Izraelská armáda musí zaručiť bezpečnosť civilistov, keďže vo východnej časti Rafahu začala pozemnú operáciu

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
7. MÁJA 2024

Izraelská armáda vydala príkaz na „evakuáciu“ pre viac ako 100 000 obyvateľov a obyvateliek východného Rafahu. Obyvateľstvo, ktoré tvorí zväčša vnútorne vysídlená populácia pásma Gazy, má opustiť celé štvrte v súvislosti so začínajúcou pozemnou vojenskou operáciou izraelských ozbrojených síl v Rafahu. Podľa riaditeľky Amnesty International pre globálny výskum, advokáciu a politiky, Eriky Guevara-Rosas, ide o krutý a neľudský krok.

„Najnovší príkaz na ‚evakuáciu‘ vydala izraelská armáda len 24 hodín pred začatím pozemného útoku na východný Rafah. Tento útok prichádza v tesnom závese po tom, ako zintenzívnila bombardovanie južného pásma Gazy. Pozemnou operáciou v Rafahu sa izraelské sily vyhrážali celé mesiace. Útok na Rafah pritom ešte prehĺbi neopísateľné utrpenie Palestínčanov a Palestínčaniek v pásme Gazy.

Izraelské tanky začali pozemný útok na palestínsku stranu hraničného priechodu [s Egyptom] Rafah. Tým zablokovali kľúčovú cestu pre život zachraňujúcu humanitárnu pomoc obyvateľstvu, ktoré už dnes čelí hladomoru a riziku genocídy. Na tomto krutom a neľudskom kroku sa už teraz ukazuje katastrofálny vplyv pozemnej operácie v Rafahu na ľudské práva a životy civilnej populácie.

Medzinárodné spoločenstvo musí vyvinúť tlak na Izrael, aby zastavil pozemnú operáciu v Rafahu

Všetky štáty medzinárodného spoločenstva musia vyvíjať tlak na Izrael, aby okamžite zastavil pozemné operácie v Rafahu. Okrem toho musia na štát naliehať, aby zabezpečil neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do pásma Gazy v súlade s povinnosťou zabrániť genocíde. Túto povinnosť Izraela potvrdil 28. marca 2024 aj Medzinárodný súdny dvor.

Izraelská armáda musí tiež odvolať svoj príkaz na ‚evakuáciu‘ civilistov a civilistiek z východného Rafahu až do chvíle, kým nebude schopná zaručiť bezpečnosť ‚evakuovaného‘ obyvateľstva. Je pritom veľmi nepravdepodobné, že sa Izraelu podarí naplniť túto podmienku, s ohľadom na intenzívne útoky, ktoré podniká na celé pásmo Gazy uplynulých siedmych mesiacov.

Rozšírené ‚bezpečné oblasti‘, ktoré armáda vo svojich letákoch civilistom a civilistkám navrhuje ako cieľ relokácie, nespĺňajú ani tie najzákladnejšie normy pre bezpečný a dôstojný život. Niektoré z oblastí v Chán Júnis, kam sa má obyvateľstvo z Rafahu presunúť, sú v dôsledku predošlého izraelského bombardovania zničené a neobývateľné. Väčšina obyvateľstva, ktoré dostalo opätovný príkaz na ‚evakuáciu‘, sa od októbra 2023 musela presunúť už mnohokrát.

Opakované vysídľovanie a klamlivý koncept o existencii bezpečných miest v pásme Gazy

Palestínski civilisti a civilistky v pásme Gazy sú ľudské bytosti. Nie sú to figúrky, ktoré možno presúvať po šachovnici podľa rozmaru izraelských orgánov. Koncept, že vysídlení civilisti a civilistky sú kdekoľvek v pásme Gazy v bezpečí, sa opakovane ukázal ako klamlivý. Izraelská armáda v minulosti opakovane zaútočila na oblasti, ktoré predtým označila za bezpečné.

Ľudia v okupovanom pásme Gazy sú podľa medzinárodného humanitárneho práva chránenými osobami. Izrael má ako okupačná mocnosť zodpovednosť za ich bezpečnosť, čo zahŕňa aj povinnosť poskytnúť im služby a zásobovanie potrebné na prežitie. Nielenže si Izrael túto povinnosť sústavne neplní, ale od roku 2007 bráni v poskytovaní takejto pomoci pre obyvateľstvo pásma Gazy aj humanitárnym agentúram OSN a medzinárodným humanitárnym organizáciám.

V súčasnosti chýbajú akékoľvek záruky bezpečnosti a bezpečného návratu miestneho obyvateľstva do svojich domovov, ktoré vyžaduje medzinárodné humanitárne právo. To sa týka aj oblastí severne od [údolia] Wádí Gaza. Z hľadiska medzinárodného práva sú preto opakované príkazy na evakuáciu nezákonné a môžu predstavovať nútené presuny. Iba okamžité a trvalé prímerie medzi všetkými stranami konfliktu pomôže ukončiť masové utrpenie civilistov a civilistiek a obnoviť určitú mieru dôvery v univerzálnu hodnotu medzinárodného práva,“ uviedla Erika Guevara Rosas.

Kontext situácie

Izraelská armáda vydala prvý hromadný príkaz na „evakuáciu“ civilistov a civilistiek v pásme Gazy 13. októbra 2024, keď 1,1 miliónu ľudí severne od Wadi Gaza nariadila presun na juh. Odvtedy čelilo nútenému vysídleniu takmer 90 % obyvateľov a obyvateliek pásma Gazy. Nová vlna masového vysídľovania v Rafahu, uprostred neutíchajúceho bombardovania, len zhorší humanitárnu katastrofu spôsobenú človekom. Najnovší príkaz na „evakuáciu“ obyvateľstva východného Rafahu vydal Izrael deň po mínometnom útoku na stanovište izraelskej armády v blízkosti hraničného priechodu Kerem Šalom, ku ktorému sa prihlásilo hnutie Hamas. Pri tomto útoku boli zabití štyria izraelskí vojaci.

Amnesty dlhodobo vyzýva na uzavretie udržateľného prímeria, poskytnutie humanitárnej pomoci civilnej populácii, vyšetrenie vojnových zločinov spáchaných izraelskou armádou aj hnutím Hamas a ďalšími ozbrojenými skupinami od 7. októbra 2023 a vyvodenie zodpovednosti za spáchané zločiny. Amnesty tiež vyzýva na zastavenie dodávok zbraní, ktoré môžu byť použité na páchanie vojnových zločinov, všetkým stranám konfliktu.

Viac noviniek