Brazília: Brazílske úrady musia postaviť pred súd osoby zodpovedné za smrť Marielle Franco

„Brazílske úrady musia prioritizovať vyšetrovanie vraždy obrankyne ľudských práv Marielle Franco a jej šoféra Andersona Gomesa a postaviť pred súd všetkých, ktorí sú za ňu zodpovední”, uviedla organizácia Amnesty International pri príležitosti jedného mesiaca od jej zavraždenia.

„Spoločnosť sa musí dozvedieť, kto a prečo zavraždil Marielle. Každý deň, počas ktorého ostáva prípad nevyriešený, zhoršuje sa riziko a neistota obrancov a obrankýň ľudských práv”, povedala výkonná riaditeľka Amnesty International Brazília Jurema Werneck.

„Pokiaľ štát zlyhá a nepostaví vinníkov pred súd, vyšle tým signál, že obrancovia a obrankyne ľudských práv môžu byť beztrestne vraždení. Úrady nás musia ubezpečiť, že sa to nestane a urýchlene vyšetriť, kto zavraždil Marielle a kto si jej smrť objednal”.

Ako poslankyňa mestského zastupiteľstva v Rio de Janeiro od roku 2016 bola Marielle známa pre obhajobu práv žien, predovšetkým žien tmavej farby pleti, ako aj LGBT ľudí. Tiež odsudzovala policajné zneužívanie moci a mimosúdne popravy predovšetkým v miestnych slumoch, nazývaných favelas. Niekoľko dní pred vraždou bola vymenovaná za spravodajkyňu komisie monitorujúcej zásahy ozbrojených síl, ktoré zaisťovali verejnú bezpečnosť v Rio de Janeiro.

Marielle a jej vodič boli zastrelení 14. marca počas jazdy v uliciach mestskej časti Rio Estacio po účasti na verejnej diskusii. Padlo najmenej 13 výstrelov, z ktorých štyri zasiahli hlavu Marielle. Povaha streľby a údajná prítomnosť útočníkov v dvoch vozidlách naznačujú, že vraždu vykonali trénovaní profesionáli.

Amnesty International vyzýva brazílske úrady, aby vykonali rýchle, dôkladné, nestranné a nezávislé vyšetrovanie, ktoré neodhalí len tých, ktorí strieľali, ale aj tých, ktorí si túto vraždu objednali.

Neschopnosť identifikovať všetkých zodpovedných by pre desiatky obrancov a obrankýň ľudských práv predstavovala vážne riziko. Brazília je jednou z najnebezpečnejších krajín pre nich, s viac ako 58 vraždami v roku 2017. Takéto vraždy väčšinou odrádzajú od mobilizácie a roznecujú strach a ticho v spoločnosti.

„Vražda lesby tmavej pleti, ktorá bola zároveň obrankyňou ľudských práv a postavila sa za najviac marginalizované časti spoločnosti, je jasnou snahou umlčať jej hlas a vyvolať strach a neistotu. Ale nás to neumlčí. Ľudia v Brazílii a na celom svete sa mobilizovali, odkedy bola Marielle zavraždená a nezastavia sa, pokiaľ pravda nevyjde najavo a nedosiahne sa spravodlivosť. Pokúsili sa utíšiť nás, no ukázali sme, že sa nebojíme.”