Čelí vyhrážkam za to, že bráni svoju komunitu 

Južná Afrika, petícia je aktívna od 1. októbra 2023
Tento prípad je súčasťou Maratónu písania listov 2023

Generálny tajomník hnutia AbM, Thapelo Mohapi, rád počúva jazzovú hudbu a fandí svojim obľúbeným futbalovým tímom, Mamelodi Sundowns a Manchester City. Teraz si však svoje koníčky nemôže užívať tak ako kedysi. Od roku 2021 musí žiť v ústraní, pretože sa mu vyhrážajú smrťou.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú ministrovi polície a žiadajte:

  • aby polícia dôkladne vyšetrila obťažovanie a vraždy členov a členiek hnutia AbM,
  • aby zabezpečila, že ľudia zodpovední za vyhrážky a násilie voči členstvu AbM budú čeliť spravodlivosti.

*Zásady ochrany osobných údajov
**Pri vypĺňaní formulára napíšte meno a priezvisko s veľkým prvým písmenom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Mesto
Prihlásiť sa na odber newslettera (sľubujeme, nebudeme vás spamovať)
Súhlasím s podmienkami spracovania osobných údajov (povinné)

Znenie petície

Thapelo je generálnym tajomníkom dynamického a odvážneho občianskeho hnutia s názvom Abahlali baseMjondolo (AbM). Svoj život zasvätil boju za práva ľudí v celej Južnej Afrike, najmä v oblastiach, ktoré čelia ekonomickým problémom.

Jedným z takýchto miest je komúna eKhenana (v preklade Kanaánska komúna) v štvrti Cato Manor na predmestí Durbanu (alebo eThekwini v jazyku zulu), najväčšieho mesta v provincii KwaZulu-Natal. Väčšinu obyvateľstva komúny tvoria ekonomickí migranti a migrantky z juhoafrického vidieka, ktorí a ktoré sa sem presťahovali za lepším životom. Mnoho z nich si nemôže dovoliť vysoké náklady na bývanie v okolí prístavného mesta, a tak si tu nakoniec postavili neformálne prístrešky z plechov, s nedostatočným alebo žiadnym prístupom k pitnej vode a kanalizácii. Okrem mnohých iných problémov čelia aj policajnej brutalite, násilnému vysťahovaniu a nedostatočným verejným službám.

Členovia a členky hnutia AbM v eKhenane, odhodlaní zlepšiť kvalitu života vo svojej komunite, poukázali na prípady korupcie v miestnej samospráve. Sami tvrdo pracovali na zlepšení života v komunite, založili školu, farmu, spoločnú kuchyňu a obchod. V reakcii na tieto iniciatívy sa stretli nielen s odporom, ale aj s vyhrážkami, obťažovaním a zastrašovaním zo strany štátnych úradníkov, ktorí proti nim podnecovali násilie. Viacero členov a členiek hnutia AbM sa stalo obeťami pokusov o vraždu i dokonaných vrážd, násilia, obťažovania a poškodzovania ich domovov. Len v roku 2022 boli v eKhenane zabití dvaja členovia a jedna členka hnutia AbM.

Vyzvite políciu, aby dôkladne vyšetrila obťažovanie a vraždy členov a členiek hnutia AbM.

Kontext situácie: Hnutie AbM čelí neustálym útokom

Hnutie AbM vzniklo v roku 2005. Pod Thapelovým vedením sa hnutie rozrástlo z 13 000 na 115 000 členov a členiek. V roku 2022 získalo hnutie ocenenie Obranca ľudských práv roka, ktoré udeľuje Južná sieť obrancov ľudských práv.

Podľa údajov AbM sa od vzniku hnutia stalo obeťami vrážd 24 členov a členiek hnutia. Len v roku 2022 prišli o život dvaja členovia a jedna členka hnutia. Nespočetné množstvo ďalších napadli a zničili im majetok. Z ôsmich prípadov vrážd v eKhenane čelil spravodlivosti iba jediný páchateľ, ktorého odsúdili za vraždu Ayandy Ngila, podpredsedníčky AbM v eKhenane.

AbM sa od svojho vzniku stretáva s odporom politikov a verejných činiteľov, ktorí vyjadrili odhodlanie komunitné služby zrušiť. Politické vyhlásenia a kroky verejných činiteľov a činiteliek za uplynulých 17 rokov spôsobili, že členovia hnutia sú voči útokom obzvlášť zraniteľní. Členstvo AbM čelilo opakovaným vyhrážkam, násiliu, obťažovaniu, pokusom o vraždu a vraždám. Okrem toho mnohí členovia a členky zažili poškodzovanie majetku, nezákonné a násilné vysťahovanie a čelili vykonštruovaným obvineniam. Znepokojenie a obavy o bezpečnosť komunity niekoľkokrát vyjadril aj súčasný osobitný spravodajca OSN pre obrancov a obrankyne ľudských práv. Thapelo sa v súčasnosti skrýva, pretože za svoju aktivistickú činnosť čelí neustálym hrozbám a zastrašovaniu.

Štvrť Cato Manor má zložitú a pohnutú históriu politických nepokojov, rasového napätia a nútených odsunov. Toto predmestie je tiež známe svojím sociálnym aktivizmom a odporom voči nespravodlivým opatreniam. Obyvateľstvo Cato Manor v postapartheidovej Južnej Afrike naďalej trápi nedostatok bytov, nútené vysťahovania, spory o pôdu, slabé poskytovanie služieb, xenofóbia, policajná brutalita a množstvo ďalších problémov, ktoré prispievajú k páchaniu násilia.

Podpíšte ďalšie maratónske petície