Irán popravil päť politických väzňov

Amnesty International odsúdila popravu štyroch kurdských politických aktivistov a jedného Iránca, ktorí boli obvinení z “nepriateľstva proti bohu”. Medzi popravenými je aj jedna žena.

Štyria Kurdi – Farzad Kamangar, Ali Heydarian, Farhad Vakili, Širin Alam-Holi – boli v teheránskej väznici obesení spolu s Iráncom Mehdím Eslamianen v nedeľu 9. mája. Obvinení boli z “nepriateľstva proti bohu” v podobe terorizmu. Táto vágna formulácia sa pritom zvyčajne používa na odstránenie nepohodlných oponentov štátnej moci.

“Amnesty International tieto popravy vykonané bez akéhokoľvek varovania odsudzuje. Hoci sa jedná o vážne obvinenia, odsúdeným bolo odopreté právo na spravodlivý súd. Traja z nich boli navyše mučení a dvaja boli pod nátlakom prinútení sa priznať, “povedal Malcom Smart, riaditeľ programu AI pre Blízky východ a severnú Afriku. “Popravy boli v rozpore s iránskym právom. To si vyžaduje, aby úrady upozornili právnikov obvinených predtým, než bude poprava vykonaná,” dodal.
Obvinení pred svojou smrťou uvádzali, že boli tvrdo psychicky i fyzicky mučení a bolo im upierané napríklad právo na stretnutie s rodinou. Učiteľ Farzad Kamangar nemohol hovoriť s rodinou po dobu siedmich mesiacov väzenia. V liste uviedol, že bol opakovane mučený. Bol bičovaný a zadržiavaný v chladnej cele. Širini Alam-Holi zase uviedla, že po hrubom zaobchádzaní vyšetrovateľov trpela nočnými morami.
“Máme podozrenie, že tieto popravy sú vyhrážkou na zastrašenie kurdskej menšiny a ďalších kritikov a oponentov vlády pred nadchádzajúcim prvým výročím kontroverzných prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční  na 12. júna,” upozornil Malcom Smart.
Iránske súdy často nedodržiavajú štandardy pre spravodlivý proces, odsúdeným je upierané právo na obhajcu a bývajú zadržiavaní v samoväzbe mimo akejkoľvek súdnej kontroly. To ich vystavuje riziku mučenia a iného zlého zaobchádzania. Irán navyše patrí medzi svetové “špičky” v počte vykonaných popráv. V roku 2010 ich bolo doposiaľ podľa štatistík Amnesty International vykonaných okolo 80.

“Amnesty International apeluje na iránske úrady, aby zastavili vykonávanie popráv. Kým k tomu dôjde, musia byť súdne procesy aspoň transparentné a prebiehať podľa iránskeho práva,” dodal Smart.