme.

S úctivým pozdravom,