Ľudia, ktorí poznajú Rockyho Myersa, ho opisujú ako milého a láskavého človeka. Miluje svojich súrodencov, deti a vnúčatá a ony ho tiež zbožňujú. V minulosti sprevádzal hrou na bicích nástrojoch cirkevný spevácky zbor. Vo veku 11 rokov Rockymu diagnostikovali mentálne znevýhodnenie. Ťažko sa mu číta a nedokáže si zapamätať dátumy a časy. V jednu noc v roku 1991 v meste Decatur v štáte Alabama sa však jeho život navždy zmenil.
PODPÍŠTE PETÍCIU
adresovanú guvernérke Alabamy a žiadajte:
- aby udelila Rockymu Myersovi milosť a zmiernila jeho trest.
*Zásady ochrany osobných údajov
**Pri vypĺňaní formulára napíšte meno a priezvisko s veľkým začiatočným písmenom
V prevažne černošskej štvrti zavraždili staršiu ženu bielej pleti. Rocky Myers, ktorý je černoch, býval na druhej strane ulice, oproti miestu, na ktorom k vražde došlo. Rockyho s prípadom vraždy nepriamo spájal len videorekordér patriaci obeti, o ktorom Rocky vypovedal, že ho našiel vyložený na ulici. Napriek tomu, že vyšetrovanie neviedlo k objaveniu žiadnych iných dôkazov, ktoré by ho usvedčovali zo spáchania vraždy, Rocky bol za tento zločin odsúdený.
Vo svedeckých výpovediach sa vyskytovali nezrovnalosti a ich dôveryhodnosť spochybnili obvinenia z policajného nátlaku. Jeden z kľúčových svedkov neskôr uviedol, že klamal. Porota, v ktorej boli prevažne zastúpení ľudia bielej farby pleti, Rockyho uznala vinným a odporučila preňho doživotný trest odňatia slobody. Sudca namiesto toho odsúdil Rockyho na trest smrti. Takéto zvrátenie rozhodnutia poroty je v súčasnosti v Alabame nezákonné.
Najvyšší súd Spojených štátov amerických rozhodol, že obžalovaní, ktorí majú mentálne znevýhodnenie, „čelia osobitnému riziku neoprávnenej popravy“. Toto je jednoznačne aj Rockyho prípad. Rocky nemal k dispozícii účinné právne zastupovanie. Jeho právnik sa po vynesení rozsudku vzdal právneho zastupovania svojho klienta. Z tohto dôvodu premeškal Rocky Myers lehotu na podanie odvolania. V súčasnosti môžu kedykoľvek naplánovať jeho popravu a jeho jedinou nádejou je, že mu guvernérka Alabamy udelí milosť.
Žiadajte guvernérku Alabamy, aby Rockymu Myersovi udelila milosť.
Kontext situácie: Svojvoľné rozsudky navzdory odporúčaniu poroty a trest smrti pre mentálne znevýhodnených ľudí
Najvyšší súd USA dňa 31. marca 1976 rozhodol v prípade Gregg vs. Georgia o tom, že trest smrti je v súlade s ústavou. Od tohto dňa do 1. júna 2023 vykonali v americkom štáte Alabama 70 popráv vrátane troch v roku 2019 a jednej v roku 2020.
Až do roku 2017 bola Alabama jedným z troch štátov USA, ktoré sudcom a sudkyniam umožňovali pri vynášaní rozsudku ignorovať odporúčania poroty a iniciatívne udeliť trest smrti. Zákon túto možnosť zrušil v apríli 2017, ale bez spätnej platnosti. Viac ako 30 ľudí, ktorých na trest smrti odsúdili aj napriek odporúčaniu poroty, sa teda proti rozsudku smrti nemohlo odvolať. Jedným z nich je aj Rocky Myers. Najvyšší súd USA v novembri 2020 odmietol žiadosť toto rozhodnutie prehodnotiť.
Zákony Alabamy tiež nechránia osoby s mentálnym znevýhodnením pred udelením trestu smrti. Štátne súdy opakovane zamietli odvolania voči rozsudkom v prípadoch, keď odsúdené osoby dosiahli v IQ testoch svojvoľne stanovenú hraničnú hodnotu 70 bodov. (Táto hranica vzišla z prelomového rozsudku v prípade Hall vs. Florida z roku 2014.)
Trest smrti je krutým, neľudským a nezvratným trestom. Amnesty International zásadne odmieta trest smrti vo všetkých prípadoch. Trest smrti nepovažujeme za vhodný trest bez ohľadu na to, kto a za akých okolností čelí obvineniam, aký trestný čin (údajne) spáchal, či je vinný alebo nevinný, a takisto bez ohľadu na spôsob popravy.
Trest smrti hrubo porušuje základné ľudské práva vrátane práva na život, práva nezažívať mučenie alebo iné formy krutého a neľudského zaobchádzania a práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti. Tieto práva sú chránené Všeobecnou deklaráciou ľudských práv, ktorú prijala OSN v roku 1948 a ku ktorej dodržiavaniu sa zaviazala absolútna väčšina krajín sveta.