ROZŠÍRENÁ TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
5. FEBRUÁRA 2024
Zatiaľ čo svet sleduje postup Izraela v pásme Gazy, izraelské ozbrojené sily rozpútali brutálnu násilnú kampaň aj voči palestínskej populácii na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Podľa zistení Amnesty International sa okupačné sily na Západnom brehu v uplynulých štyroch mesiacoch dopúšťali nezákonného zabíjania. K smrti Palestínčanov a Palestínčaniek viedlo aj používanie smrtiacej sily v prípadoch, keď nebolo nevyhnutné, ako napríklad pri zatýkacích raziách a zásahoch proti protestujúcim, alebo odopieranie a marenie lekárskej pomoci zraneným.
Organizácia preskúmala štyri prípady, na ktorých sa dá jasne ilustrovať spôsob, akým izraelské sily používajú nezákonnú smrtiacu silu. Ide o tri prípady z októbra a jeden z novembra. Počas skúmaných udalostí ozbrojené sily nezákonne zabili 20 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane 7 detí. Výskumný tím Amnesty viedol na diaľku rozhovory s 12 ľuďmi, z toho s 10 očitými svedkami a svedkyňami vrátane ľudí, ktorí poskytovali prvú pomoc, a miestnych obyvateľov. Investigatívne laboratórium Amnesty International, ktoré skúma postup aktérov a dokumentuje prípady porušovania ľudských práv v krízových situáciách, overilo 19 videozáznamov a štyri fotografie z miest činu.
Výskum Amnesty International tiež potvrdil, že izraelské sily bránili tomu, aby sa ľudia, ktorí utrpeli život ohrozujúce zranenia, dostali k lekárskej pomoci. Vojaci pritom útočili na civilistov aj zdravotnícky personál, ktorý sa pokúšal zraneným Palestínčanom pomôcť.
Stupňovanie násilia na Západnom brehu nemá od roku 2008 obdobu
Počas uplynulých mesiacov izraelské ozbrojené sily vystupňovali zásahy po celom Západnom brehu, pričom spôsobili početné úmrtia v radoch miestnej palestínskej populácie. Napätie v okupovaných oblastiach sa od minulého roka prudko stupňuje. V nedávnom prípade vnikli vojaci izraelskej jednotky do nemocnice v prestrojení za zdravotnícky personál. V roku 2023 ozbrojené sily na Západnom brehu zabili najmenej 507 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane najmenej 81 detí. Minulý rok sa tak stal pre palestínsku populáciu najsmrteľnejším rokom, odkedy Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) začal zaznamenávať obete násilia na Okupovanom palestínskom území a v Izraeli (teda od roku 2008).
„Izraelské sily používajú proti Palestínčanom a Palestínčankám na okupovanom Západnom brehu Jordánu nezákonnú smrtiacu silu. Tomuto nezákonnému zabíjaniu sa však nedostáva náležitej pozornosti, akú svet venuje neprestajnému bombardovaniu a ohavným zločinom, ktoré páchajú v pásme Gazy. [Izraelské ozbrojené zložky aj na Západnom brehu] prejavujú mrazivú neúctu k životom Palestínčanov a Palestínčaniek. Toto nezákonné zabíjanie je hrubým porušením medzinárodného práva v oblasti ľudských práv. Izraelské sily páchajú smrtiace násilie beztrestne v kontexte udržiavania inštitucionalizovaného izraelského režimu systematického útlaku a nadvlády nad palestínskou populáciou,“ uviedla riaditeľka Amnesty International pre globálny výskum, advokáciu a politiky Erika Guevara-Rosas.
Podľa Eriky Guevara-Rosas tieto prípady poskytujú šokujúce dôkazy o smrteľných následkoch nezákonného použitia sily zo strany izraelských síl proti Palestínčanom a Palestínčankám na Západnom brehu. Izraelské štátne orgány a súdnictvo podľa Amnesty International preukázali hanebnú neochotu zabezpečiť spravodlivosť pre palestínske obete.
V atmosfére takmer úplnej beztrestnosti musí zasiahnuť medzinárodný súdny systém. Prokurátor Medzinárodného trestného súdu musí vyšetriť tieto vraždy a zranenia ako možné vojnové zločiny úmyselného zabitia a úmyselného spôsobenia veľkého utrpenia alebo vážneho zranenia. Situácia v Palestíne a Izraeli je lakmusovým papierikom pre legitimitu a povesť [Medzinárodného trestného] súdu. [Medzinárodný trestný súd] si nemôže dovoliť zlyhať.
Erika Guevara-Rosas
Od 7. októbra stúpol počet palestínskych obetí zabitých izraelskými zložkami na Západnom brehu o 50 %
Od 7. októbra do 31. decembra 2023 zabili izraelské ozbrojené zložky na Západnom brehu až 299 Palestínčanov a Palestínčaniek. To predstavuje 50 % nárast v porovnaní s prvými deviatimi mesiacmi minulého roka. Podľa OCHA prišlo od 1. do 29. januára o život najmenej 61 civilistov a civilistiek vrátane 13 detí. Izraelské bezpečnostné sily od októbra používajú nezákonnú silu a zastrašovanie proti celým komunitám. Hrubú silu používajú aj na rozháňanie zhromaždení organizovaných na znak solidarity s obyvateľstvom pásma Gazy či protestov požadujúcich prepustenie palestínskych väzňov a nespravodlivo zadržiavaných osôb.
Amnesty International 26. novembra kontaktovala útvar hovorcu izraelskej armády a veliteľa zložiek v jeruzalemskej oblasti s písomnou žiadosťou o poskytnutie informácií o štyroch skúmaných prípadoch. Do uverejnenia tejto správy nedostala organizácia žiadnu odpoveď. Amnesty International pokračuje v skúmaní ďalších prípadov nadmerného použitia sily pri zásahoch vrátane opakovaných razií a útokov v Dženíne a Tulkareme na severe okupovaného Západného brehu.
Používanie neprimeranej a často smrtiacej sily izraelskými zložkami pri potláčaní disentu a presadzovaní systému apartheidu proti palestínskej populácii je dobre zdokumentované. Z beztrestného nezákonného zabíjania Palestínčanov a Palestínčaniek sa stal vzorec, podľa ktorého Izrael postupoval v minulosti a postupuje dodnes.
Októbrový zásah v Nour Shams
Izraelské ozbrojené sily od 7. októbra zintenzívnili razie, ktoré označujú ako pátracie a zatýkacie akcie. Razie vykonávajú na celom okupovanom Západnom brehu Jordánu takmer denne. Podľa OCHA pri týchto raziách utrpelo zranenia viac ako 54 % z celkového počtu 4 382 Palestínčanov a Palestínčaniek zranených na Západnom brehu od októbra minulého roka.
K jednému z preskúmaných prípadov neprimeraného použitia sily došlo pri razii v utečeneckom tábore Nour Shams v Tulkareme, ktorá sa začala 19. októbra. Podľa zistení Amnesty International počas 30-hodinovej razie izraelské vojenské zložky a pohraničná polícia použili neprimeranú silu. Pri razii usmrtili 13 Palestínčanov vrátane 6 detí a zatkli 15 ľudí. Štyri z obetí mali menej ako 16 rokov. Podľa citácií izraelských vojenských zdrojov uverejnených v médiách pri operácii prišiel o život jeden príslušník izraelskej pohraničnej polície a deväť príslušníkov utrpelo zranenia po tom, ako na nich Palestínčania hodili improvizované výbušné zariadenie.
Obyvatelia a obyvateľky tábora pre Amnesty uviedli, že izraelskí vojaci počas operácie vtrhli do viac ako 40 obytných domov. Ničili pritom osobný majetok a do stien vŕtali otvory pre ostreľovačov. Tábor odrezali od vody a elektriny. Vojaci okrem toho použili buldozéry a zničili cesty, elektrické siete a vodovodnú infraštruktúru.
„Nedali mu šancu. Tri guľky vypálili bez akéhokoľvek zľutovania.“
Medzi obeťami razie bol aj 15-ročný Taha Mahamid, ktorý nebol ozbrojený a v čase streľby nepredstavoval pre vojakov žiadnu hrozbu. Tieto informácie potvrdzujú svedecké výpovede aj videozáznamy, ktoré Amnesty International preskúmala. Tahu zastrelili príslušníci izraelských ozbrojených zložiek priamo pred jeho domom, keď vyšiel von skontrolovať, či už izraelské sily opustili oblasť. Na videozázname, ktorý natočila z okna jedna z jeho sestier, vidieť, ako Taha opatrne vykročí na ulicu a obzerá sa, či v oblasti nie sú vojaci. Následne zaznejú tri výstrely a Taha sa zrúti na cestu.
Nedali mu šancu. Môjho brata v okamihu zlikvidovali. Bez zľutovania doňho vypálili tri guľky. Prvá guľka ho zasiahla do nohy. Druhá do brucha. Tretia do oka. Nedošlo k žiadnej konfrontácii… nedošlo k žiadnemu konfliktu.
Tahova sestra Fatima
Očitý svedok pre Amnesty International uviedol, že keď sa Tahov otec Ibrahim Mahamid pokúsil odniesť svojho zraneného syna do bezpečia, izraelské sily ho strelili do chrbta. Na overenom videozázname, ktorý bezprostredne po streľbe natočila jedna z Tahových sestier, je vidieť, ako Tahov otec leží na zemi vedľa Tahu a potom sa odplazí preč. Fatima Mahamid dodala: „[Môj otec] zdvihol ruky a ukázal im [vojakom], že v nich nič nemá. Chcel si len vziať svojho syna. Strelili ho jednou guľkou a môj otec padol vedľa Tahu.“
Ibrahim Mahamid utrpel vážne poškodenie vnútorných orgánov a museli ho previezť na jednotku intenzívnej starostlivosti.
Taha ani Ibrahim Mahamid nepredstavovali v čase, keď ich zastrelili, pre izraelské bezpečnostné sily ani nikoho iného žiadnu hrozbu. Toto zbytočné použitie smrtiacej sily by sa malo vyšetriť ako možný vojnový zločin úmyselného zabitia a úmyselného spôsobenia veľkého utrpenia alebo vážneho zranenia a poškodenia zdravia.
Približne 12 hodín potom, ako zabili Tahu, vtrhla izraelská armáda do domu jeho rodiny. Jeho rodinných príslušníkov a príslušníčky vrátane troch malých detí zavreli na približne 10 hodín do izby pod dohľadom vojaka. Do stien dvoch izieb vyvŕtali diery s výhľadom na okolie, ku ktorým umiestnili ostreľovačov. Jeden zo svedkov uviedol, že vojaci prehľadali dom a zbili jedného člena rodiny. Jedného z vojakov videli, ako močí na prah domu.
Na videozáznamoch vidieť, ako izraelské vojenské buldozéry ničia úzke ulice utečeneckého tábora Nour Shams. Rozsiahle poškodenie cesty v utečeneckom tábore Nour Shams, ktoré bráni lekárskej evakuácii zranených, je vidieť aj na videu, ktoré zverejnila Palestínska spoločnosť Červeného polmesiaca (PRCS, odnož Červeného kríža). Zmienené videozáznamy overil tím investigatívneho laboratória Amnesty International.
Nadmerné použitie sily proti palestínskym demonštrantom a demonštrantkám
Na celom okupovanom Západnom brehu Jordánu sa od 7. októbra často konajú protesty na znak solidarity s obyvateľstvom Gazy. Tieto demonštrácie sú väčšinou pokojné, aj keď v niekoľkých prípadoch bolo vidieť niektorých protestujúcich, ktorí v na prítomnosť alebo násilný zásah izraelských ozbrojených síl reagovali hádzaním kameňov.
Izraelské zložky reagovali na hádzanie kameňov použitím smrtiacej sily. Toto konanie predstavuje porušenie práva na život a prekročenie zákonného rámca stanoveného medzinárodným právom v oblasti ľudských práv a medzinárodnými normami, ktoré upravujú použitie sily pri policajných zásahoch. Smrtiacu silu môžu ozbrojené zložky použiť len v prípade bezprostredného ohrozenia života. Použitie smrtiacej sily nie je primeranou reakciou na hádzanie kameňov.
Amnesty skúmala aj prípad, ku ktorému došlo 13. októbra v meste Tulkarem. Dvaja očití svedkovia opísali, ako izraelské sily, ktoré sa nachádzali vo vojenskej strážnej veži a na streche jedného z obytných domov pri jednom z hlavných vstupov do mesta, spustili paľbu na dav najmenej 80 neozbrojených Palestínčanov a Palestínčaniek, ktorí pokojne demonštrovali na znak solidarity s Gazou.
Svedectvá novinárov hovoria o použití neprimeranej sily
Novinár a novinárka, ktorí demonštráciu monitorovali, nezávisle od seba pre Amnesty uviedli, že izraelské sily vystrelili na dav dva kanistre so slzotvorným plynom. Krátko nato na ľudí bez varovných výstrelov spustili ostrú paľbu. Novinár a novinárka videli štyroch zranených, ktorí sa snažili ujsť. O niekoľko minút neskôr izraelské sily spustili paľbu aj smerom k novinárom, hoci obaja boli jasne označení. Novinári sa spolu s tromi deťmi ukryli za múrom. Pätica sa musela skrývať približne dve hodiny, pretože vojaci pokračovali v útoku.
Počas týchto dvoch hodín boli novinár a novinárka svedkami toho, ako izraelský vojak postrelil Palestínčana, ktorý okolo nich prechádzal na bicykli. Novinárka tiež videla, ako iného demonštranta strelili do hlavy a spadol na zem. Muž neskôr zraneniam podľahol.
Neprimeraný zásah neďaleko Ramalláhu
V prípade, ku ktorému došlo 27. novembra, izraelské sily použili neprimeranú silu proti zhromaždeniu v Bejtúnii neďaleko Ramalláhu. Miestni ľudia sa tu zhromaždili, aby privítali väzňov prepustených z väznice Ofer v rámci výmeny počas humanitárnej prestávky v bojoch v pásme Gazy. Svedkovia pre Amnesty International opísali, ako izraelská armáda strieľala do davu ostrými nábojmi a pogumovanými projektilmi. Armáda s použitím dronov na ľudí zhadzovala aj kanistre so slzotvorným plynom. Svedkovia tiež uviedli, že izraelské sily nasadili vojenský buldozér a džípy, ktorými vrážali do zhromaždených Palestínčanov.
Jeden z očitých svedkov videl, ako obyvateľa Yassina Al-Asmara postrelili do hrude, keď stál v dave. Pre pokračujúcu streľbu izraelských síl sa k nemu nemohla dostať žiadna sanitka. Jeho priateľom sa Yassina podarilo vyniesť z davu a odviezť do nemocnice v Ramalláhu, kde krátko nato lekár oznámil jeho smrť.
Amnesty International overila záznamy, na ktorých niektorí demonštranti hádzali kamene a pálili pneumatiky. Najmenej jedna osoba na videu hodila na buldozér zápalnú fľašu. Hádzanie kameňov alebo horiacich pneumatík podľa medzinárodného práva neoprávňuje ozbrojené zložky použiť strelné zbrane. Medzinárodné právo zakazuje použitie smrtiacej sily proti osobám, ktoré nepredstavujú bezprostredné ohrozenie života alebo vážne ohrozenie zdravia.
Streľba izraelských zložiek na protestujúcich v Bejtúnii by sa mala vyšetriť ako možný vojnový zločin úmyselného zabitia a úmyselného spôsobenia veľkého utrpenia alebo vážneho zranenia.
Jeden zo svedkov uviedol, že ozbrojené zložky sa snažili zmariť oslavu prepustenia zadržiavaných osôb a potvrdiť svoju nadvládu.
„Videl som… ako strieľali na sanitku“ – Obštrukcie pri poskytovaní lekárskej pomoci
Izraelské sily počas svojich operácií na celom okupovanom palestínskom území bežne komplikujú, respektíve znemožňujú poskytovanie lekárskej pomoci. Amnesty International túto prax, ktorá je súčasťou izraelského systému apartheidu, dokumentuje už roky. Podľa medzinárodného práva majú izraelské sily povinnosť zabezpečiť, aby každá osoba, ktorá utrpela zranenia v dôsledku operácií izraelských síl, mala okamžitý prístup k zdravotnej starostlivosti.
Amnesty International preskúmala päť nových prípadov, v ktorých izraelské sily bránili alebo znemožňovali osobám vážne zraneným pri demonštráciách a raziách dostať dôležitú lekársku pomoc. Strieľali aj na Palestínčanov, ktorí sa im snažili pomôcť vrátane zdravotníkov priamo pri poskytovaní ošetrenia zraneným.
Streľba v Ein Al-Lozeh
Dňa 10. októbra došlo ku konfrontácii medzi Palestínčanmi a izraelskou pohraničnou políciou. Konfrontácia prebehla v štvrti Ein Al-Lozeh, ktorá sa nachádza v mestskej časti Silwan v okupovanom východnom Jeruzaleme. Palestínčania v Ein Al-Lozeh použili proti hliadke zábavnú pyrotechniku a izraelské sily proti nim ostrú muníciu.
Investigatívne laboratórium Amnesty International overilo tri videá natočené z rôznych uhlov. Na videách jasne vidieť, ako pyrotechnika zasahuje zadnú časť a boky policajného auta. Hliadka izraelskej pohraničnej polície v reakcii na použitie pyrotechniky použila ostré náboje a postrelila Abda al-Rahmana Faraža. Počas tejto konfrontácie izraelské zložky zastrelili aj Aliho Abbasiho.
Amnesty získala výpoveď očitého svedka, ktorý sa pre obavy o svoju bezpečnosť s Amnesty rozprával len pod podmienkou zachovania anonymity. Svedok uviedol, že videl, ako izraelské sily strelili Abbasiho do hlavy, keď sa snažil Faraža odtiahnuť do bezpečia. Podľa svedeckej výpovede sa izraelské sily vyhrážali ľuďom, ktorí chceli obom mužom pomôcť, že budú strieľať aj na nich. Ozbrojené zložky tiež bránili sanitke, aby sa dostala k postreleným mužom. Obe obete nechali ležať na zemi a krvácať viac ako hodinu. Telá obetí neskôr vyzdvihla izraelská vojenská sanitka, ich pozostatky však do vydania tejto správy nevrátili rodinám.
Útok na demonštrantov aj zdravotníka v Tulkareme
Podobne došlo k nezákonnej streľbe aj počas zásahu proti demonštrácii v Tulkareme, ktorá sa uskutočnila 13. októbra. Očití svedkovia a svedkyne uviedli, že izraelské ozbrojené sily strieľali na Palestínčana, ktorý išiel okolo na bicykli. Podľa svedkov vojaci strieľali aj na zdravotníka, ktorý sa pokúšal k postrelenému mužovi dostať a zachrániť ho. Jedna z dvoch novinárok, ktoré sa protestu zúčastnili, uviedla, že videla, ako muža na bicykli postrelili do nohy a potom spadol.
[Zranený muž] kričal. Jeden z chlapcov zo sanitky sa ho potom pokúsil odtiahnuť a zachrániť mu život, ale izraelský ostreľovač pokračoval v streľbe. Na vlastné oči som videla, ako izraelskí ostreľovači strieľali na zdravotníkov a sanitku.
novinárka a očitá svedkyňa streľby v Tulkareme
Útoky na zdravotnícky personál počas razie v Nour Shams
K útokom na zdravotnícky personál došlo aj počas spomínanej razie v utečeneckom tábore Nour Shams 19. októbra. Traja očití svedkovia vrátane zdravotníka, ktorý bol na mieste, uviedli, že ozbrojené sily zastavili pri vstupe do tábora dve sanitky a zabránili im dostať sa k zraneným. Svedkovia uviedli, že obyvatelia tábora boli nútení previezť zranených do nemocnice v súkromných autách.
Rodinní príslušníci a príslušníčky, ktorí a ktoré videli, ako ozbrojené zložky postrelili Ibrahima Mahamida, keď sa pokúšal odniesť svojho zraneného syna Tahu do bezpečia, pre Amnesty International uviedli, že izraelské sily viac ako hodinu bránili zdravotníkom poskytnúť Ibrahimovi a Tahovi prvú pomoc. Tím Amnesty sa rozprával aj so záchranárom, ktorý sa nachádzal priamo na mieste. Záchranár potvrdil, že sa viac ako hodinu snažil dostať k zranenému, ale izraelské sily zastavili sanitku pri vstupe do tábora a Ibrahima nechali krvácať.
Razia v Dženíne
Počas razie, ktorá sa uskutočnila 9. novembra v utečeneckom tábore v meste Dženín (angl. Jenin), izraelská armáda zaútočila na zdravotnícky personál, ktorý sa pokúšal ošetriť osobu so strelným zranením. Podľa zistení OCHA izraelské sily počas operácie, ktorá trvala 12 hodín a zahŕňala ozbrojené potýčky aj letecké útoky, zabili 13 Palestínčanov a Palestínčaniek.
Podľa očitého svedka izraelské sily postrelili zdravotníčku PRCS Sabreen Obeidiovú do spodnej časti chrbta. Zdravotníčku postrelili počas toho, ako sa nachádzala v zaparkovanej sanitke v dženínskom utečeneckom tábore.
Počas tej istej operácie izraelské sily strieľali aj na dve ďalšie sanitky PRCS, ktoré vstúpili do utečeneckého tábora, aby vyzdvihli zranené osoby. Na videozázname z kamery nainštalovanej v sanitke PRCS, ktorý overila Amnesty International, vidieť, ako strela dopadá na cestu približne dva metre pred sanitkou. O udalosti zaznamenanej na videozázname sa s Amnesty International rozprával aj zdravotník, ktorý sa v sanitke nachádzal. Zdravotník uviedol, že videl, ako na dvoch ďalších zdravotníkov strieľal ostreľovač z budovy na druhej strane ulice.
Zranené osoby aj zdravotnícky personál musia podľa medzinárodného práva požívať ochranu
Podľa medzinárodného práva musia všetky strany ozbrojeného konfliktu rešpektovať a chrániť choré a zranené osoby aj zdravotnícky personál. Brániť zdravotníckemu personálu poskytovať lekárske ošetrenie porušuje právo na zdravie, právo na osobnú bezpečnosť, právo na ochranu pred mučením, krutým, neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním a môže viesť k porušeniu práva na život.
Amnesty International dlhodobo dokumentuje nezákonné zabíjanie, ktorého sa dopúšťajú izraelské sily. Toto konanie zapadá do systému apartheidu, v ktorom je palestínska populácia uväznená. Je načase, aby prokuratúra Medzinárodného trestného súdu pri vyšetrovaní situácie v Palestíne vyšetrila aj tieto vraždy a zločin apartheidu.
Erika Guevara-Rosas
Základné informácie o medzinárodných právnych normách
Na okupovanom Západnom brehu Jordánu vrátane územia východného Jeruzalema je Izrael okupačnou mocnosťou. Konanie Izraela ako okupačnej mocnosti jasne vymedzuje štvrtý Ženevský dohovor a okupačné právo, ako aj záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva v oblasti ľudských práv.
Pri policajnom dozore nad demonštráciami aj pri iných prípadoch presadzovania práva na Západnom brehu vrátane takzvaných pátracích a zatýkacích operácií musia izraelské sily dodržiavať ľudské práva. To sa týka aj práva na život a osobnú bezpečnosť, práva na slobodu prejavu a práva na pokojné zhromažďovanie. Ozbrojené sily musia dodržiavať aj medzinárodné normy vrátane Základných zásad OSN o používaní sily a strelných zbraní pri presadzovania práva.
Tieto normy zakazujú použitie sily príslušníkmi polície a ozbrojených zložiek, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Použitie sily obmedzujú na rozsah nevyhnutný na plnenie ich povinností. Právo tiež vyžaduje, aby sa strelné zbrane používali len v absolútne nevyhnutných prípadoch bezprostredného vážneho ohrozenia zdravia alebo života. Úmyselné smrteľné použitie strelných zbraní je prípustné len v prípadoch, ak je striktne nevyhnutné na ochranu života. Úmyselné usmrtenie chránených osôb a úmyselné spôsobenie veľkého utrpenia alebo vážneho zranenia chráneným osobám je závažným porušením štvrtého Ženevského dohovoru a vojnovým zločinom.