Aj tak vás zatknú – protestovať v Rusku je dnes takmer nemožné

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
24. novembra 2022

Amnesty International vydala novú výskumnú správu, v ktorej organizácia mapuje dômyselný systém obmedzení a tvrdých represií ruských úradov zavedených s cieľom potláčať protesty a akékoľvek spravodajstvo o nich. Správa s názvom „Aj tak vás zatknú: Represie voči nezávislým pozorovateľom a novinárkam dokumentujúcim protesty v Rusku“ dokumentuje desiatky prípadov nezákonného marenia práce novinárov a nezávislých pozorovateliek počas verejných protestov vrátane svojvoľného zatýkania, použitia sily, zadržiavania a udeľovania vysokých pokút.

Organizácia upozorňuje, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa obmedzenia zvýšili do tej miery, že potláčanie protivojnového hnutia prakticky znemožňuje akékoľvek verejné protesty a šírenie informácií o nich.

„Na výsledkoch výskumu jasne vidíme, že snaha zabrániť organizovaniu akokoľvek pokojných protestov ruským úradom nestačí. Okrem prísnych trestov pre organizátorky a účastníkov protestov úrady aktívne obmedzujú informovanosť verejnosti o tom, že k demonštráciám vôbec dochádza,“ uviedla výskumná pracovníčka Amnesty International Rusko Natalia Priluckaja.

Po nástupe Vladimíra Putina do úradu prezidenta v roku 2000 sa Rusko stalo zónou prakticky bez protestov. Vo februári 2022 vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí, ktorí aj napriek hrozbe pokút a väzenia odhodlane protestovali proti invázii na Ukrajinu. Polícia proti mnohým účastníkom, novinárkam a nezávislým pozorovateľom použila hrubú silu a mnoho z nich zatkla. Ľudia ako Alexandra Skočilenko, ktorú zadržali za to, že 31. marca v jednom z petrohradských supermarketov vymenila viacero cenoviek za lístočky s informáciami o invázii a protivojnovými sloganmi, sedia vo väzení dodnes.

Nové ohrozenie nezávislých médií má cieľ potlačiť protivojnové spravodajstvo a protesty

V Rusku vznikol počas uplynulých rokov legislatívny systém, ktorý obmedzuje slobodu prejavu a výrazne zvyšuje riziká, ktorým čelia pozorovatelia, novinárky a ďalší ľudia, ktorí informujú o verejných zhromaždeniach. Zákon vyžaduje, aby novinári a novinárky na protestoch nosili jasne viditeľné označenie zástupcu masmédií“. Polícia od nich čoraz častejšie svojvoľne vyžaduje aj písomné poverenie redakcie alebo dokonca identifikáciu pasom. Úrady zároveň vyzývajú pracovníkov a pracovníčky médií, aby sa zdržali participácie na protestoch, a v minulosti mnohých svojvoľne zatkli priamo počas prípravy reportáže z protestu. V mnohých prípadoch došlo pri zatýkaní k použitiu neprimeranej a nezákonnej sily, ktorá mohla predstavovať mučenie.

Podľa nezávislého Odborového zväzu novinárov a mediálnych pracovníkov polícia iba za týždeň po vypuknutí masových protestov proti uväzneniu Alexeja Navaľného (v januári 2021) zatkla najmenej 16 reportérov a novinárok. Počas monitorovania protestov zatkli aj sedem zamestnancov mimovládnej organizácie Výbor proti mučeniu. Mnoho pracovníkov médií a pozorovateliek protestov bolo za údajnú účasť na nepovolenom verejnom zhromaždení odsúdených na 10 alebo viac dní v administratívnej väzbe a museli platiť vysoké pokuty. (Pozn.: Odborový zväz novinárov a mediálnych pracovníkov musel v septembri 2022 na základe súdneho rozhodnutia ukončiť svoju činnosť.)

Zhoršenie situácie po ruskej invázii na Ukrajinu

Dňa 4. marca 2022 prijali v Rusku nové právne predpisy, ktoré ďalej obmedzujú právo na slobodu prejavu. V čase písania tohto dokumentu úrady začali trestné stíhanie proti najmenej deviatim novinárkam a blogerom na základe novozavedeného trestného činu „vedomého šírenia nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácie“ podľa článku 207.3 trestného zákona. Niektorí novinári a novinárky, ktorí a ktoré šírili informácie o ruskej invázii na Ukrajinu, obvinili z „trestného činu diskreditácie ruských ozbrojených síl nasadených v zahraničí“ podľa článku 20.3.3 Zákonníka o správnych deliktoch.

Podľa novej legislatívy je akákoľvek mediálna správa obsahujúca protivojnové posolstvo dôvodom na trestné stíhanie. V júni a júli 2022 orgány uložili nezávislému médiu Večernie Vedomosti z Jekaterinburgu a ich vydavateľke Guzel Aitukovej pokutu vo výške 450 000 rubľov (7 240 USD) za uverejnenie čiastočne rozmazanej fotografie protivojnových nálepiek a ďalších protivojnových vizuálov.

Viac sa dočítate (v angličtine) na tomto odkaze.

Čítajte viac o našej práci