Ďakujeme za to, že s nami žiadate spravodlivosť pre Thulaniho Maseka

Ďakujeme, že ste podpísali petíciu za vyšetrenie vraždy Thulaniho Maseka. Thulaniho rodina veľmi ocení aj odkazy solidarity, ktoré jej môžete poslať poštou alebo elektronicky. Okrem toho nám môžete pomôcť v boji za práva ďalších komunít a jednotlivcov a tiež poslať tisíce individuálnych listov solidarity. Ako na to, sa dočítate ďalej.

Vyjadrite solidaritu blízkym zavraždeného aktivistu

Pošlite svoje odkazy solidarity a vyjadrite jeho vdove Tanele a synom podporu v ich boji za vyšetrenie Thulaniho vraždy a potrestanie páchateľov. Odkazy solidarity (ideálne v angličtine) môžete poslať poštou (na adresu Amnesty International Slovensko, Foajé, Štefánikova 16, 811 04 Bratislava), prípadne e-mailom na adresu [email protected] a my zabezpečíme, aby ich Tanele dostala.

Ak chcete odkaz solidarity zdieľať online, nezabudnite použiť #JusticeForThulaniMaseko a #amnestyslovensko, aby sa k Tanele odkaz dostal cez sociálne siete.

Solidárne odkazy môžete posielať počas celého maratónu, vašu podporu však bude Tanele potrebovať obzvlášť 29. novembra počas Medzinárodného dňa obrankýň ľudských práv, 10. decembra na Medzinárodný deň ľudských práv a 24. januára na výročie Thulaniho vraždy. Dajte jej vedieť, že v boji za spravodlivosť pre Thulaniho nie je sama. Inšpirovať sa môžete nasledujúcim odkazom a k textu môžete pripojiť aj kresby či pohľadnice.

Odkaz, ktorým sa môžete inšpirovať

Dear Tanele.

I want you to know you’re not alone in the fight for justice. Thulani’s death will not be forgotten. The whole world is watching Eswatini authorities and demanding justice for your family. We will continue to demand justice for his killing and the killings of other activists who lost their lives demanding human rights in Eswatini.

Thank you for all you do. Don’t give up! I’m sure justice will prevail. Stay strong.

#JusticeForThulaniMaseko

(Približný preklad odkazu: Drahá Tanele. Chcem, aby ste vedeli, že v tomto zápase nie ste sama. Thulaniho smrť neupadne do zabudnutia. Celý svet sa díva na svazijské štátne orgány a žiada spravodlivosť pre Vašu rodinu. Budeme pokračovať v zápase za spravodlivé potrestanie Thulaniho vraždy a za spravodlivosť pre ostatných ľudí, ktorí prišli o život preto, že sa zasadzovali za ochranu ľudských práv v Svazijsku. Ďakujem Vám za všetko, čo robíte. Nevzdávajte sa! Verím, že spravodlivosť zvíťazí. Zachovajte si silu.)

Tanele Maseko

Vyzvite svazijské orgány na sociálnych sieťach, aby vyvodili zodpovednosť za Thulaniho vraždu

V príspevkoch nezabudnite označiť adresáta výzvy a Amnesty International Slovensko. Okrem toho použite #JusticeForThulaniMaseko, #W4R23, #maratonpisanialistov


Mswati III. (Makhosetive Dlamini), svazijský kráľ

Facebook: Eswatini Government
Twitter: @EswatiniGovern1

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

The unlawful killing of human rights defender and lawyer #ThulaniMaseko highlights the repression of critical voices in #Eswatini. #KingMswati must end the crackdown on critics and opposing voices. We demand #JusticeForThulaniMaseko

(Približný preklad odkazu: Na nezákonnom zabití obrancu ľudských práv a právnika Thulaniho Maseka vidno, ako sa v Svazijsku potláča disent. Kráľ Mswati III. musí zastaviť útoky na svojich kritikov a oponentov monarchie. Žiadame spravodlivosť pre Thulaniho Maseko.)

alebo

#ThulaniMaseko was a courageous human rights defender, lawyer & government critic who refused to turn a blind eye to the state’s oppression of the people of #Eswatini. He was murdered for his bravery in speaking out. We demand #JusticeForThulaniMaseko

(Približný preklad odkazu: Thulani Maseko bol odvážny obranca ľudských práv, právnik a kritik vlády, ktorý sa odmietol dívať iným smerom, keď štátna moc utláčala ľudí v Svazijsku. Za jeho odvahu prehovoriť ho zavraždili. Žiadame spravodlivosť pre Thulaniho Maseka.)

alebo

The unlawful killing of Thulani Maseko follows a spate of attacks on pro-democracy activists, that has escalated since May 2021 when protestors took to the streets to demand political reform in Eswatini. King Mswati lll must ensure his murder is investigated and justice delivered for him and his family. #JusticeForThulaniMaseko

(Približný preklad odkazu: Nezákonné zabitie Thulaniho Maseka je ďalším útokom na prodemokratických aktivistov a aktivistky. Tieto útoky sa stupňujú od mája 2021, keď ľudia vyšli do ulíc, aby žiadali politické reformy v Svazijsku. Kráľ Mswati III. musí zabezpečiť, aby polícia vyšetrila Thulaniho vraždu a aby Thulaniho rodina získala spravodlivé odškodnenie. #SpravodlivostPreThulanihoMaseka)

Thulani Maseko s manželkou Tanele Maseko

Chceli by ste do maratónu prispieť aj inak ako „len“ písaním listov?

Pomôžte nám listy rozposlať do cieľových krajín. Vďaka Vášmu príspevku dokážeme poslať viac individuálnych listov. Listy poslané jednotlivo, nie vo veľkých balíkoch, fungujú lepšie, lebo na inštitúcie vytvárajú väčší administratívny tlak.

Zorganizujte vlastný Maratón písania listov

Usporiadajte podujatie, na ktorom budú spolu s Vami písať listy solidarity aj Vaši priatelia a priateľky, rodina alebo širšia verejnosť, a zapojte tak do písania listov aj svoje okolie. Podujatie môžete zorganizovať na Vašej škole, na pracovisku či v susedstve, v knižnici, kaviarni, miestnom komunitnom centre alebo vo svojej obývačke. Ak Vám to situácia neumožňuje alebo by bolo fyzické podujatie zdravotným rizikom, môžete svoj mikromaratón usporiadať aj v online priestore.

Po registrácii Vám automaticky vytvoríme Váš vlastný „maratónsky profil“. Cez ten získate prístup k všetkým potrebným materiálom vrátane praktických návodov a detailných informácií o jednotlivých prípadoch.

Čím viac ľudí sa do maratónu zapojí, tým väčšia bude naša šanca na úspech! Maratónu sa pravidelne zúčastňuje približne 100 škôl zo všetkých kútov krajiny. Mnohí ľudia podpisujú petície na našich podujatiach alebo na internete. Pridajte sa k nášmu boju za ľudské práva a spravodlivosť aj Vy a zapojte svojich blízkych. Nezáleží na tom, či napíšete jediný list, alebo usporiadate podujatie pre 100 ľudí. Každý hlas navyše sa počíta!

Thulani získal cenu Vera Chirwa, ktorú udeľuje juhoafrické Centrum pre ľudské práva.

Máte otázky, obavy alebo nejasnosti?

Prezrite si stránku venovanú Maratónu písania listov, kde sa dočítate o jeho začiatkoch, našich doterajších úspechoch aj dobrých skúsenostiach predošlých účastníkov a organizátoriek lokálnych maratónskych akcií. Ak máte otázky, ktoré Vám článok nezodpovedal, napíšte nám e-mail na adresu [email protected] a radi Vám poradíme.

Podpíšte ďalšie maratónske prípady