Ľudia, ktorí prichádzajú do Kanady v rámci Programu TFWP (Programu dočasných víz pre zahraničných pracujúcich), vykonávajú dôležitú prácu, ktorá je nevyhnutná pre fungovanie potravinárskeho, opatrovateľského, stavebného či hotelierskeho sektora v krajine. Zákon a zamestnávatelia k nim však nepristupujú rovnako ako ku Kanaďankám a Kanaďanom, ktorí vykonávajú rovnakú prácu.
Petícia začala 30. januára 2025
Podpíšte petíciu adresovanú kanadskému premiérovi a žiadajte, aby:
- zrušil reštriktívne pracovné povolenia pre pracujúcich zapojených do programu TFWP,
- a všetkým z nich udelil voľné pracovné povolenia, ktoré im umožnia slobodne si vybrať a zmeniť zamestnávateľa.
*Zásady spracovania a ochrany osobných údajov
*Pri vypĺňaní formuláru napíšte prvé písmeno mena a priezviska veľkým písmom
Znenie petície
Súčasná štruktúra programu TFWP, ktorá viaže pracujúcich k jednému zamestnávateľovi, dáva zamestnávateľom neprimeranú moc nad migrujúcimi pracovníkmi. Zamestnávatelia majú kontrolu nad ich imigračným statusom, pracovnými podmienkami a niekedy aj nad ich ubytovaním a dopravou. To ich vystavuje zvýšenému riziku vykorisťovania a ďalšieho porušovania ľudských práv. Systém TFWP im zároveň znemožňuje zmeniť zamestnávateľa, ak sa stretnú s porušovaním ľudských a pracovných práv.
Pracujúci migranti a migrantky, z ktorých väčšina patrí k rasizovaným skupinám, čelia prostredníctvom TFWP rozsiahlej dehumanizácii. Sú dlhodobo odlúčení od svojich rodín, čelia pracovnému vykorisťovaniu a zamestnávatelia s nimi zaobchádzajú ako sa im zachce. Ak pracujúci ochorejú, utrpia úraz, vyskytne sa u nich choroba z povolania, alebo ak sa pokúsia prehovoriť a domôcť sa svojich práv, v mnohých prípadoch im hrozí výpoveď a rýchla deportácia.
Kanadský program TFWP kritizovali mnohí ľudia a skupiny vrátane skupín pracujúcich migrantov a migrantiek, občianskej spoločnosti, odborov a akademickej obce. Osobitný spravodajca OSN pre súčasné formy otroctva uviedol, že TFWP slúži ako „živná pôda“ pre súčasné formy otroctva. Inštitucionalizuje totiž nerovnováhu moci, ktorá zvýhodňuje zamestnávateľov a bráni pracujúcim v uplatňovaní svojich práv.
Kanadská vláda musí urýchlene konať a zmysluplne vyriešiť tieto problémy. Zníženie počtu žiadostí spracovaných v rámci TFWP nijako nerieši porušovanie ľudských práv. Prechod niektorých pracujúcich na sektorové povolenia tiež nie je dostatočným riešením.
Žiadajte spolu s nami kanadskú vládu, aby zrušila reštriktívne pracovné povolenia pre pracujúcich zapojených do programu TFWP a všetkým z nich udelil voľné pracovné povolenia, ktoré im umožnia slobodne si vybrať a zmeniť zamestnávateľa.
Závery výskumnej správy Amnesty
Správa s názvom „Kanada ma zničila“: Pracovné vykorisťovanie pracujúcich migrantov v Kanade, odhaľuje dôsledky ProgramU dočasných víz pre zahraničných pracujúcich (TFWP) na ľudské práva migrantov a migrantiek. Program umožňuje zamestnávateľom zamestnávať pracujúcich migrantov a migrantky predovšetkým na nízko platené práce v rôznych odvetviach vrátane poľnohospodárstva, spracovania potravín, opatrovateľstva, stavebníctva a hotelierstva. Víza programu TFWP viažu pracujúcich k jednému zamestnávateľovi, ktorý má kontrolu nad ich migračným statusom aj pracovnými podmienkami.
Ľudia, ktorí v súčasnosti pracujú alebo pracovali v rámci programu, pre Amnesty International uviedli, že po príchode do Kanady ich nútili pracovať dlhé hodiny bez odpočinku a dostávali nižší plat, než na akom sa so zamestnávateľmi dohodli. Často im prideľovali úlohy, ktoré neboli predmetom ich zmluvy, a vystavovali ich fyzickému, sexuálnemu a psychickému násiliu. Mnohí z nich pracovali v nebezpečných podmienkach, nemali prístup k primeranému bývaniu a zdravotnej starostlivosti a na pracovisku čelili diskriminácii. Väčšina z nich nemala prístup k účinným prostriedkom nápravy porušovania ľudských práv, ktorému čelili.
PODPORTE NAŠU PRÁCU
Pomôžte nám založit nové Amnesty kluby, aby sme mohli vzdelávať viac ľudí.
Vzdelávanie k ľudským právam nie je pre nás len jednou z mnohých aktivít. Je to pre nás poslanie a záväzok, ktorému venujeme toľko kapacít, koľko je len možné. Tak ako mnohé iné organizácie či jednotlivci, aj my pociťujeme stupňujúce sa útoky na ľudské práva.
Preto v dnešnej dobe stále viac a viac vidíme potrebu vzdelávať na každej úrovni. V Amnesty pracujeme so základnými a strednými školami, ktoré prejavujú záujem o vzdelávanie k ľudským právam, avšak tento záujem vysoko prekonáva naše kapacity. Je zjavné, že aj učiteľky a žiaci pociťujú zvýšenú potrebu rozprávať sa o ľudských právach. Pomôžte nám uskutočniť viac workshopov pre informácií chtivé školy.