Hudbou za práva Rómov

Oslávte Medzinárodný deň Rómov rómskou hudbou a podporte snahu Amnesty International o zrovnoprávnenie Rómov v celej Európe. Pozývame Vás vychutnať si rozmanitú rómsku hudbu, ktorá pomáha miliónom Rómov vypovedať svoj príbeh a aktívne sa zapojiť.

Amnesty International oslovila rómskych hudobníkov a hudobníčky, aby napísali alebo venovali skladbu na album, ktorí bojuje proti diskriminácii a stigmatizácii Rómov v celej Európe. Na jeho vytvorení sa spolupodieľalo 23 rómskych umelcov a umelkýň z rôznych krajín Európy vrátane Slovenska, Srbska, Rakúska, Macedónska, Holandska, Grécka, Turecka, Nemecka, Rumunska, Talianska, Českej Republiky, Veľkej Británie, Kosova a Maďarska.

Profilové dvoj – CD obsahuje energickú rómsku hudbu, ktorá je zastúpená aj dvomi slovenskými kapelami: hudobné zoskupenie Cigánski diabli je odbornou verejnosťou považované za jednu z najlepších orchestrov v kategórii Etno a World Music. Druhou slovenskou kapelou je tročlenná dievčenská rómska skupina Sabrosa, ktorú tvoria sestry Duždové a Julka Cvoreňová. Sabrosa spieva tradičnú rómsku hudbu aj gospelové piesne.
Kúpou albumu prispejete na prácu AI v oblasti boja proti diskriminácii Rómov v Európe. Na Slovensku bude výťažok venovaný kampani za právo na vzdelanie pre rómske deti Dajme im budúcnosť, ktorú AI vedie od roku 2008. Pomôžte rómskym deťom získať lepšiu budúcnosť.