Konžské úrady musia zabezpečiť ochranu a pomoc pre civilné obyvateľstvo zasiahnuté ozbrojeným konfliktom

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
20. FEBRUÁRA 2024

Na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) sa zintenzívnili boje medzi konžskou armádou a bojovníkmi Hnutia 23. marca (M23). Na situáciu reagoval Tigere Chagutah, regionálny riaditeľ Amnesty International pre východnú a južnú Afriku:

„Po obnovení ťažkých bojov v okolí mesta Goma sa tisíce civilistov a civilistiek opäť ocitli pod krížovou paľbou. Títo ľudia zúfalo potrebujú humanitárnu pomoc. Všetky strany prebiehajúceho ozbrojeného konfliktu v Severnom Kivu musia okamžite ukončiť úmyselné a nerozlišujúce útoky na civilné obyvateľstvo. Ich povinnosťou je zabezpečiť pre týchto ľudí ochranu a prístup k pomoci.

Bojujúce strany musia okamžite umožniť neobmedzený prístup humanitárnych organizácií do oblasti. V Gome a jej okolí sa koncentruje viac ako milión vnútorne vysídlených ľudí. Títo ľudia potrebujú prístrešie, potraviny, hygienické potreby a zdravotnú starostlivosť. Medzinárodní partneri Konžskej demokratickej republiky musia vyvinúť viac úsilia, aby zabezpečili dôstojnú humanitárnu pomoc pre všetkých ľudí, ktorí ju potrebujú.

Katastrofálny vplyv ozbrojeného konfliktu v KDR na stav ľudských práv trvá už príliš dlho. Štáty a medzivládne organizácie v regióne a na medzinárodnej úrovni musia prehodnotiť svoju reakciu na túto krízu. Na to, aby sa situácia zmenila, bude potrebné odhaliť pôvodcov tohto konfliktu, ako aj aktérov, ktorí umožňujú, aby pokračoval už takmer 30 rokov. V záujme ukončenia konfliktu treba vyvodiť zodpovednosť za zločiny podľa medzinárodného práva spáchané v KDR.“

Obnoveniu intenzívnych bojov medzi M23 a konžskou armádou predchádzali mesiace relatívneho pokoja

Hnutie M23 obnovilo útoky v Severnom Kivu v novembri 2021. Predstavitelia skupiny tvrdia, že bojujú za implementáciu predchádzajúcich politických dohôd s konžskou vládou, ktoré okrem iného stanovili bezpečný návrat konžských utečencov z kmeňa Tutsiov.

Skupina odvtedy obsadila niekoľko miest v Severnom Kivu. Mesiace relatívneho pokoja, ktoré nasledovali po uzavretí prímeria, v januári opäť vystriedali intenzívne boje, ktoré si vyžiadali najmenej 35 civilných obetí. Desiatky ďalších civilistov a civilistiek zranili a viac ako 135 000 ľudí prinútili utiecť z oblasti. Po boku konžskej armády bojujú desiatky miestnych milícií, európski žoldnieri a ďalšie armády, zatiaľ čo M23 má podľa správ OSN naďalej podporu Rwandy.

Zistite viac o našej práci