Čínska vláda nesmie zadržiavať pokojných demonštrantov a demonštrantky

Vo štvrtok 24. novembra vypukol v obytnom dome v čínskom meste Urumči požiar, pri ktorom zahynulo najmenej 10 ľudí. Obyvateľstvo oblasti vidí jasnú súvislosť medzi úmrtiami a drastickým uzatváraním ulíc a budov v rámci opatrení proti šíreniu COVID-19, ale miestne orgány toto tvrdenie spochybňujú. V reakcii na požiar vypukli v Urumči, hlavnom meste autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny, bezprecedentné pokojné protesty, ktoré sa rýchlo rozšírili aj do ďalších častí krajiny vrátane Pekingu, Guangdongu, Šanghaja a Wu-chanu. Demonštranti a demonštrantky najčastejšie žiadajú zmiernenie neprimeraných protipandemických opatrení a ukončenie cenzúry, na niektorých protestoch sa objavili dokonca aj výzvy na odstúpenie prezidenta Si Ťin-pchinga.

„Tragédia požiaru v Urumči rozpútala naprieč Čínou pozoruhodnú vlnu odvahy. V krajine, kde je prakticky nemožné pokojne protestovať bez rizika prenasledovania a trestného stíhania, držia pokojní demonštranti a demonštrantky prázdne hárky papiera, skandujú heslá a zapájajú sa do mnohých ‚kreatívnych‘ prejavov občianskeho odporu. Protesty nezastavilo ani to, že čínske úrady prejavili počas uplynulých 10 rokov nulovú toleranciu voči opozícii,“ uviedla v reakcii na rozsiahle protesty zástupkyňa regionálneho riaditeľa Amnesty International Hana Young.

„Namiesto trestania protestujúcich by si mala vláda vypočuť ich výzvy. Úrady musia dovoliť ľuďom slobodne vyjadriť svoje postoje a protestovať bez strachu z potrestania. Nanešťastie, čínske pravidlá hry sú až príliš predvídateľné. V najbližších dňoch budú pravdepodobne pokračovať cenzúra, nezákonné sledovanie, používanie neprimeranej sily zo strany polície a masové zatýkanie, ktoré pravdepodobne povedie k početným dlhoročným trestom pre pokojných demonštrantov,“ doplnila Young.

Ľudia v Číne boli pri zavádzaní protipandemických opatrení neuveriteľne trpezliví, ale úrady tieto opatrenia nesmú zneužívať. Čínska vláda musí okamžite prehodnotiť svoje kroky pri prevencii šírenia COVID-19 a zabezpečiť ich primeranosť a časové ohraničenie. V prvom rade musí vláda pozastaviť všetky karanténne opatrenia, ktoré ohrozujú osobnú bezpečnosť a zbytočne obmedzujú slobodu pohybu. Zároveň musí urýchlene, účinne a dôkladne vyšetriť požiar v Urumči, aby zabránila opakovaniu podobných situácií, a zabezpečiť spravodlivosť pre obete požiaru a ich rodiny.

Prečítajte si viac o našej práci