Ďakujeme za podporu pre Thapela Mohapiho

Ďakujeme, že ste podpísali petíciu za spravodlivosť pre Thapela Mohapiho a hnutie AbM, ktoré zastupuje. Thapelo Mohapi a hnutie AbM veľmi ocenia aj odkazy solidarity, ktoré mu môžete poslať poštou alebo elektronicky. Okrem toho nám môžete pomôcť v boji za práva ďalších komunít a jednotlivcov a tiež poslať tisíce individuálnych listov solidarity. Ako na to, sa dočítate ďalej.

Vyjadrite solidaritu lídrovi komunity, ktorá čelí útokom a násiliu

Pošlite svoje odkazy solidarity a vyjadrite podporu hnutiu AbM v jej boji za spravodlivosť a ľudské práva. Odkaz solidarity (ideálne v angličtine) môžete poslať poštou (na adresu Amnesty International Slovensko, Foajé, Štefánikova 16, 811 04 Bratislava), prípadne e-mailom na adresu [email protected] a my zabezpečíme, aby ich Thapelo Mohapi a jeho komunita dostali.

Ak chcete odkaz solidarity zdieľať online, nezabudnite použiť #JusticaParaPedroHenrique a #JusticeForPedroHenrique a tiež #amnestyslovensko, aby sa k nej odkaz dostal cez sociálne siete.

Odkazy môžete posielať počas celého maratónu, vašu podporu však bude Thapelo potrebovať obzvlášť 24. októbra, na výročie ukončenia juhoafrického apartheidu; 26. – 28. septembra na výročie brutálneho ozbrojeného útoku na hnutie AbM, ktorý si vyžiadal 2 obete a mnoho zranených; a v dňoch 1. novembra, 19. novembra, 17. decembra, 22. decembra a 11. januára, na ktoré pripadajú výročia vrážd členov a členiek hnutia AbM. Dajte Thapelovi a hnutiu vedieť, že v boji za spravodlivosť a ľudské práva nie sú sami. Inšpirovať sa môžete nasledujúcim odkazom, k textu môžete pripojiť aj kresby či pohľadnice.

Odkaz, ktorým sa môžete inšpirovať

Dear Abahlali baseMjondolo members, dear Thapelo.

We stand with you in your fight for human rights including access to land and adequate housing. Your resilience and bravery to keep fighting in the face of adversity is inspiring.

Stay strong! The world is watching and we will not rest until your rights are protected.

(Približný preklad odkazu: Vážené členstvo hnutia Abahlali baseMjondolo, drahý Thapelo. Podporujeme vás vo vašom zápase za ľudské práva vrátane práva na prístup k pôde a adekvátnemu bývaniu. Vaša nezdolnosť a odvaha naďalej bojovať aj napriek silnému odporu je inšpiráciou pre nás všetkx. Nestrácajte silu! Svet sa díva a my neprestaneme s našimi aktivitami, kým nebudú vaše práva v bezpečí.)

Protest hnutia AbM

Vyzvite juhoafrické orgány na sociálnych sieťach, aby chránili práva ľudí združených v hnutí AbM

V príspevkoch nezabudnite označiť príslušného adresáta výzvy a Amnesty International Slovensko. Okrem toho použite #ProtectThapelo, #ProtectAbM, #W4R23, #maratonpisanialistov


Bheki Cele, minister polície

Instagram: @sapoliceservice_za
Facebook: South African Police Service
Twitter: @SAPoliceService

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

Minister Cele, @SAPoliceService must immediately establish an investigative unit to swiftly, transparently & effectively investigate the allegations of a pattern of threats, harassment & killings of @abahlalibm members. #ProtectThapelo #ProtectAbM

(Približný preklad odkazu: Minister Cele. Juhoafrická polícia musí bezodkladne zriadiť vyšetrovaciu skupinu, ktorá bezodkladne, transparentne a efektívne vyšetrí obvinenia zo systematických vyhrážok, šikany a vrážd členstva hnutia AbM. #ProtectThapelo #ProtectAbM )

alebo

Minister Cele, @SAPoliceService must urgently ensure the protection of Thapelo Mohapi & all @abahlalibm members. There must be no more attacks, threats, or killings against them. #ProtectThapelo #ProtectAbM

(Približný preklad odkazu: Minister Cele. Juhoafrická polícia musí bezodkladne zabezpečiť ochranu pre Thapela Mohapiho a všetkých ostatných členov a členky hnutia AbM. Už nesmú čeliť žiadnym útokom, vyhrážaniu a vraždám. #ProtectThapelo #ProtectAbM )


Cyril Ramaphosa, prezident Juhoafrickej republiky

Instagram: @cyrilramaphosa; @presidencyza
Facebook: Cyril Ramaphosa; The Presidency of the Republic of South Africa
Twitter: @PresidencyZA; @CyrilRamaphosa

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

@PresidencyZA must ensure the immediate protection of all @abahlalibm members, who are fighting to expose human rights violations. There must be no more attacks, threats or killings against them. #ProtectThapelo #ProtectAbM

(Približný preklad odkazu: Prezident Ramaphosa musí zabezpečiť okamžitú ochranu členstva hnutia @abahlalibm (AbM), ktoré neúnavne odhaľuje porušovanie ľudských práv. Už viac nesmie dochádzať k útokom, vyhrážkam a zabíjaniu ľudí z komunity AbM. #ProtectThapelo #ProtectAbM )

alebo

@PresidencyZA must take urgent measures to end impunity for attacks, threats and killings of AbM members. Human rights defenders should be free to carry out their work without fear of reprisals. #ProtectThapelo #ProtectAbM

(Približný preklad odkazu: Prezident Ramaphosa musí zabezpečiť, aby páchatelia útokov, zastrašovania a vrážd členstva hnutia @abahlalibm (AbM) neostali nepotrestaní. Obrankyne a obrancovia ľudských práv by mali byť schopnx robiť svoju prácu bez toho, aby sa museli báť odplaty. #ProtectThapelo #ProtectAbM )

Stretutie hnutia AbM

Chceli by ste do maratónu prispieť aj inak ako „len“ písaním listov?

Pomôžte nám listy rozposlať do cieľových krajín. Vďaka Vášmu príspevku dokážeme rozposlať viac individuálnych listov. Listy zaslané individuálne, nie vo veľkých balíkoch, fungujú lepšie, lebo na inštitúcie vytvárajú väčší administratívny tlak.

Zorganizujte vlastný Maratón písania listov

Usporiadajte podujatie, na ktorom budú spolu s Vami písať listy solidarity aj Vaši priatelia a priateľky, rodina alebo širšia verejnosť, a zapojte tak do písania listov aj svoje okolie. Podujatie môžete zorganizovať na Vašej škole, na pracovisku či v susedstve, v knižnici, kaviarni, miestnom komunitnom centre alebo vo svojej obývačke. Ak Vám to situácia neumožňuje alebo by bolo fyzické podujatie zdravotným rizikom, môžete svoj mikromaratón usporiadať aj v online priestore.

Po registrácii Vám automaticky vytvoríme Váš vlastný „maratónsky profil“. Cez ten získate prístup ku všetkým potrebným materiálom vrátane praktických návodov a detailných informácií o jednotlivých prípadoch.

Čím viac ľudí sa do maratónu zapojí, tým väčšia bude naša šanca na úspech! Maratónu sa pravidelne zúčastňuje približne 100 škôl zo všetkých kútov krajiny. Mnohí ľudia podpisujú petície na našich podujatiach alebo na internete. Pridajte sa k nášmu boju za ľudské práva a spravodlivosť aj Vy a zapojte svojich blízkych. Nezáleží na tom, či napíšete jediný list, alebo usporiadate podujatie pre 100 ľudí. Každý hlas navyše sa počíta!

Thapelo Mohapi

Máte otázky, obavy alebo nejasnosti?

Prezrite si stránku venovanú Maratónu písania listov, kde sa dočítate o jeho začiatkoch, našich doterajších úspechoch aj dobrých skúsenostiach predošlých účastníkov a organizátoriek lokálnych maratónskych akcií. Ak máte otázky, ktoré Vám článok nezodpovedal, napíšte nám e-mail na adresu [email protected] a radi Vám poradíme.

Podpíšte ďalšie maratónske prípady