Juliana Assangea prepustili z britského väzenia

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
25. JÚNA 2024

Zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea po rokoch v prísne stráženej britskej väznici Belmarsh prepustili na slobodu. Jeho prepustenie komentovala generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard slovami:

„Amnesty International víta pozitívnu správu, že Julian Assange je po piatich rokoch v britskom väzení konečne na slobode. Toto utrpenie sa pre neho a jeho rodinu končí.

Sme však presvedčení a presvedčené, že Juliana Assangea nemali v prvom rade nikdy uväzniť. Amnesty neustále vyzývala zodpovedné úrady, aby stiahli obvinenia, ktoré voči nemu vzniesli.

Orgány USA sa dlhé roky úporne snažili porušiť slobodu tlače a slobodu prejavu a z Juliana Assangea urobiť exemplárny odstrašujúci príklad len za to, že odhalil potenciálne vojnové zločiny spáchané USA. Toto celosvetové predstavenie Spojených štátov nepochybne spôsobilo historické škody.

Amnesty International oceňuje prácu rodiny Juliana Assangea, aktivistov, právničiek, organizácií na ochranu slobody tlače a mnohých ľudí z mediálneho prostredia i mimo neho, ktorí sa postavili na stranu Assangea a na stranu základných princípov, ktorými by sa malo riadiť právo spoločnosti na prístup k informáciám a spravodlivosti. Aj naďalej budeme bojovať za to, aby všetci tieto práva plne uznali a rešpektovali,“ uviedla Callamard.

Viac noviniek