CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
20. FEBRUÁR 2025
Ministri zahraničných vecí EÚ budú v pondelok 24. februára v Bruseli hostiť izraelského ministra zahraničných vecí Gideona Sa’ara. Sa’ar pricestuje na zasadnutie asociačnej rady EÚ a Izraela. Prvýkrát v histórii EÚ jej lídri privítajú zahraničného predstaviteľa štátu, na ktorého premiéra a bývalého ministra obrany vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) zatykač za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a ktorého armáda sa aktívne podieľa na páchaní zločinov podľa medzinárodného práva vrátane genocídy.
Na situáciu reagovala Eve Geddie, riaditeľka kancelárie Amnesty International pre európske inštitúcie:
„Je nehorázne, že EÚ rozprestiera červený koberec pre ministra zahraničných vecí Sa’ara, keď jeho šéfa, premiéra Netanjahua, žiada zatknúť Medzinárodný trestný súd. Diskusie o budúcich vzťahoch EÚ s Izraelom by sa mali zakladať predovšetkým na naliehaní, aby Netanjahu a Galant čelili spravodlivosti pred ICC za zločiny, ktorých sa údajne dopustili, ako aj na dodržiavaní medzinárodného práva zo strany Izraela a ukončení apartheidu. Lídri EÚ musia uprednostniť svoje záväzky voči medzinárodnému právu, ľudským právam a ICC pred starostlivo pripravenými diplomatickými konferenciami s Izraelom.“
„Hanebné mlčanie EÚ k vyhrážkam Medzinárodnému trestnému súdu a absencia naliehavých praktických zmierňujúcich opatrení, ktoré už mala prijať po otrasných sankciách prezidenta USA Trumpa voči ICC, vyvolávajú silný dojem, že EÚ uprednostňuje vzťahy s vládou zapojenou do páchania genocídy a vojnových zločinov pred podporou inštitúcie, ktorá slúži na vyvodzovanie individuálnej zodpovednosti za tieto zločiny. Vedúci predstavitelia EÚ by mali rozhodnúť, aké opatrenia prijmú, aby zabránili EÚ v napomáhaní izraelskej genocíde, apartheidu a nezákonnej okupácii. Je načase, aby prestali zametať tieto zločiny pod koberec len preto, aby si mohli ďalej v Bruseli diplomaticky potriasať rukami,“ zdôraznila Eve Geddie.
Kontext situácie: Zasadnutie asociačnej rady je príležitosťou zmeniť smerovanie
Medzinárodný súdny dvor jasne stanovil povinnosť tretích štátov zabrániť obchodu a investíciám, ktoré prispievajú k udržiavaniu nezákonnej okupácie palestínskeho územia. EÚ napriek tomu naďalej obchoduje s izraelskými nezákonnými osadami a investuje do nich.
Viac informácií nájdete vo výzvach, ktoré Amnesty International adresovala Európskej únii. EÚ sme vyzvali spoločne s viac ako 160 organizáciami občianskej spoločnosti, ako aj vlastným listom z 10. februára. Vedúcich predstaviteľov EÚ vyzývame, aby využili zasadnutie asociačnej rady na predloženie jasných požiadaviek na riešenie závažných porušení medzinárodného práva zo strany Izraela a na zabezpečenie spravodlivosti a odškodnenia za zločiny podľa medzinárodného práva. Zároveň uvádzame, aké dôsledky budú mať vzťahy medzi EÚ a Izraelom v prípade, ak neprijmú žiadne opatrenia.