Dôležité ľudskoprávne víťazstvo z Andorry

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
17. JANUÁRA 2024

Vanessa Mendoza Cortés je aktivistka za reprodukčné práva z Andorry, ktorú dnes súd zbavil krivého obvinenia z ohovárania. Amnesty International považuje tento rozsudok za dôležité ľudskoprávne víťazstvo. Organizácia zároveň upozorňuje, že Vanesu Cortés v prvom rade nemali nikdy obviniť.

Vanessa Mendoza Cortés je predsedníčka organizácie na ochranu práv žien v Andorre s názvom Stop Violències (Stop násiliu). Aktivistka na zasadnutí Výboru OSN pre odstránenie diskriminácie žien (CEDAW), počas ktorého CEDAW skúmal ľudskoprávnu situáciu žien v Andorre v roku 2019, vyjadrila obavy z úplného zákazu interrupcií v Andorre. Andorrská prokuratúra následne aktivistku obvinila v troch prípadoch z trestného činu ohovárania. Po intenzívnych medzinárodných protestoch dve z obvinení stiahli, v decembri 2023 však Vanessa Mendoza Cortés stála pred súdom na základe obvinení z „trestného činu umenšovania prestíže inštitúcií“.

Vítame oslobodzujúci rozsudok a vyzývame na zastavenie represií a zastrašovania

Amnesty vydala spoločné vyhlásenie s organizáciami Centre for Reproductive Rights, Women’s Link Worldwide a Front Line Defenders. Organizácie vítajú dnešné rozhodnutie, ale pripomínajú, že Vanessa Mendoza Cortés nesmie čeliť žiadnemu ďalšiemu zastrašovaniu ani represiám za to, že vykonáva dôležitú a legitímnu prácu v oblasti obrany ľudských práv.

„Dnešný oslobodzujúci rozsudok potvrdil právo Vanessy Mendoza Cortés na slobodu prejavu. Zároveň potvrdzuje, že úsilie všetkých ľudí, ktorí bránia práva žien a sexuálne a reprodukčné práva, je legitímne. Vanessa Mendoza Cortés za obranu ľudských práv zaplatila vysokú cenu –⁠⁠⁠ prešla si nespravodlivým a zdĺhavým súdnym procesom, ktorý trval viac ako štyri roky. To zasiahlo do dôležitej práce, ktorú vykonáva ona osobne, aj do práce organizácie, ktorú zastupuje.

Vyzývame andorrské orgány, aby verejne uznali legitimitu ľudskoprávnych aktivít Vanessy Mendoza Cortés. Štátne orgány musia prijať konkrétne opatrenia, aby jej a ďalším aktivistkám a aktivistom zabezpečili možnosť brániť ľudské práva žien a dievčat v Andorre vrátane práva na bezpečnú a legálnu interrupciu bez zastrašovania a strachu z represií.

Andorra by si mala splniť právne záväzky a dekriminalizovať interrupcie. Krajina by mala zabezpečiť, aby bol prístup k bezpečným a včasným interrupciám v krajine legálny,“ uvádza sa v stanovisku.

Prenasledovanie Vanessy Mendoza Cortés sleduje globálny trend útokov na obrankyne reprodukčných práv

Vanessu Mendoza Cortés obvinili na základe ustanovení andorrského Trestného zákona, ktoré trestajú hanobenie štátnych inštitúcií a hlavy štátu. Podľa medzinárodných ľudskoprávnych noriem sú vládni a verejní činitelia a činiteľky legitímnym predmetom kontroly a verejnej kritiky. Zákony, ktoré slúžia na ochranu pred ujmou na cti, by nemali slúžiť na ochranu abstraktných hodnôt alebo štátnych inštitúcií.

Nespravodlivé trestné stíhanie Vanessy Mendoza Cortés a sústredené úsilie o delegitimizáciu jej práce v oblasti obrany sexuálnych a reprodukčných práv nadväzuje na globálny model zastrašovania, útokov a stigmatizácie ľudí, ktorí bránia právo na prístup k bezpečným a včasným interrupciám.

Zistite viac o našej práci